Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Umrla je Verica Barać

Umrla je Verica Baraćtrg_fontane

Predsednica Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Verica Barać umrla je u ponedeljak u Beogradu, u 57. godini, posle duge i teške bolesti.

Verica Barać u javnosti i među kolegama i saradnicima važila je za jednog od najvećih boraca protiv korupcije u Srbiji, koja se istrajno suprotstavljala centrima moći u srpskom društvu, ekonomiji i politici.
„Mislim da će Verica Barać nedostajati Srbiji, njena upornost, njena borba koja se hvatala uvek najtežih pitanja. Ona nije strahovala ni od korumpiranih političara, ni od tajkuna, ni od mafijaša. Nju nisu čuvali ni specijalci ove ni one vrste, čuvala ju je javnost, građani Srbije“, smatra Lila Radonjić, direktorka i glavna i odgovorna urednica PG Mreže.
„Ona je bila hrabar čovek i znala je tu svoju hrabrost da na jedan razuman i racionalan način pokaže, da se odlučno suprotstavi kada je u pitanju korupcija kojom se ona bavila, odlučno da se suprotstavi, hrabro. I naravno, ona je bila uporna, istrajna i odgovorna“, rekao je Čedomir Čupić, član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.
Prema njegovim rečima, ona se svojom ličnom odgovornošću popela na stepen odgovornosti i instituciju u kojoj se nalazila – to je Savet za borbu protiv korupcije. „Iako je Savet savetodavno telo, ona je od njega napravila jednu pravu instituciju koju su građani prepoznali, da je to institucija kojoj se mogu obratiti, ako ništa drugo da saopšte svoje nevolje, nepravde koje ih pogađaju.“
Verica Barać je rođena 14. juna 1955. u Mrčajevcima kod Čačka, gde je završila osnovnu školu i gimnaziju, a u Beogradu je 1980. diplomirala na Pravnom fakultetu i položila pravosudni ispit. Prvih sedam godina radila je u PKB-u Beograd, a zatim se vratila u Čačak, gde je radila kao pravnik u opštinskom komitetu za urbanizam. Od 1997. do 2000. bila je javni pravobranilac opštine Čačak. U vreme vojne intervencije snaga NATO-a na SR Jugoslaviju, javno je protestovala protiv rata i režima Slobodana Miloševića. Bila je jedan od lidera Građanskog parlamenta Čačka, a kad se on pod jakim pritiscima vlasti pocepao, osnovan je 2. septembra 1999. godine. Građanski parlament Srbije (GPS), kao asocijacija svih građanskih parlamenata udruženih u zajedničku borbu za demokratske promene. Verica Barać je bila portparolka i predsedavajuća GPS-a od osnivanja do maja 2003. Posle oktobarskih promena smenjena je sa mesta opštinskog pravobranioca, iako je opštinska skupština podržala izveštaj o radu te službe. Bila je poverenik čačanske kancelarije G 17 plus, koja je u Čačku počela sa radom 17. aprila 2000. Za predsednicu Saveta za borbu protiv korupcije Vlade Srbije, koji je formiran u decembru 2001, izabrana je 23. maja 2003.
Dobitnica je Povelje za građansku hrabrost „Dragoljub Stošić“ za 2008, koju dodeljuju Unija sindikata i Kuća pravde Strazbur. 2010. godine dobila je nagradu „Osvajanje slobode“ Fonda Maja Maršićević Tasić. Krajem 2011. godine, Verica Barać dobila je nagradu „Vitez poziva“ koju nevladina organizacija Liga ekspetara LEX dodeljuje na svetski dan ljudskih prava pojedincima koji su se istakli u svojim profesijama.

(Izvor: B92, Beta, Tanjug)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *