Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Zašto uništavamo kulturno-istorijske spomenike? – Sakriveni dvorac

Zašto uništavamo kulturno-istorijske spomenike? – Sakriveni dvoractrg_fontane

Mnogi gradovi mnogo polažu na svoje kulturno-istorijske spomenike. U bečejskom komšiluku je, recimo, Arača, koja je turistička atrakcija. I opština Bečej ima mnoge kulturno-istorijske spomenike koje propadaju: takav je slučaj bio do pre nekoliko godina sa kućom braće Tan u strogom centru Bečeja, koja je nedavno rekonstruisana, to jest ponovo izgrađena, takav je slučaj i sa delom zadužbine Bogdana Dunđerskog na centralnom trgu Bečeja, koja se upravo rekonstruiše. Turističke atrakcije postoje i u ataru Bečeja o kojima niko ne vodi računa.

Nedaleko od dvorca-hotela „Fantast“, na 12 kilometara od Bečeja, nalazi se Gombošev salaš, napušten od svakoga, sakriven u džungli rastinja. Vlasnik tog dvorca-kurije je po svemu sudeći država, jer se nalazi na upravi Breg PIK-a „Bečej“, koji je danas u stečaju i njime upravlja država. Gombošev salaš je najverovatnije izgrađen početkom 20. veka. Radi se o velelepnoj, propaloj građevini, o kojoj niko ne brine i koja je sakrivena od turista, a uz minimalno ulaganje mogla bi da bude turistička atrakcija. Tu je zgrada sa predivnim stubovima, pa poluuništena fontana, a sve to je sakriveno, kao zakopano blago, u „šumi“ rastinja i nepokošene trave.

Inače, Gombošev salaš je, koliko se zna, poslednji put korišćen između 1952. i 1963. godine, kada su štićenici i osoblje tadašnjeg Doma za stare bili premešteni na tu lokaciju.

O osposobljavanju Gomboševog salaša bi trebali da misle mnogi, od lokalne samouprave, preko Turističke organizacije Bečeja do PIK-a „Bečej“. Tim pre, što se, recimo, u svečanoj sali lokalne samouprave odnedavno nalazi i portret veleposednika Gomboša, koji je uzet na revers iz muzeja po izboru kustosa, kako bi se prikazao duh vremena kada je opštinska zgrada napravljena.

 

Veleposednik iz Bečeja Deže Gomboš

Koreni porodice Gomboš su iz Mađarske. Prvi pomen te porodice datira se iz 1312. godine. Jedan od potomaka te porodice je Deže Gomboš, koji je krajem 19. veka živeo u Bečeju, bio je veleposednik i pravnik.

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *