Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

8. oktobar – Dan zaborava

8. oktobar – Dan zaboravatrg_fontane

Osmi oktobar za stanovnike Bečeja predstavlja jedan od najvažnijih datuma u istoriji ovog grada. Tog datuma sada već davne 1944. godine naš grad je oslobođen od nacističko-fašističke okupacije. Oslobodile su ga udružene snage jugoslovenskih partizana i Crvene armije.

Tadašnji jugoslovenski partizani i stanovnici Bečeja koji su učestvovali u oslobođenju grada bez obzira na nacionalnu, versku, ideološku i druge pripadnosti imali su samo jedan cilj – slobodu!
Veliki broj Srba i Mađara, kao i pripadnika drugih nacionalnosti stradao je u Bečeju da bi svoj cilj ka kojem su svi težili i ispunili. Nekada je dan oslobođenja bio jedan od najvažnijih dana za naše građane i našu opštinu. Danas, građani Bečeja, a pogotovo omladina ni ne znaju šta se desilo 8. oktobra u našem gradu, dok opština, a pre svega njen gradonačelnik ismevaju dan oslobođenja i ne obeležavaju ga.
Ove godine je Gimnazija uz podršku Društva srpsko-ruskog prijateljstva „Ostrog“ iz Bečeja organizovala tradicionalne trke gradom u znak sećanja na dan oslobođenja grada koje su zadnjih godina zanemarene od strane opštine koja ih je nekada organizovala.
Ove godine je na trkama kroz grad učestvovalo preko 1.500 dece iz osnovnih i srednjih škola. Deca su bila oduševljena, a organizatori veoma zadovoljni. Društvo je u znak sećanja na dan oslobođenja u večernjim časovima organizovalo i svečanu akademiju na kojoj se između ostalog i ekskluzivno prikazao film o oslobođenju grada. Akademija je trajala oko dva sata i trideset minuta, ali ni to nije bilo dovoljno da bi zadovoljilo goste zbog kojih je produžena akademija, a sve to zahvaljujući izvrsnim učesnicima koji su oduševili goste.
Udruženje boraca je povodom dana oslobođenja na zid opštine na kom su ispisana imena žrtava položilo vence kao i predstavnici Društva srpsko-ruskog prijateljstva „Ostrog“ i predstavnici drugih organizacija. Gospodin Mandić, predsednik Društva je tim povodom održao istorijski govor kao i neki drugi učesnici iz Udruženja boraca.
U toku minuta ćutanja u znak sećanja na žrtve fašizma u centru grada nedaleko od nas čula se glasna muzika i razni govori koji su uspešno ometali minut ćutanja, a naš gradonačelnik je u nedostatku posla šetao po centru i ignorisao pomen žrtvama fašizma umesto da je svojim prisustvom uveličao ovaj događaj, iskazao poštovanje žrtvama fašizma i na taj način pokazao da osuđuje fašističko-nacističke zločine i da ne želi da nam se istorija ponovi.
Grad je odjednom posle mnogo godina postao „živahan“, a povod je bio Dečja nedelja čiju je organizaciju pomogla i opština.
Ali i bez podrške našeg gradonačelnika koji je ovom prilikom pokazao svoje pravo lice – Dan oslobođenja je dobro organizovan, a učesnici, gosti i organizatori iz DSRP „Ostrog“ su bili zadovoljni.
Da bismo išli u svetliju budućnost moramo održavati sećanje na mračnu prošlost tokom okupacije i slavnu prošlost tokom i posle oslobođenja.

Autor Dejan Škobić,
predsednik omladine DSRP „Ostrog“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *