Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Véget ért a XLIV. KMV – „Megérkezett a tavasz és megérkezett a KMV”

Véget ért a XLIV. KMV – „Megérkezett a tavasz és megérkezett a KMV”trg_fontane

A KMV diákkezdeményezésként, a gimnáziumok önképzőköreinek versenyeként indult, a hatvanas években azonban középiskolás vetélkedővé fejlődött, és a jugoszláviai magyar anyanyelvű középiskolások művészeti vetélkedője lett.

Az évek folyamán különböző ágazatokkal terebélyesedett. Először csak irodalmi és beszédművészeti vetélkedőt tartottak, később megszervezték a képzőművészek, a népzenészek és a színjátszók megmérettetését is.
A hétvégén, április 15-e és 17-e között tartották meg az idei, sorrendben XLIV. Középiskolások Művészeti Vetélkedőjét városunkban, amely péntek délután Knézi Péter polgármester köszöntőjével kezdődött. A városelnök üdvözölte a Vajdaság minden részéről Becsére érkezett diákokat: „Megérkezett a tavasz és megérkezett a KMV, de úgy gondolom, hogy a legszebb virágok itt fognak teremni a hétvégén, a színházteremben. Nem csak azoknak gratulálok, akik eljutottak a döntőre, hanem azoknak is, akik a selejtezőkben megmérettették magukat, hiszen mindannyian nemzetünk nagykövetei vagytok itt, a Délvidéken”.
A megnyitó után tartották meg a beszédművészeti vetélkedőt. A zsűri – Jankovics Andrea színművésznő, Káló Béla színművész és dr. Bene Annamária, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző docense – értékelése alapján versmondásban az első helyet Berta Csongor (Szabadka) szerezte meg Berze Angéla (Zenta) és Szombati Dorottya (Szabadka) előtt. Prózamondásban két első helyet osztott a zsűri, Varga Natáliának (Zenta) és Kovács Tamásnak (Szabadka), míg a második díjat Tóth Sándor (Zenta) kapta. A drámai monológ kategóriában Rókus Zoltán (Becse) bizonyult a legjobbnak Molnár Gábor Nóra (Zenta) és Surányi Emese (Zenta) előtt. Népmesemondásban Mátéffy Orsolya (Zenta) lett az első, a második helyre Cseszák Zsombort (Becse) sorolta a zsűri, míg a megosztott harmadik helyet Dobó Márta (Szabadka) és Utasi Árpád (Topolya) szerezték meg. A megzenésített versek kategóriájában kilenc előadó vetélkedett. A zsűri, Blazsanik Dénes dzsessz-zongoratanárral és Asztalos Alfréd klarinétművésszel kiegészülve, két első helyet osztott, az egyiket Bakos Evelin, Reéb Zsófia, Szedlár Ágnes, Torok Orsolya és Dózsa Anita, míg a másikat Hodik Beáta, Utasi Meláni, Komáromi Annamária és Csorba Viola kapták. Mindkét csapat Szabadkáról érkezett a döntőre, és mindkét csapat Mórahalom ajándékát is megkapta. Második lett a zombori gimnázium csoportja Szlákó Cynthia, Cselenák Zsolt és Pogány Viktória, míg a harmadik helyet Perišić Diana (Újvidék) szerezte meg.
A produkciókat dr. Bene Annamária értékelte, aki szerint minőséges előadók szerepeltek a versenyen: „A prózamondók esetében a szövegválasztások találóbbak voltak, mint a versmondók esetében. A szavalóknak üzenjük, hogy amikor verset választanak, akkor arra is ügyeljenek, hogy a vers mondanivalója megérintse őket. Nem elég értelmezni a vers szövegét, a vers üzenetét tulajdonképpen magunké kell tennünk, hogy a hallgatóságnak, a közönségnek üzenjünk a szöveg által. Szeretném elmondani azt is, hogy az is fontos, hogyan interpretáljuk, hogyan mondjuk a szöveget, hiszen sok esetben a versenyzők ott tartottak szünetet, ahol a sor véget ért, és ez nem mindig így van, a sor vége nem jelenti mindig a mondat végét. Nyelvészként azt is szeretném elmondani, hogy nagyon gyakran hallhattunk enyhe beszédhibákat, az ’s’ és az ’sz’ hangok kiejtésénél, erre oda kell figyelni. Amit kiemelnénk, az a népmesemondásnál a szövegválasztás, és külön örömünkre szolgáltak azok az előadók, akik nyelvjárásban beszéltek”.
Szombaton tartották meg az irodalmi vetélkedőt. A középiskolások műveit dr. Toldi Éva egyetemi docens, Czirok Attila költő és Szabó Palócz Attila újságíró, publicista bírálták el. A zsűri szerint a legjobb novellát Okánovity Alexandra (Szabadka) írta, aki a Kilátó különdíját is megkapta. Második lett a kanizsai Lőrinc Viktor, a harmadik helyet pedig Horváth Csaba (Ada) érdemelte ki. Gruik Bálint (Zenta) a Kilátó, Gömöri Eszter (Zenta) a Sikoly, Szalai Bence (Zenta) pedig a Képes Ifjúság különdíját érdemelte ki. A vers kategóriában Adankó Edina (Zenta) lett a legjobb Klájó Adrián (Újvidék), aki a Sikoly különdíját is megkapta, illetve Kiss Eleonóra (Zenta) előtt.
Eben a kategóriábban a Sikoly különdíját Klebecskó Ádám (Szabadka) érdemelte ki. A legjobb értekező prózát Árpádffy Lovas Tamás (Szabadka) írta, a második Neorcsity Gábor (Becse), a harmadik Martonosi Máté (Szabadka) lett. A Symposion különdíját Sóti Titanilla és Vígh Sára írása érdemelte ki. A publicisztika kategóriában is kitűnő alkotások születtek. Az első helyet Neveda Orsolya (Szabadka) szerezte meg, aki a Hét Nap különdíjasa is lett, a második Pelle Valentina (Topolya) a harmadik pedig Tőke Adrienn (Szabadka) lett. Az idei KMV legjobb humoreszkjét Barsi Dániel (Zenta) írta, a második Sípos Árpád (Becse), a harmadik Rózsa Zsolt (Szabadka) lett.
Az írásokat dr. Toldi Éva értékelte. Szerinte a novella kategóriája nagyon kiegyensúlyozott volt idén, de nem volt egy kimagasló alkotás sem. „Minden műben volt egy-két ötlet, de voltak mozzanatok, amelyek hagytak kívánnivalót maguk után. Jobb verseket hallottunk mint a korábbi években, míg az értekező prózából, nagy sajnálatomra, kiveszett a jelenkori művek értékelése. Nagyon hiányoltam, hogy nem volt kritika, nem tudhattuk meg, hogy a mai fiatalok mely vajdasági irodalmi műveket olvassák”, mondta Toldi Éva.
A KMV-n Képes Ifjúság közönségtalálkozóra is sor került, de South Park-bábjátékot is láthattak az érdeklődők, továbbá bemutatásra került a Rituális labdajátékok című antológia, szombaton este pedig a Zentai Színtársulat A padlás című díjnyertes darabját tekinthették meg az érdeklődők. A KMV koncertnek idén is nagy sikere volt, a fiatalok szerint igazi fesztiválhangulat uralkodott.

