Svetsko prvenstvo u kajaku i kanuu u sprintu u Račicama: Marku Tomićeviću zlato, bronza za Marka Novakovićatrg_fontane

Na Svetskom prvenstvu u kajaku i kanuu u sprintu održanom od 23. do 27. avgusta u Račicama u Češkoj dvosed Srbije sa posadom  Marko Tomićević – Milenko Zorić osvojio je zlatnu medalju u disciplini K2 1.000 metara.

Aktuelni olimpijski i evropski vicešampioni osvojili su najsjajnije odličje na najprestižnijem takmičenju u ovom sportu. Oni su kroz liniju cilja prošli za 3:08.647, ostavivši za čak dve sekunde iza sebe posadu Slovačke, 3:10.725. Bronzanu medalju osvojili su takmičari Češke, 3:10.853.

Marku Tomićeviću i Milenku Zoriću ovo je najveći uspeh u karijeri, uz osvojeno srebro na Olimpijskim igrama u Riju prošle godine. Posle prošlogodišnjeg uspeha, kontinuiranim radom sačuvali su postignutu formu i u borbu za medalje ušli su potpuno spremni. U najbržoj polufinalnoj grupi oni su kilometarsku stazu izveslali za 3:14.737, i obezbedili mesto u A finalu.

„Posle prve trke zaista smo očekivali visok plasman. U kvalifikacijama smo veslali kao nikada do sada, polufinale je bilo još bolje, a u finalu smo prevazišli sami sebe. Nadali smo se odličju, išli smo na pobedu i uspeli smo da je ostvarimo, i to sa velikom razlikom. Osećaj je neverovatan!“, rekao je, kako prenosi sajt Kajakaškog saveza Srbije, neposredno po završetku trke Marko Tomićević.

Pored Marka Tomićevića na prvenstvu sveta u Račicama nastupio je još jedan Bečejac. Marko Novaković je u dvosedu sa Nebojšom Grujićem osvojio bronzanu medalju.

Oni su u A finalu discipline kajak dvosed na 200 metara kroz liniju cilja prošli treći, sa vremenom 31.451. Prvo mesto u trci koja je do samog kraja bila neizvesna osvojili su reprezentativci Mađarske Balaž Birkaš i Mark Balaška sa vremenom 30.912, a nepune dve desetinke pre Grujića i Novakovića kroz cilj su stigli Španci Karlos Garote i Kristijan Toro (31.278). Naši bronzani reprezentativci tako su na najznačajnijoj ovogodišnjoj kajakaškoj smotri potvrdili treće mesto u svetskoj eliti, osvojeno 2015. godine na SP u Milanu.

Pored Bečejaca Marka Tomićevića i Marka Novakovića i sprinterka Milica Starović osvojila je treću medalju za kajakaški tim Srbije, pošto je poslednjeg dana šampionata u finalu trke kajaka jednoseda na 200 metara kroz cilj prošla treća, u vremenu od 39.564. Posle borbe koja je do samog kraja bila neizvesna, sudijski tim dugo je odlučivao o konačnom rezultatu trke, budući da je Milica kroz liniju cilja prošla u istom hiljaditom delu sekunde kao i predstavnica Slovenije Špela Ponomarenko Janić. Sudijska odluka koja se retko donosi bila je da Milica Starović i Slovenka podele bronzanu medalju. Zlatno odličje osvojila je olimpijska šampionka iz Rija, Novozelanđanka Liza Kerington (38.433), dok je drugo mesto na pobedničkom postolju pripalo Dankinji Emi Astrand Jorgensen, sa vremenom 39.001.