Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

U posebne biračke spiskove upisalo se više od 2.000 građana: Najbrojniji su Mađari i Romi

U posebne biračke spiskove upisalo se više od 2.000 građana: Najbrojniji su Mađari i Romitrg_fontane

U Novom Bečeju do 9. marta na manjinske biračke spiskove upisalo se 2.190 građana – 1.799 na poseban birački spisak mađarske nacionalne zajednice, 337 na listu romske zajednice, 42 građana makedonske nacionalnosti, 9 Nemaca, dvoje građana rusinske i jedan slovačke nacionalnosti.

Državna sekretarka Ministarstva za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Aniko Muškinja-Hajnrih je izjavila da je od 9. marta upis u posebne biračke spiskove privremeno obustavljen kako bi se utvrdilo koje su manjine ostvarile pravo na neposredan izbor nacionalnog saveta. Naime, neposredne izbore će imati nacionalne manjine koje su u birački spisak uključile polovinu od broja objavljenog prilikom popisa 2002. godine, umanjenog za 20 odsto.
Ostale nacionalne manjine svoje nacionalne savete će izabrati na skupštini elektora.
Nakon prebrojavanja upisanih u manjinske biračke spiskove, upisivanje će se nastaviti da bi se ponovo obustavilo 15 dana uoči izbora za nacionalne savete, kako bi se napravio presek onih koji su upisom ostvarili biračko pravo za tu priliku, istakla je Muškinja-Hajnrih i dodala da birači imaju pravo i da se ispišu iz tih spiskova.
Manjine koje u ovom ciklusu ne ostvare pravo na neposredne izbore mogu to da učine u naredne četiri godine, rekla je državna sekretarka i ukazala na to da, prema podacima Ministarstva za ljudska i manjinska prava, od 19 nacionalnih manjina koje žive u Srbiji 15 je do sada imalo svoja nacionalna veća, a najverovatnije će njih 14 novo rukovodstvo na predstojećim izborima birati neposrednim putem.
Ona je istakla da će ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić doneti odluku o raspisivanju izbora onog trenutka kada utvrdi na koji način će pojedine manjine birati svoje predstavnike u nacionalne savete.
Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina (usvojen je u avgustu prošle godine) predviđeno je da rok za predizbornu kampanju ne sme biti duži od tri meseca, niti kraći od dva meseca, pa se očekuje da će izbori za nacionalne savete biti održani krajem maja ili početkom juna.
Ministar će doneti i odluku o sazivanju elektorske skupštine za one manjine koje će nacionalni savet birati elektorskim putem.
Naravno, nacionalni saveti, bez obzira na način njihovog izbora, imaju ista prava, ovlašćenja i obaveze.                                     

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *