Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Zahtevi za smenu ministra: Od helikoptera do vređanja

Zahtevi za smenu ministra: Od helikoptera do vređanjatrg_fontane

Kada se u martu ove godine, u širem reonu Aerodroma „Nikola Tesla“ srušio vojni helikopter koji je iz Raške prevozio bebu za Beograd, niko nije mogao da pretpostavi da će za ovu nezapamćenu tragediju u kojoj je stradalo sedam ljudi, do danas biti pokrenuti samo predistražni postupak i disciplinski postupci protiv dva oficira Vojske Srbije.

Ministar odbrane Bratislav Gašić i njegov stranački kolega zadužen za resor zdravlja Zlatibor Lončar, kao nadležni ministri, ubrzo su u medijima označeni kao odgovorni i zatražena je njihova smena, ali je takav zahtev ostao bez epiloga.
Sam Gašić je dugo izbegavao javno da odgovori na pitanje o svojoj odgovornosti, a gotovo mesec dana od tragedije je rekao ne oseća odgovornost za pad helikoptera i da bi, da može, sve ponovo uradio.
Premijer Aleksandar Vučić je u više navrata isticao da je pad helikoptera tragedija, a ne afera, te da se afere vezane za taj slučaj izmišljaju isključivo iz političkih razloga.

Sukobi sa zaštitnikom građana

Gašićeva ostavka tražena je više puta i zbog sukoba koje je imao sa zaštitnikom građana Sašom Jankovićem. Gašić je, naime, odbijao da ombudsmanu dostavi informacije o incidentu u kome su učestvovali vojna policija i premijerov brat Andrej Vučić na Paradi ponosa ove godine.
Gašić je, takođe, odbijao da Jankoviću dostavi i informacije u vezi sa nezakonitim prisluškivanjem ljudi iz pravosuđa.
Janković je podneo javne preporuke nadležnim organima da ministra odbrane Bratislava Gašića i direktora Vojnobezbednosne agencije (VBA) Petra Cvetkovića razreše dužnosti zbog njihove odgovornosti za nezakonit i nepravilan rad svojih organa i nesaradnju sa Zaštitnikom građana u vezi sa incidentima tokom prošlogodišnje Parade ponosa.
U epilogu, predsednik Srbije Tomislav Nikolić odbio je da razreši direktora VBA, a Janković je na Tviter nalogu napisao da je Nikolić naveo da za razrešenje nema uslova, jer je ministar odbrane, koji formalno podnosi predlog, predložio da direktor VBA bude vanredno unapređen.

Krivična prijava majorke Helene zbog diskriminacije

Protiv Gašića je u vreme ministrovanja podneta i krivična prijava zbog diskriminacije. Naime, prijavu je podnela transrodna majorka Vojske Srbije Helena (M. V.), koja je prošle godine penzionisana naredbom ministra odbrane u kojoj je pisalo da njena psihijatrijska dijagnoza može uzrokovati štetne posledice po ugled Vojske Srbije.
Inače, Helenu je komisija VMA ocenila kao sposobnu za rad. Gašić je kasnije izjavio da će se javno izviniti Heleni i da u Vojsci Srbije nema diskriminacije ni po jednom osnovu.
Gašić se po izbijanju afere javno izvinio Heleni  zbog, kako je naveo, greške u administraciji, a ona je ostala penzionisana.
On je negirao bilo kakvu diskriminaciju prema Heleni (41), tvrdeći da je ona otišla u penziju po zakonu, ali da su se u odluci o penzionisanju „potkrali“ pogrešni razlozi.
Više javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je krivičnu prijavu.

Gradski novac na privatnoj televiziji

Gašić je u javnosti kritikovan i posle objavljivanja izveštaja Saveta za borbu protiv korupcije o stanju u medijima u kome je navedeno da je u periodu od 2009. do 2014. godine preusmerio 14,3 miliona dinara iz gradskog budžeta Kruševca za televiziju u njegovom vlasništvu.
Agencija za borbu protiv korupcije pokrenula je postupak utvrđivanja sukoba interesa. Postupak je pokrenut zbog tvrdnji da je Gašić kao gradonačelnik Kruševca odobravao novac iz gradskog budžeta medijskim preduzećima u vlasništvu članova svoje porodice.

(Izvor: Blic)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *