Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Múlt és jelen – Becsei kovácsok

Múlt és jelen – Becsei kovácsoktrg_fontane

A kovácsok céhei – számos más szakmához hasonlóan – a középkor folyamán alakultak ki. A kovácsok mestersége nem merült ki a fémből munkált használati tárgyak készítésében, az ő dolguk volt a lovak patkolása és a szekerek vasalása is. Kovácsok dolgoztak a főúri birtokokon csakúgy, mint a kicsiny falvakban: munkájukat megbecsülték, szakértelmük nélkülözhetetlenné tette őket.

Látszólag e társadalmi megbecsültség ellen szól az a tény, hogy a kovácsműhelyeket a falvak szélére telepítették. Ennek okát azonban abban kell keresnünk, hogy a kovácsmesterség bizony „tüzes“ foglalkozás, ami könnyen okozhatott balesetet is. Ráadásul helyigényes szakma: a kuncsaftok lovainak, szekereinek térre volt szükségük.
Faluhelyen a kovácsok gyógyították a beteg állatokat, s mint orvosok, gyógyítók fontos helyet foglaltak el a falu társadalmi életében. A nélkülözhetetlen iparosok közé tartoztak, munkájukat igénybe vette a falu bírájától kezdve a legszegényebb parasztig mindenki.

A kovácsműhelyek ma és régen

A kovácsműhelyek nem sokat változtak az évszázadok folyamán: az előtérben fedett patkolószín állt, ahonnan a műhelybe lehetett jutni. A bejárattal szemben volt a kohó, egyik oldalán a hűtővályúval, a másikon pedig a szénnel. A kohó felett füstsátor vezette ki a gázokat a kéménybe. A kohóhoz csatlakozott a fújtató, amit kézzel vagy lábbal hajtottak. Szerszámaikat részben a falakon tartották: itt sorakoztak a fogók, szorítók. A műhely közepén állt a kovácssatu és az üllő. A kovácsok legjellegzetesebb szerszáma a kézikalapács volt, amit vasverőnek vagy öregverőnek is neveztek. A vasverő akár tízkilós is lehetett.
A kovácsok a munkamenet kezdetén vörösizzásig hevítették a vasat. Addig tudták ugyanis megmunkálni, amíg meleg. A kovácsüllőn kalapálták a forró fémet, miközben folyamatosan vízzel hűtötték, nedvesítették a kalapácsot. A mester tartotta fogójával a fémet, s egy kéziverővel mért rá apró ütéseket. A vasdarabokat hegesztették is. Amikor a vas heged, szikrákat hány, ami a pontos hegedést jelzi.
A vasat edzhették acéllá, nyújthatták, vaskosíthatták, ám a leggyakoribb kovácsmunka mégis a patkolás volt. Előbb az állat körmét, patáját szedik rendbe körömkéssel, majd – melegen – felpróbálják rá a patkót. Ha szükséges, még igazítanak rajta. Ezután a patkószögek lyukait kitágítják, majd a patkót lehűtik, s ekkor szögezik fel a patára a kész patkókat.

K.A.

Óbecse nevezetessége a patkoló kovácsműhely. 1939-ben épült, amikor Csábi József született. A műhelynek gyakran van látogatója; tanítók vezetik el diákjaikat, és gyakran meg-megállnak a járókelők, belföldi és külföldi turisták látogatják, fényképeket készítenek a kovácsról és szerszámairól.
Csábi József édesapjával űzte a mesterséget. Parasztkocsik javításával kezdték, majd áttértek a lovak patkolására. Abban az időben, amikor a földművesek még lovakkal dolgoztak, akár 72 lovat is megpatkoltak, emlékszik vissza a régi szép időkre Csábi József. Manapság már nem sok ló van, néhány gazdának van még lova. A mesterség a versenylovak patkolásából és egyéb vastárgyak javításából jövedelmez. Óbecsén van még néhány kovács, de közülük egyik sem foglalkozik a mesterséggel. Csábi kovács megbecsült embere Tóth József, aki ért a lovak patkolásához. Több mint két évtizede besegít a mesternek. Csábi Józsefnek két lánya van és három fiúunokája, akik szívesen töltik idejüket a nagytata műhelyében. Talán lesz utánpótlása a kihalófélben levő mesterségnek…

Kuszli Angéla

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *