Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Ünnepi műsor – A Himnusz ünnepén

Ünnepi műsor – A Himnusz ünnepéntrg_fontane

A Magyar Kultúra Napja alkalmából a Népkönyvtár január 17-én ünnepi műsort szervezett Péterrévén. A közönséget Sormáz Izabella, a Népkönyvtár igazgatónője köszöntötte.

„Kölcseynek számos követője volt a magyar irodalomban és a teljes magyar kultúrában. Hát hogyan is ne lett volna, amikor a Himnuszból mindenki őriz magában egy darabot: egy sort, egy töredéket, egy dallamot vagy egyetlen szót. Aki megörököl egy hagyományt, annak van hová visszatérnie. Ha van hová visszatérj, van otthonod, családod. Nekünk az otthonunk a magyar kultúra, a magyar nyelv. Az otthon készen van, viszont élettel csak mi tudjuk megtölteni, részint úgy, hogy újrateremtjük a hagyományt. Tudnunk kell: csak saját emberi és közösségi kultúránk ápolása, hangsúlyozása és építése tehet minket egyenrangúvá az egyenrangúak között itt, ahol élünk. Fontos, hogy elődeink példáiból tanulva, a reformkorra jellemző tenni akarással uralkodjék el a nemzeten a cselekvési vágy az alkotásra, hogy a kultúrának új csarnokai nyílhassanak meg. Kultúránk egyik alappillére az anyanyelvünk, amelynek nélkülözhetetlen szerep jut az életünkben”.
Az ünnepi műsorban Galgó Ferenci Andrea, a Községi Tanács oktatással, művelődéssel és civil szervezetekkel megbízott tagja is méltatta az ünnepet: „Nem véletlen, hogy értékeink, kincseink közül éppen nemzeti himnuszunk születése vált a magyar kultúra ünnepévé. Nemcsak a magyar sors, hanem a nép által átörökített, megőrzött kultúra is benne van himnuszunkban… A Himnusz hangjai szívünket megdobogtatják, könnyeket csalnak szemünkbe és melegséggel töltenek el bennünket. A lélek mélyéről feltörő ősi ösztönök szelídülnek meg bennünk a felcsendülő hangok és szavak hallatán. Ezeket az érzéseket közösségünk nemzedékről nemzedékre adja át, a hagyományaink és a kultúránk ápolásával. Ezek azok a hagyományok, melyek éltetik közösségünket és közösségünk ezen tevékenysége élteti nemzetünket. Ne feledkezzünk meg a felnövekvő generációról sem: ezek a kisdiákok, akik a magyar népzene hangjaira táncolnak, magyar népdalokat énekelnek, magyar népmeséket olvasnak, magyarul szavalnak és imádkoznak, a legtöbbet teszik azért, hogy mi, magyarok képesek legyünk a jövőben is leküzdeni az új kihívásokat és értékeket teremtsünk, amelyek boldogabbá teszik az életünket, mindennapjainkat, mert mindannyiunk számára fontos hogy az elkövetkező nemzedékek is magyarul álmodjanak és magyarul mondják ki a legszebben csengő szavainkat”.
Ünnepi köszöntőt Beretka Ferenc, a Samu Mihály iskola igazgatója mondott. „Ma este, amikor a Magyar Kultúra Napját ünnepeljük, a kultúráról próbálunk beszélni, amely tulajdonképpen egy közösségnek az ismert anyagát, a tudásanyagát foglalja magába, gyűjti össze és ezáltal a közösséget meg is határozza és összetartja. Hogy milyen ismeretanyagok tartoznak a kultúra körébe? Mindazon hétköznapi, tudományos és művészeti ismeretek és tudásanyag, amellyel egy közösség rendelkezik. Amikor a magyar kultúráról, vagy egy nemzet kultúrájáról beszélünk, hajlamosak vagyunk azt kiegyenlíteni pusztán csak a hagyományokkal, néphagyományokkal. Nem egészen így áll a dolog, hiszen a kultúra fogalma magába foglalja a tudományosság, a műveltség, a szokások, a hiedelmek, az emberi cselekedetek, az emberi viselkedés szabályait, értékrendjét, néha reflexszerű megnyilvánulásait. Ezeknek az összessége, a tárgyi és a szellemi értékeknek az összessége adja meg azt a kötőanyagot, amely egyrészt a közösségnek az összetartozását, másrészről a fennmaradását garantálja”, mondta Beretka.
A műsorban felléptek a Dr. Kiss Imre Művelődési Kör, a Tiszamente Közművelődési és Népművészeti Egyesület és a Tisza Művelődési Egyesület tagjai, valamint a péterrévei Samu Mihály Általános Iskola díjazott mesemondói és szavalói.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *