Ministar poljoprivrede Goran Knežević je prošlog petka posetio Bečej, kako bi sa predstavnicima PIK-a „Bečej“ i lokalne samouprave razgovarao o rešavanju problema poljoprivrednog preduzeća. Održani su sastanci sa čelnicima opštine, sa stečajnim upravnikom i menadžmentom PIK-a i sa predstavnicima sindikata u kombinatu.
Potom je, s pola sata zakašnjenja, Knežević održao konferenciju za novinare u gradskoj kući, međutim, nije rekao ništa konkretno o budućnosti kombinata, koji je od aprila 2011. godine u radnom stečaju, osim toga da je postignut dogovor da država više učestvuje u rešavanju problema PIK-a nego do sada.
„Znamo svi koliko je značajan PIK ’Bečej’ ne samo za ovaj region, nego i za čitavu Vojvodinu i Srbiju. Naša želja je da pomognemo i da rešavamo probleme. Danas smo razgovarali sa svim relevantnim faktorima koji mogu da utiču na ovaj proces i očekujem da ćemo veoma brzo uraditi dve strateške stvari. Naša želja je pre svega da PIK ’Bečej’ dobro radi, čuo sam da su ove i prošle godine postignuti dobri rezultati, a to pokazuje da će u narednom periodu moći mnogo više da doprinese društvenom bruto proizvodu ove sredine i uopšte Srbije. Drugi naš cilj je da zadržimo radna mesta, u PIK-u radi 1.400 zaposlenih“, rekao je Knežević i dodao je da je uveren da će kombinat u narednom periodu ponovo biti „ponos i dika ne samo ovog regiona nego i čitave Srbije“.
Ministar poljoprivrede je bio prilično tajnovit što se tiče sudbine PIK-a, pa su novinari pokušali da saznaju šta, u stvari, država namerava da učini, tim pre što su predstavnici države nekoliko godina obećavali da će učiniti sve da stabilizuju PIK, a pri tom ništa nisu uradili. Konkretne informacije, međutim, nisu dobili, jer je ministar rekao: „Lepo nas držite za reč, nismo zaludni da gubimo svoje vreme šećkajući se po sastancima, nego smo došli ovde da uradimo posao. Dogovorili smo se o svim konkretnim potezima i vrlo brzo ćete imati i konkretne stvari“.
Ministar nije odgovorio ni na pitanje da li država i dalje želi da bude vlasnik 51 odsto kapitala kombinata: „To su već modaliteti, imamo nekoliko kombinacija kako to možemo da rešimo, verujte mi da ćete vrlo brzo biti upoznati sa tim, nebitan je model, imamo stečajnog upravnika koji radi svoj posao, imamo rukovodstvo, imamo odbor poverilaca, svako samo treba da uradi svoj deo posla, država je preuzela svoj deo odgovornosti zajedno sa lokalnom samoupravom, zajedno sa svim ostalom činiocima i biće to dobro, videćete“.
Nije održana Skupština poverilaca Skupština poverilaca PIK-a „Bečej“ trebala je biti održana krajem marta. Na Skupštini je trebalo da bude promenjen sastav odbora poverilaca – među 9 članova bili bi predstavnici dve banke koje imaju više od 30 odsto glasova u Skupštini poverilaca, kao i predstavnici države (Ministarstva poljoprivrede) i lokalne samouprave. Skupština, međutim, nije održana zbog nedostatka kvoruma. |
O planu reorganizacije PIK-a „Bečej“, o kom bi poverioci kombinata trebali da se izjasne, ali su sudska ročišta, gde bi to trebali da učine, nekoliko puta odložena, takođe je bilo reči na konferenciji za novinare. Upitan da li će predstavnici države da „se drže“ tog plana, te da neće ponovo privatizovati PIK, već će pokušati da ga saniraju, a uprkos tome se pominju strateški partneri, te da li to znači da država sada ipak želi da proda PIK, Knežević je odgovorio: „Ne, mi idemo ka dva strateška cilja, da PIK radi dobro, da povećava društveni bruto proizvod i ove sredine i čitave Srbije i da zadržimo radna mesta, to su dva strateška cilja. Ima više modaliteta na koji način ćemo to učiniti“.
Sudsko ročište na kom bi poverioci PIK-a trebali da se izjasne o tome da li će da prihvate plan reorganizacije ili ne, trebalo je da bude održano u martu mesecu, ali je odloženo. Novo ročište zakazano je za sredinu maja.
Redakcija Bečejskog mozaika