„Živimo zajedno, ali s razlikama!“ je naziv manifestacije koju će ove godine organizovati Mađarsko kulturno društvo „Petefi Šandor“ i Osnovna škola „Zdravko Gložanski“ uz podršku lokalne samouprave povodom Dana tolerancije, 16. novembra s početkom u 17 časova u domu MKD „Petefi Šandor“.
U programu će učestvovati deca iz Dečjeg vrtića „Labud Pejović“, Gradski hor, KUD „Đido“, MKD „Petefi Šandor“, predstavnici crkvenih zajednica i lokalne samouprave. Ulaz je besplatan.
Od 16 do 21 čas u holu kulturnog društva biće organizovana prodajna izložba radova učenika, roditelja i nastavnika iz škole „Zdravko Gložanski“, a od 19 do 21 čas humanitarni koncert na kom će nastupiti muzičke grupe „Super s karamelom“, „No figure“ i „Limited edition“. Cena ulaznice je 50 dinara, a sredstva od prodaje radova sa izložbe i ulaznica za koncert su namenjena za kupovinu laptopa i didaktičkog materijala za učenike sa invaliditetom i smetnjama u razvoju u školi „Zdravko Gložanski“.
„Opština Bečej se već godinama poznaje po mirnom suživotu svojih građana i mi smo ponosni na to. Multietičnost, multikulturalnost, multikonfesionalnost je dragulj sa čime se malo ko može dičiti, ne samo kod nas, već i u svetu. Mi Bečejci možemo i moramo pokazati da smo bogatiji od svih onih koji nemaju tu šarenolikost kultura, vera i nacija. U Bečeju već decenijama živi više od 20 nacionalnih zajednica u miru i blagostanju. Ova izuzetna mogućnost nas je navela na tu ideju da organizujemo jednu ovakvu manifestaciju kojom bismo mogli svima pokazati tu različitost i blagodeti suživota različitih kultura. Cilj manifestacije je da se ukaže na prednosti koje proizilaze iz zajedničkog življenja različitih nacionalnih kultura, da je važno ne samo tolerisati nego i prihvatiti drugoga“, rekla je Klara Nađ potpredsednica MKD „Petefi Šandor“ na konferenciji za novinare u utorak, i pozvala sve građane da svojim prisustvom uveličaju manifestaciju povodom Dana tolerancije.
Direktor škole „Zdravko Gložanski“ Dušan Zahar govorio je o inkluziji i o projektu „Inkluzivno ekskluzivni“ sa kojim se škola uključila u projekat Ministarstva prosvete i nauke koji se ostvaruje sredstvima svetske banke, odnosno međunarodne banke za obnovu i razvoj. Projekat škole traje 12 meseci, od marta 2011. do kraja februara 2012. godine i, kako je rekao Zahar, veoma je obiman i sadržajan, između ostalog obuhvata i humanitarni koncert za čiju realizaciju su dobili veliku pomoć i saradnju od MKD „Petefi Šandor“, a finansijsku pomoć (30.000 dinara) od opštine Bečej.
„Najkraće se može reći da je socijalna inkluzija život u zajednici sa drugima bez predrasuda i oslanja se na princip poštovanja različitosti i na verovanje da različitost obogaćuje svet u kome živimo. Društvo bi trebalo da omogući svakom pojedincu da postigne svoj maksimum u bilo kojoj sferi života, shodno svojim mogućnostima. Imajući to u vidu, Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja obavezuje sve vaspitno obrazovne ustanove da stvore uslove za obrazovanje sve dece, pa tako i dece sa smetnjama u razvoju i od 2009. godine inkluzija polako ulazi u škole. Izbor datuma održavanja ovog humanitarnog koncerta 16. novembar, na Dan tolerancije, nije slučajan, to je odlična prilika da se ova problematika sa školskog podigne na opštinski nivo, odnosno da se što veći broj ljudi upozna sa njom i uključi u njeno rešavanje. Na koncert će biti pozvani učenički parlamenti svih škola, pozivnice i određeni broj karata će biti poslat i jednom broju ustanova i radnih organizacija, kako bi se i one mogle uključiti u ovu akciju. Ovom prilikom pozivam sve učenike da dođu na koncert ali i odrasle da se uključe i podrže ovu humanitarnu akciju“, rekao je Zahar.
LJ.M.