1. Nicholas Sparks: Az utolsó dal. Nicholas Sparks legújabb könyve egyszerre két ember megható történetét hozza közel hozzánk: egy lányét és egy apáét.
A lány regénye kamaszkori lázadásról, barátságról, az elso szerelem örömérol és fájdalmáról, az apáé egy házasság kudarcáról, a gyerekek iránti feltétlen szeretetérol szól. Az elvált Steve a nyári szünidot gyermekeivel tölti tengerparti szülovárosában. Jonah, a kisfia boldog, hogy újra együtt lehetnek, de Ronnie, a nagylány, aki három éve nem áll szóba apjával, megbántottnak és csalódottnak érzi magát a kényszeru utazás miatt. Apja embersége, a kettejüket összeköto zenei tehetség, egy dal és egy titok segíti oket abban, hogy újra egymásra találhassanak. A megrázó történetet baljós sejtelmek és közössé váló álmok alakítják. Az utolsó dal mégiscsak egy szerelmes regény; arról az érzésrol szól, amely eloször gyújtja meg a szívet, boldogságot és kétségeket szül, és van olyan eros, hogy két fiatalt összekössön.
2. Vladimir Nabokov: Adomány. Az 1935-37-ben, Berlinben született Adomány Vladimir Nabokov elso írói korszakának kimagasló alkotása, melynek az elhagyott szüloföld iránti nosztalgia adja költoi lüktetését. A mu fohose, Fjodor Godunov-Cserdincev Berlinben élo fiatal orosz író (családja a bolsevik forradalom elol menekült el), akinek épp megjelent az elso verseskötete, most pedig apjáról akar könyvet írni, aki nagy természettudós volt, és 1916-ban eltunt egyik expedícióján. Ám ehelyett – miközben már egy nagy szerelem is sarkallja – elobb lázas hévvel megírja Csernisevszkij életrajzát, maró gúnnyal ábrázolva a XIX. századi orosz írót, aki késobb Lenin kedvence lett, ám Fjodor szemében megtestesíti mindazt a hitványságot, amit az igazi írónak kerülnie kell. A könyvnek – ellentétben Fjodor verseivel – nagy kritikai visszhangja van, sot botrányt kelt: az emigráns orosz irodalom nagyjai nem turik, hogy egy kezdo író így kigúnyolja a nagy klasszikust. A mu elso kiadásában aztán a Csernisevszkijrol szóló fejezet nem is szerepelhetett: az élet bájosan utánozta a regényt. S végül – Zina ihletésére – Fjodor nekiáll a nagy mu, az Adomány megalkotásának, amely elsosorban hódolat az „igazi“ orosz irodalom elott.
B.M.