Szín- és Filmművészeti Vetélkedő

Április 8-án szervezték meg Zentán a Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedőjének döntőjét. A zentai Művelődési Házban megtartott vetélkedőn hat színdarabot és hét filmet látott a Gyarmati Kata (dramaturg), Hernyák György (rendező) és Siflis Zoltán (filmrendező) összetételű zsűri. A legjobb előadás díját a Zentai Színtársulat kapta A padlás című előadásáért. A legjobb női főszereplő Surányi Emese (Zenta) és Molnár Gábor Nóra (Zenta) lettek, a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat Kanyó Fruzsina (Zenta) érdemelte ki. A legjobb férfi főszereplő Szalai Bence (Ada), a legjobb férfi mellékszereplő Katona Gábor (Zenta).
A legjobb film díját a Macskamorfózis című alkotás nyerte el, a legjobb dokumentumfilmnek pedig Az utolsó vashajlítókat (Bolyai Filmműhely) találta a zsűri. A legjobb operatőr Sándor Dániel és Boros Róbert, a legjobb filmműhely a Bolyai Filmműhely, a legjobb vágó Lejkauf István és Gyorgyevics Katalin lettek, a legjobb rendező pedig Márton Dávid (Szabadka). Az Újvidéki Színház éves színházbérletét a Szabadkai Rádió Fiatalokról Fiataloknak című ifjúsági műsorának a tagjai kapták. Szintén különdíjas lett a szabadkai Vegyészeti-Technológiai Iskola II/10 osztálya, a diákok a Szabadkai Népszínház bérletét kapták meg. A Zentai Kamaraszínház előadására nyertek bérletet a szabadkai Középiskolások Diákotthonának ifjú színjátszói, Verebes Judit pedig a Tanyaszínház idei előadásában és turnéján vehet részt.

„Utazó zsűri” kellene?

A szombat délutáni eredményhirdetés után a kerekasztal-beszélgetés igen gyér érdeklődés mellett zajlott le. A szervezők elmondása szerint, idén először készítettek reklámfilmet a rendezvény népszerűsítésére: az első héten már ezren nézték meg az interneten, azóta pedig több mint kétezer nézője volt a Kovács Ákos és Oláh Tamás rendezte kisfilmnek, amelynek főszerepét Virág György játszotta.
„A körzeti versenyekkel együtt mintegy ötszáz diák vett részt az idei KMV-n, amit óriási sikernek tartok. Ez talán annak is köszönhető, hogy idén is sok középiskolában jártunk, reklámoztuk a vetélkedőt. Örömünkre szolgál az is, hogy most, az előbbi évekhez képest több szaktanár is megjelent a KMV egyik vagy másik napján”, mondta Szilágyi Miklós, a KMV civil szervezet elnöke.
A vetélkedő szervezői kiemelték, hogy a három nap alatt a becsei középiskolások is kivették részüket a munkából. Elmondásuk szerint nagyon fontos ez, hiszen az utánpótlásról gondoskodni kell. „Már tavaly is szóba került, hogy a vetélkedőt minisztériumi versenyként kellene elismertetni. Sajnos erre még nem került sor, de dolgozunk rajta”, mondta Szilágyi, majd hozzáfűzte, hogy a vetélkedő egyik legnagyobb sikerének azt tartja, hogy idén már a középiskolások azért maradtak két napot Becsén, mert valóban kíváncsiak voltak a többiek szereplésére. Idén mintegy 25 diák aludt Becsén: húsz tanulót a sportszállóban, ötöt pedig diákoknál helyeztek el.
A kerekasztal-beszélgetésen elhangzott, hogy Újvidékről nagyon kevés diák érkezett. A szervezők elmondása szerint azon is gondolkodni lehetne, hogy a körzeti versenyeket „utazó zsűri” bírálja el, ami azt jelentené, hogy mindegyik körzeti versenyt ugyanaz a zsűri hallgatná végig, hiszen a döntőre nem a továbbjutóknak, hanem a legjobbaknak kell eljutniuk.

Műfordítói pályázat

A KMV műfordítói pályázatára, mindenekelőtt az angol-magyar műfordítói pályázatra, rekordmennyiségű, harminchárom pályamű érkezett. A pályaműveket Gerold Ákos egyetemi lektor zsűrizte. Az első helyet Sági Lívia, az Óbecsei Gimnázium negyedikes tanulója érdemelte ki, második lett Czakó Adrienn (Zenta), míg a harmadik helyezett Franciskovics Leonóra (Szabadka) lett.
A német-magyar műfordítói pályázatra tizenegyen jelentkeztek, a pályaműveket Ózer Katalin egyetemi tanársegéd zsűrizte. A legjobb Sterbik László (Becse) lett, a második helyezett Sarnyai Tímea (Törökkanizsa), a harmadik pedig Oláh Zsófia (Szabadka).
A szerb-magyar műfordítói pályázatra nyolcan jelentkeztek, a pályaműveket Orovec Krisztina műfordító zsűrizte. Első lett Harkai Anita (Szabadka), az osztott második helyet pedig Kéménczy Noémi és Franciskovity Leonóra (Szabadka) kapták.

Gálaműsor és díjkiosztás

A vasárnap délelőtti, mintegy négyórás gálaműsoron testvérvárosaink, Csongrád és Szekszárd küldöttsége is megjelent. Az egybegyűlteket Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke köszöntötte, aki elmondta, fontos, hogy a KMV továbbra is szolgálhassa a vajdasági magyar közösség kibontakozását, hiszen nagyon kevesen vannak olyanok a mai társadalmi életben, akik nem kötődnek valamilyen módon ehhez a vetélkedőhöz. Elmondása szerint éppen ezért döntött úgy az MNT, hogy a KMV-t kiemelt rendezvénnyé nyilvánítja, ezzel a támogatással biztosítva megmaradását. „A hagyományőrzés mellett az is célunk, hogy perspektívát biztosítsunk az itt élő embereknek, hogy valós egyenrangúságban élhessünk itt, a szülőföldünkön. Ezért több olyan fejlesztési programot indítottunk el, ami ezt szolgálja, a legambiciózusabb vállalkozásunk ezek közül az új felsőoktatási ösztöndíjprogram”, mondta Korhecz Tamás.
A gálaműsor díszvendége Kovács Frigyes színművész, egykori KMV-s volt, aki visszajár a rendezvényre, egykor versenyzőként, néhányszor zsűritagként, tavaly pedig „sofőrként” vett részt a vetélkedőn. „Felelősségteljesen kijelentem: a vajdaságiak számára a KMV a legfontosabb művészeti rendezvény, a jövőnk letéteményesei vannak itt minden évben. Szeretném, ha azoknak a kezét sem engednénk el, akik Magyarországra mentek tanulni. Hívjuk ide őket, hiszen ők más közegből jönnek, új szelet hozhatnak. Legyen ez velük is egy remek kapcsolati lehetőség”, mondta Kovács Frigyes.
A színművész a KMV első reklámfilmjének főhősével Csiga Józseffel, akit Virág György alakított, egy jelenetet is előadott, amely nagy sikert aratott.
A gálaműsor keretében kiosztották a díjakat, a legjobbak felolvasták, illetve előadták produkcióikat, illetve kiosztották a tanárdíjat is, amelyet Katona Edit, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium tanára érdemelt ki.

Népzenei és néptánc-vetélkedő

A KMV népzenei és néptánc-vetélkedőjét Temerinben szervezték meg április 14-én. Az énekszólisták és kettősök kategóriájában Csizmadia Anna (Kupuszina) bizonyult a legjobbnak Muhi Dániel (Muzslya) és a Csőke Andea-Povázsánszki Csilla (Kishegyes) kettős előtt. Az énekcsoportok közül a kishegyesei Szajkó énekcsoport és a szabadkai Dalkötő leánykórus szerezte meg az első helyet, míg a harmadik a Hétmező leánykórus (Topolya) lett. A szólótáncosok, párosok és kettősök között a zsűri szerint a zentai Németh Antal bizonyított a legjobban a Zombori Péter-Csuvik Oszkár (Ada) és a Topolcsányi János-Virág Dávid (Péterréve) kettősök előtt. Ebben a kategóriában a Raffai Éva-Csuvik Oszkár (Ada) kettős különdíjban részesült. A hangszerszólisták kategóriájában Cseszák Zsombor (Becse) lett a legjobb a péterrévei Sterbik László előtt. A kisegyüttesek kategóriájában az osztott első helyet a Fokos zenekar (Becse) és a temerini Motolla együttes szerezte meg. A muzslyai Pengető citerazenekar a második lett.

Ricz Róbert

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *