Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Ugovor za rasvetu: „Keep light“ i „Esco Elios“ do kraja godine menjaju sijalice?

Ugovor za rasvetu: „Keep light“ i „Esco Elios“ do kraja godine menjaju sijalice?trg_fontane

Ugovor o javno-privatnom partnerstvu za obavljanje usluga rekonstrukcije i modernizacije sistema javnog osvetljenja primenom mere uštede energije sa LED tehnologijom na teritoriji opštine Bečej danas (2. oktobra) su u gradskoj kući potpisali predsednik opštine Dragan Tošić u ime naručioca, javnog partnera, opštine Bečej i predstavnici privatnog partnera Predrag Jović za „Keep light“ iz Beograda i Silvester Horvat za „Esco Elios“ iz Novog Sada.

Za potrebe javno-privatnog partnerstva osnovana je i firma posebne namene „Led BČJ“ d.o.o., ali predstavnici te firme nisu bili potpisnici ugovora.

Rok za rekonstrukciju javne rasvete na teritoriji opštine Bečej je 6 meseci, a za to vreme treba da bude zamenjeno 5.009 svetiljki.

Direktor firme „Esco Elios“ Silvester Horvat rekao je novinarima da uprkos tome što je rok za rekonstrukciju rasvete 6 meseci, „naš cilj je da to odradimo još ove godine. To znači da kada budemo izvršili pripreme, daćemo tačnu dinamiku gradu da obavesti stanovništvo, ali naši planovi su da najkasnije u novembru krenemo sa poslom i da do kraja godine sve završimo“.

Po njegovim rečima, po tenderu Bečej dobija Filipsove sijalice, koje, kako je istakao traju 20-25 godina.

Trebalo bi da izvođači već u toku oktobra nabave svetiljke, te po mišljenju direktora firme „Esco Elios“ realno je očekivati da radovi budu započeti za oko mesec dana.

U nacrtu ugovora piše da privatni partner ulaže oko 2,3 miliona evra u rekonstrukciju javne rasvete. Postoji tu i računica kolika će biti naknada privatnog partnera, međutim, pojedini odbornici na sednici Skupštine opštine Bečej, gde je usvojen konačni nacrt ugovora o javno-privatnom partnerstvu, izrazili su sumnju u to kako će privatni partner da „vrati“ uložen novac za 13 godina koliko treba da traje partnerstvo. Upitan kako i koliko novca će da vrati privatni partner, Horvat je kazao, dodavši da nije ispisao te brojke, ali kasnije stoji na raspolaganje novinarima (i-mejlom): „Na godišnjem nivou Bečej ima oko 2,7 miliona dinara uštedu u startu, čim se bude odradio posao. Šta to znači? Bečej ima sad izdatke i za održavanje svetiljki i za plaćanje struje. Tu će se postići nekih 76 odsto uštede u električnoj energiji i od te ukupne uštede što smo mi postigli, ostavljamo gradu na godišnjem nivou 7,5 odsto. Mi svakog kvartala moramo slati izveštaj gradu i svakog meseca se meri potrošena električna energija i onda uporedimo šta smo obećali i šta smo ispunili. Ugovor dozvoljava plus/minus 5 odsto odstupanja, ali mogu vam reći, jer je Bečej 14. ili 15. opština gde se radi ovakav posao u Srbiji, nigde još nismo promašili uštedu što smo garantovali. Mi za tu garanciju dajemo bankarsku garanciju gradu, svake godine ima presek posle četiri kvartala i ako nismo ispunili obećanje, plaćamo penale. Ako ne platimo penale, Bečej uzme našu bankarsku garanciju i uzme penale. Mislim da je opština osigurana. S druge strane i opština daje nama garanciju za plaćanje. Mi svakog meseca fakturišemo našu naknadu i imamo kontramenice od grada gde se obezbeđujemo da će oni ispoštovati plaćanje. U svakom slučaju, ulazimo kao investitori, naravno, ovde grad ne plaća samo svetiljke, odnosno radove što smo odradili, nego plaća i uslugu održavanja tog sistema što mi radimo i plaća i neke kamate, pošto mi iza ovog projekta ulažemo i sopstveni kapital i uzimamo i neki bankarski kredit, ali taj kredit ne ide na opštinu, dakle opština se direktno ne zadužuje, zato ponekad ovi projekti izgledaju da su skupi, ja to razumem, ali to je ista situacija kao kada kupujete auto, ako imate para, kupujete auto, ako plaćate lizing, onda na kraju dajete veću cenu, dakle isti je princip, a sve u svemu, ovde je najbitnije da je Bečej imao dosad neke izdatke koji će se smanjiti i dobiće kvalitetniju rasvetu“.

Predsednik opštine Dragan Tošić je rekao novinarima da će opština Bečej, zahvaljujući javno-privatnom partnerstvu, svake godine imati preko 15.000 evra uštede, to jest preko 2 miliona dinara. „To je jako bitno i bitno je da je Bečej na tenderu dobio odlične izvođače koji će brzo uraditi posao, koji imaju ozbiljnu firmu koja se bavi izvođenjem radova i nadamo se da će za 5-6 meseci koliko je rok, taj posao biti završen. To je najduži rok, ali ako bude vreme dozvolilo, sigurni smo da će to biti završeno i pre 6 meseci. Ovim ugovorom se opština stopostotno obezbedila, biće zamenjeno 5.009 svetiljki sa najsavremenijim LED svetiljkama i u ugovoru stoji da u roku od 48 sati partner je dužan da zameni svetiljke ukoliko dođe do kvara. Javno-privatno partnerstvo trajaće 13 godina i to je nešto što treba Bečeju. Nismo to mi izmislili, pratimo trend u Srbiji, nekih dvadesetak opština već je uradilo javno-privatno partnerstvo“.

K.D.F.
Opširnije u štampanom izdanju Bečejskog mozaika 4. oktobra

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *