Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Šta je radio Opštinski štab za vanredne situacije? – Doneseno je 17 dokumenata

Šta je radio Opštinski štab za vanredne situacije? – Doneseno je 17 dokumenatatrg_fontane

Aktivnosti Opštinskog štaba za vanredne situacije koji je oformljen krajem marta prošle godine, predstavljene su krajem decembra meseca na konferenciji za novinare.

Čedomir Aleksić, načelnik Opštinskog štaba za vanredne situacije, rekao je da štab ima 23 člana, komandant i zamenik komandanta su predsednik i zamenik predsednika opštine, a „pomoćnici su stručni ljudi koji u miru obavljaju razne odgovorne funkcije i njih je određivala lokalna samouprava“, rekao je Aleksić. On je saopštio da je osnovano osam stručnih timova (od 5 do 7 ljudi) koji treba da obavljaju operativne poslove. Štab je predložio i nacrt odluke o organizaciji i funkcionisanju civilne zaštite, tu su određeni ciljevi, zadaci i obaveze, prava i dužnosti građana, pravnih lica i drugih subjekata na teritoriji opštine. Tu odluku je usvojio lokalni parlament. U skladu sa odlukom, štab je doneo zaključke o imenovanju 40 poverenika i 40 zamenika poverenika u naseljenim mestima opštine. Mesne zajednice su određivale ljude koji će rukovoditi akcijama zaštite i spasavanja. Na predlog štaba Opštinsko veće je donelo odluku o obrazovanju jedinica opšte namene, u Bečeju je osnovano 26 voda sa 877 pripadnika. Ona preduzeća, ustanove i organi, ukupno 33, koja se u miru bave zaštitom i spasavanjem, sada su određena za akcije zaštite i spasavanja, rečeno je novinarima.
Načelnik štaba je rekao i da je letos taj organ razgovarao i o otežanom vodosnabdevanju u opštini i doneo odluku o uvođenju vanrednog stanja.
Aleksić je rekao i da je po oceni svih nadležnih struktura u sektoru za vanredne situacije, lokalna samouprava Bečej po izvršenim zadacima i obavezama iz Zakona o vanrednim situacijama svrstana na prvo mesto u Republici Srbiji. Nije, međutim, podrobno objasnio zbog čega, osim što je rekao da je bečejski štab uradio sve što je trebao: doneseno je, kako je rekao, 17 dokumenata.
Pomoćnici komandanata za javno uzbunjivanje i obuku Milorad Bursać i za zaštitu od požara i eksplozija Zoltan Peter saopštili su nekoliko interesantnih podataka. Rečeno je, recimo, da na području opštine ima 9 električnih sirena za uzbunjivanje, 7 u Bečeju koje su u sistemu daljinskog upravljanja, jedna je u Bačkom Petrovom Selu i jedna u Bačkom Gradištu, i te sirene se ručno aktiviraju. Od 7 bečejskih sirena, međutim, tri nisu u funkciji, rekao je Bursać: „Od sedam sirena svakog momenta mogu da se uključe četiri, jedna je na popravci, a dve se nalaze na objektima koji su privatizovani i ne možemo da im priđemo, problem je i to što je u tim objektima isključena struja. Očekujemo da ćemo u 2012. godini uspeti sve sirene da vratimo u sistem i da nabavimo još četiri za Radičević, Mileševo, Drljan i Poljanice“.
Inače, lokalna samouprava je učestvovala u programu za planiranje i reagovanje u vanrednim situacijama i jačanje ekonomske sigurnosti lokalnih samouprava i uradila je plan odbrane od poplava, što je bio uslov da bude jedna od 70 sertifikovanih opština u Srbiji. Osim toga u Bečeju je i sedište regionalne kancelarije za područje Vojvodine.
Što se požara tiče, novinarima je rečeno da je tokom 2011. godine sa teritorije opštine vatrogasnoj jedinici upućeno 180 poziva, za 50 posto više nego 2010. godine. Bilo je 145 poziva za gašenje požara, 13 se odnosilo na tehničke intervencije, a tri na tehničke intervencije u saobraćaju. „U tim intervencijama angažovano je 511 vatrogasaca, 222 vozila i ukupno je utrošeno 575,7 kubnih metara vode, 56 kilograma praha, 18 kilograma ugljendioksida i 50 litara penila. U saradnji sa lokalnom samoupravom uspeli smo da nabavimo hidraulični razvalni aparat koji jedinica koristi prilikom saobraćajnih nesreća i spasavanja povređenih iz vozila. Ove godine smo tu spravu koristili u tri navrata i uspeli da spasemo pet ljudi. Što se požara tiče, imali smo dva koja su bila karakteristična, 5. septembra je u Bačkom Petrovom Selu izgoreo krov stambene zgrade, oko 220 kvadratnih metara, a drugi je bio 16. novembra u restoranu Ribnjak, izgoreo je veći deo, oko 200 kvadratnih metara restorana“, rekao je Zoltan Peter.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *