Na uglu ulica Nikole Tesle i Republikanske, ispred nekadašnje kafane „Aranjpatko“, 22. marta, na Svetski dan voda počelo je bušenje novog žutog bunara. Očekivalo se da će voda poteći za dvadesetak dana, a radovi su trebali da budu završeni za mesec-mesec i po dana. Predviđena dubina bunara je 330 metara, ali od stručnih analiza zavisi da li će se bušiti oko 20 metara dublje, kako bi se dobila arteska voda.
Tadašnji predsednik opštine Peter Knezi, kojeg su politički oponenti kritikovali da je bušenje bunara iskoristio u svrhu predizborne kampanje, rekao je prilikom početka bušenja bunara da je na istom mestu postojao žuti bunar 2005. godine, koji je izbušen novcem iz međunarodne pomoći, ali je on vrlo brzo presušio i ispitivanja su pokazala da na staroj bušotini neće moći ništa da se uradi: „Bili smo primorani da uradimo novu bušotinu, okolnosti i vremenske prilike su se poklopile da to bude sada. Nadam se da ćemo imati više sreće sa novim bunarom, da ćemo povratiti tradiciju i da će građani ovog dela grada, pored bunara kod mlina, i na ovom uglu ponovo imati žuti bunar“.
Poznato je šta se potom dogodilo. U četvrtak 29. marta 2012. godine nešto posle 17.30 časova došlo je do erupcije gasa i vode tzv. „žute“ vode na skoro završenoj bušotini dubine 335 metara. Erupcija se dogodila prilikom razrade bunara i dostiže visinu od 20 do 25 metara. Evakuisani su đaci iz obližnje škole „Petefi Šandor“ i stanovništvo u blizini bušotine. Iz bezbednosnih razloga u tom delu grada isključena je i električna energija. Vatrogasci i milicija su obezbeđivali teren. Saniranje erupcije gasa preuzela je interventna jedinica NIS Gasprom Njeft-a koja je posle više od dva dana danonoćnog rada 1. aprila ujutro u 1.30 časova uspela da zaustavi erupciju gasa i likvidira bušotinu, odnosno da je zabetonira.
V.F.