Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Veterinarska stanica i posle pet aukcija bez gazde: Nema zainteresovanih

Veterinarska stanica i posle pet aukcija bez gazde: Nema zainteresovanihtrg_fontane

U jeku procesa privatizacije u Srbiji, pre dve-tri godine, veterinarske stanice su bile tražena „roba“, pa su se tajkuni i ostali poslovni ljudi na aukcijama utrkivali ko će ih kupiti.
Tada su veterinarski stručnjaci savetovali državne organe da takav način privatizacije (aukcija) nije najbolji i da će deo kupaca veterinarske stanice kupovati zbog vrednih objekata i atraktivnih lokacija, a ne zbog nastavka stručnog rada, iako su investitori po zakonu obavezni da se sedam godina od trenutka kupovine bave osnovnom delatnošću.

Da su veterinari bili u pravu, svedoči i podatak sa internet sajta Agencije za privatizaciju da je od 85 veterinarskih stanica koje su dobile novog vlasnika Agencija sa 18 raskinula ugovore.
Veterinarska stanica Bečej je u grupi stanica kod kojih je privatizacija još u toku. Čak pet puta je organizovana aukcijska prodaja (od aprila 2008. do 11. septembra prošle godine), ali je bečejska stanica još uvek u vlasništvu države. Na tri aukcije se niko nije interesovao za kupovinu (prva po redu, četvrta i peta), dok su zbog proceduralnih propusta (nije bilo nadmetanja) druge dve poništene. Na jednoj je kupac bio Beograđanin Jovan Tadić, a na drugoj Vera Šćepanović, vlasnica „Trivit-peka“ i BAG-a.
Evidentno je da se potencijalni kupci baš i ne „tuku“ za veterinarsku stanicu u Bečeju, ali još uvek nisu poznati planovi Agencije za privatizaciju kada se radi o sudbini bečejske javne veterinarske službe. Odgovore na pitanja koja smo uputili Agenciji povodom ovog slučaja do utorka nismo dobili.
U Veterinarskoj stanici Bečej zaposleno je petnaest radnika, a njih šestoro su diplomirani veterinari.
Prema rečima Luke Mandića, direktora bečejske veterinarske stanice, u radu službe nema nikakvih problema: „I dalje smo javna služba, radimo punom parom bez većih problema, a tako se mora, bez obzira na to ko nam je gazda – privatnik ili država. Ali jedno je ipak sigurno, ovakva situacija ne može trajati večno. Jedno od rešenja bi možda bila i mogućnost da se registrujemo kao opštinska ustanova, da ne budemo na budžetu nego da sami zarađujemo. Trenutno ništa precizno ne mogu da vam kažem, jer ne znam kako razmišljaju u Agenciji za privatizaciju“.

S.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *