Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Uveden samodoprinos u opštini Novi Bečej: Tri stranke sumnjaju u ispravnost referenduma

Uveden samodoprinos u opštini Novi Bečej: Tri stranke sumnjaju u ispravnost referendumatrg_fontane

Na referendumu održanom od 14. do 23. januara u Novom Bečeju, Bočaru i Kumanu izglasan je samodoprinos, saopštila je prošlog četvrtka informativna služba Skupštine opštine Novi Bečej.

Služba je navela, pozivajući se na podatke opštinske Komisije za sprovođenje referenduma, da je za samodoprinos, koji će se u Novom Bečeju sprovoditi u narednih 10 godina, glasalo 51,38 odsto birača.
Novac građana u Novom Bečeju bi trebao da bude potrošen za komunalne potrebe, a 10 odsto para se planira uputiti za učešće na konkursima za projekte pokrajinskih, republičkih i međunarodnih fondova.
Na referendumu za uvođenje samodoprinosa, na pet godina, u Bočaru glasalo je 57,09, a u Kumanu 57,10 odsto građana sa biračkim pravom.
Samodoprinos je ranije, u decembru mesecu prošle godine, izglasan i u Novom Miloševu. Objavljeno je i da će izveštaj o ulaganjima od samodoprinosa građani moći da prate putem lokalnih medija, ali se ne navodi od kada. Saopšteno je i da je od ranijeg samodoprinosa, od 1996. godine do danas, ulagan novac u sportsku halu, Dom kulture, Radnički univerzitet, puteve, vodovodnu mrežu, itd.
Podsetimo, Mesna zajednica Novi Bečej raspisala je referendum za ponovno uvođenje samodoprinosa na inicijativu građana. Planirano je da se tokom deset godina, na koliko je uvedeno plaćanje samodoprinosa, obezbedi 350 miliona dinara, to jest godišnje 35 miliona dinara. U mesnim zajednicama Kumane i Bočar samodoprinos je uveden u trajanju od 5 godina.
Miloš Lalić, predsednik Sa-veta Mesne zajednice Novi Bečej, koji je istovremeno bio i predsednik Komisije za sprovođenje referenduma, u izjavi za medije je rekao da je samodoprinos važan za razvoj grada i za normalno funkcionisanje svih korisnika samodoprinosa.
Inače, stope samodoprinosa iznose tri posto za neto zarade zaposlenih, stvaran prihod od poljoprivrede i šumarstva, na prihod ostvaren obavljanjem samostalne delatnosti, na prihod koji fizičko lice ostvari kao autor ili nosilac srodnih prava. Što se poljoprivrednika tiče, oni će samodoprinos plaćati u skladu sa stvarnom zaradom, odnosno od katastarskog prihoda od poljoprivrede i šumarstva pomnoženog sa koeficijentom 3.
U 2011. godini novac od samodoprinosa trebalo bi da se potroši na izgradnju prilaznih puteva i staza, rekonstrukciju vodovodne i proširenje kanalizacione mreže.
Žalbe sudu

Rezultati

Komisija za sprovođenje referenduma za uvođenje samodoprinosa na području Mesne zajednice Novi Bečej 24. januara objavila je rezultate referenduma. Navodi se da je na referendumu učestvovalo 6.320 građana, odnosno 55,72% (na četiri biračka mesta), a da je za uvođenje samodoprinosa glasalo 5.828 građana (51,38%), te je ispunjen uslov za uvođenje samodoprinosa u Mesnoj zajednici Novi Bečej – potrebno je da 50 odsto i jedan birač glasa za uvođenje samodoprinosa. U Mesnoj zajednici Novi Bečej upisano je 11.343 birača.
U Mesnoj zajednici Bočar od 1.263 birača za samodoprinos je glasao 721 (57,09%), a u Mesnoj zajednici Kumane glasalo je 1.640 birača (57,10%) od 2.872, od njih je 1.551 bio za samodoprinos (54%).

O načinu glasanja za samodoprinos kolaju razne priče u Novom Bečeju, a Srpska napredna stranka, kao i Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara uputile su i žalbe Vrhovnom kasacionom sudu Srbije protiv rešenja Komisije za sprovođenje referenduma za uvođenje samodoprinosa.
U žalbi opštinskog odbora SNS-a, recimo, piše da je ona upućena sudu nakon toga što je Komisija za sprovođenje referenduma za uvođenje samodoprinosa odbila prigovor ove stranke „na nezakoniti postupak sprovedenog samodoprinosa na području Mesne zajednice Novi Bečej“.
Odgovor suda se očekuje u toku nedelje, nakon zaključenja ovog broja Bečejskog mozaika.

Pre godinu dana nije izglasan samodoprinos

Prethodni, neuspeli referendum za uvođenje samodoprinosa na teritoriji Mesne zajednice Novi Bečej održan je 12. i 13. decembra 2009. godine na 15 biračkih mesta.
Za uspešnost referenduma bilo je potrebno da glasa 50 posto plus jedan birač, međutim, od ukupno 11.393 građana koji su imali biračko pravo, na referendum je izašlo njih 5.186 (45,52 posto). Za uvođenje samodoprinosa glasalo je 3.983, a protiv je bilo 1.154 birača.
Tada je sekretar Mesne zajednice Novi Bečej Ivica Kolarov rekao da će „rezultati“ neizglasavanja samodoprinosa pre svega biti zaustavljanje kapitalnih investicija na teritoriji mesne zajednice, koje su do tada finansirane iz samodoprinosa.

Pored toga, upućeno je i zajedničko saopštenje medijima predsednika novobečejskih odbora SNS-a, DZVM-a i SDP-a, Saše Maksimovića, Ferenca Erdmana i Igora Vujovića.
U saopštenju se navodi da predstavnici pomenutih stranaka žele da obaveste javnost „da je u Novom Bečeju sproveden referendum o samodoprinosu (od 14. do 23.1.2011. godine) na kojem je velikom broju građana oduzeto pravo na slobodno izjašnjavanje, slobodu izbora i na kojem su prekršeni gotovo svi važniji članovi Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi. Dovoljno govori podatak da je od 5.828 glasova ZA čak 2.997 građana glasalo kod svoje kuće, a to mogu učiniti samo bolesna i nepokretna lica. Pored toga predate su 22 izjave građana da se glasalo na ulici i za članove porodice koji nisu bili prisutni u momentu dolaska komisije. Birački spiskovi su nedostupni čak i osobi koja je član referendumske komisije a čuvaju ih osobe bliske vladajućoj garnituri iz redova LDP i DS. Tokom referenduma vršen je veliki pritisak na zaposlene u javnim preduzećima i ustanovama, čak i na punoletne učenike srednje škole jer je to bio jedini način da vladajuća garnitura pokuša da dostigne sumnjivih 51,38% za uvođenje samodoprinosa. Zbog svega navedenog Srpska napredna stranka, Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara i Socijaldemokratska partija Srbije Novi Bečej nastavljaju pravnu borbu zajedno sa građanima Novog Bečeja kako bi se zaustavio nelegalno uveden namet i pronašli odgovorni za nezakonito postupanje tokom i nakon referenduma“.
Treba istaći i da je interesantno i neuobičajeno da referendum traje desetak dana, naime, trajanje referenduma je obično dva dana (dani vikenda).

Kristina Demeter Filipčev

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *