Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Vodosnabdevanje: Bunari izbušeni, čeka se novac za opremanje

Vodosnabdevanje: Bunari izbušeni, čeka se novac za opremanjetrg_fontane

Bušenje bunara u Bečeju započeto je 5. septembra i do danas je završeno: izbušen je jedan bunar sa dve baterije, a u ponedeljak su završena i ispitivanja čiji rezultati premašuju očekivanja, saznajemo iz Vodokanala.

„Što se tiče parametara vezanih za bušotine, rezultati su odlični i to obećava da će bunari biti dugotrajni i bogati vodom ako se sa njima racionalno postupa. Nakon uspešno fizičko-hemijske razrade i hemijskog tretmana novih bušotina, sada možemo reći da su bunari spremni za povezivanje“, rekla je Svetlana Karabaš, tehnička direktorka u Vodokanalu. „Međutim, sredstva za koja smo konkurisali kod Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, 10 miliona dinara, još nisu raspoređena i, nažalost, nemamo informaciju o tome koliko i kada ćemo novac dobiti. Ovo je trenutno vrlo veliki problem, zato što dalje opremanje bunara bunarskim pumpama, opremanje elektro-ormana i povezivanje zavisi jednim delom i od ovih para. Ukoliko se novac za povezivanje i opremanje baterije bunara B6 1 i 2 obezbedi na vreme, već tokom jeseni bismo trebali da osetimo poboljšanje u vodosnabdevanju.“
Karabaš je rekla da je opština obezbedila sredstva koja je obećala (13 miliona dinara) i uplatila avans (četiri miliona dinara) za bušenje baterije bunara ali je sve još pod znakom pitanja jer su potrebna i dodatna sredstva da bi se posao priveo kraju (za bušenje jednog bunara potrebno oko 17-18 miliona dinara).

Neispravna voda sa žutih bunara

Vodokanal je uradio i ispitivanja kvaliteta vode na žutim bunarima u Bečeju i prema rezultatima voda u bunaru u ulici Uroša Predića (kod mlina) je mikrobiološki neispravna.
„Prilikom ispitivanja kvaliteta vode na žutim arteskim bunarima došlo se do saznanja da ima izvesnih promena u kvalitetu ove vode u smislu pogoršanja mikrobiološkog statusa, pogotovo žute vode na bunaru u ulici Uroša Predića. Iako su Bečejci navikli da piju žutu artesku vodu, uprkos činjenici da postoje obaveštenja na svakom od bunara da voda u hemijskom smislu nije zdrava za piće, pogotovo za građane koji imaju visok krvni pritisak i zdravstvene probleme vezane za kardiovaskularni i gastrointestinalni sistem, znamo da mnogi sugrađani piju ovu vodu i smatraju da je ona zdravija od vode iz vodovodnog sistema, međutim, ovog puta moramo upozoriti građane da se pojavljuju patogene bakterije u vodi tog bunara i uskoro će biti istaknuta obaveštenja da voda nije mikrobiološki ispravna. Ova pojava nije iznenađujuća, jer su bunari veoma stari i verovatno su propale matične kolone ovih bunara“, objasnila je Svetlana Karabaš. 

„Kada se obezbede i ta planirana sredstva, u vrlo kratkom roku može se pristupiti povezivanju i opremanju i puštanju vode u sistem. Imamo obećanja opštine da će se naći sredstva i za to, ali je Vodokanal konkurisao i kod pokrajinskog sekretarijata i od njih ovaj novac i očekujemo“, rekla je tehnička direktorka Vodokanala.
Trenutno se firma „Hidrosonda“ seli na novu lokaciju gde će se izbušiti još jedan bunar, to je drugi bunar a treća bušotina. Taj bunar bi trebalo da bude povezan u sistem na proleće – tako bismo naredno leto dočekali sa dovoljnom količinom vode.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *