Prekršajni sud u Novom Sadu potvrdio je da su uništene sve presude pripadnicima zabranjene neonacisticke organizacije Nacionalni stroj zbog napada na ucesnike skupa „Stop fašizmu“ 7. oktobra 2007. godine u Novom Sadu, piše Vojvodanski istraživacko-analiticki centar (VOICE).
Analiticari su ocenili da je tužilaštvo zbog tih uništenih presuda pomilovalo vecinu neonacista koji su kamenovali antifašisticku kolonu.
Prekršajni sud dostavio je VOICE-u odgovor u kojem je naveo da su sve presude tadašnjeg Opštinskog organa za prekršaje protiv neonacista koje su donete 2007. godine, tri godine kasnije prebacene u Istorijski arhiv Novog Sada na cuvanje, u skladu sa zakonom.
U Istorijskom arhivu su to potvrdili i dodali da su presude, u skladu sa zakonom, nakon godinu dana cuvanja uništene, jer nadležni sud nije tražio da se one sacuvaju.
Prekršajni sud osudio je nekoliko neonacista 2007. godine na kazne zatvora od sedam do 25 dana, zbog prekršajnog dela remecenje javnog reda i mira.
Da su sva rešenja sudije za prekršaje uništena javnost je saznala upravo na sudenju protiv Nedeljka Pešica, kome se sudi u Višem sudu u Novom Sadu zbog izazivanja nacionalne, verske i rasne mržnje i netrpeljivosti, takode zbog napada na ucesnike skupa „Stop fašizmu“ 7. oktobra 2007.
Isti postupak vodi se i protiv vode Nacionalnog stroja Gorana Davidovica, ali se njemu sudi u odsustvu jer se nalazi u bekstvu.
Pravnik Veljko Milic ocenio je da odnos suda prema ovom slucaju dokazuje da država „uopšte ne shvata važnost tog dogadaja“.
„Odnos suda prema ovom slucaju pokazuje da država uopšte ne shvata koji je znacaj dogadaja od 7. oktobra 2007. godine. Ne može da se tretira saobracajni prekršaj i divljanje neonacista na isti nacin“, rekao je Milic za VOICE.
Istoricar Milivoj Bešlin kazao je da, bez obzira na to da li je država svesno ili nesvesno dozvolila uništavanje spisa i presuda, otvara prostor nagadanjima, slobodnom tumacenju i manipulacijama u vezi s dogadajem koji je pre deset godina uzdrmao Novi Sad.
„Mene kao istoricara vrlo uznemirava uništavanje istorijskih izvora. To je jedan varvarizam jer se na takav nacin uništavaju tragovi koji svedoce o jednom važnom procesu i istorijskom zbivanju u novijoj istoriji. Cuvanje takvih presuda je neophodno zarad stvaranja prave slike u javnosti o nekom konkretnom dogadaju“, kazao je Bešlin za VOICE.
Dodao je da uništavanje dokumentacije govori i o odnosu društva prema pojavama fašizma.
Prema njegovim recima, ovde je rec o kontinuiranom vladajucem diskursu da u Srbiji nema fašizma i ekstremizma i da su to stvari koje se samo povremeno dešavaju i da im ne treba pridavati veliki znacaj, a, u stvari, društvo je „duboko fašizovano“ i preplavljeno je postupcima desno orijentisanih mladih ljudi.
(Beta)