Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Bolji uslovi stanovanja za romske porodice u Bečeju: Izgrađeno je 98 kupatila i rekonstruisano je 11 kuća

Bolji uslovi stanovanja za romske porodice u Bečeju: Izgrađeno je 98 kupatila i  rekonstruisano je 11 kućatrg_fontane

Rezultati projekta „Socijalna inkluzija i poboljšanje uslova stanovanja Roma i Romkinja u Vojvodini i Srbiji“ predstavljeni su u sredu u svečanoj sali gradske kuće. U projektu, na osnovu sporazuma lokalne samouprave, Kancelarije za inkluziju Roma Vojvodine i Ekumenske humanitarne organizacije iz Novog Sada, u prethodnih godinu dana učestvovala je i opština Bečej.

Program, u kom je učestvovalo 117 romskih porodica, sproveden je u romskim naseljima Vašarište, Putrija, u Novom selu i Donjem gradu, kao i u naselju „Ciganski kraj“ u Bačkom Gradištu. Za godinu dana izgrađeno je 90 septičkih jama, 98 kupatila, rekonstruisano je 11 kuća sa izgradnjom kupatila, i izgrađena je jedna mala kuća od polovnog građevinskog materijala. Sva kupatila su funkcionalna, opremljena i priključena na vodovodnu i elektro mrežu. U ostvarenje ovog projekta Ekumenska humanitarna organizacija uložila je 38 miliona dinara, opština Bečej milion dinara, a udeo Roma i Romkinja bio je njihov rad i nabavka polovnog građevinskog materijala u iznosu od 5,3 miliona dinara.
Robert Bu, koordinator Romskog resursnog centra Ekumenske humanitarne organizacije, na skupu u gradskoj kući rekao je da je reč o ekonomičnom rešavanju problema: „Pored ulaganja naše organizacije koja su u proseku iznosila 155.000 dinara po porodici, imamo dodatna ulaganja Roma i Romkinja koja su u slučaju opštine Bečej iznosila približno 700 evra. Kada govorimo o ulaganjima, u saradnji sa partnerima iz Švajcarske, Norveške i Nemačke koji su finansijski podržali ovaj projekat, uloženo je 38 miliona dinara i 10.000 evra direktnih ulaganja iz opštine Bečej, a dobijena je i podrška u procesu izrade tehničke dokumentacije“.
Bu je rekao da njegova organizacija nastavlja da radi na poboljšanju uslova stanovanja u romskim naseljima i da je pripremljena strategija za sledeću godinu u koju će biti uključena pozitivna iskustva iz ovog programa iz Bečeja i Bačkog Gradišta, koja su veoma značajna, posebno u smislu saradnje sa Romima i Romkinjama.
Na skupu su govorili predsednik opštine, predstavnice pokrajinskog ombudsmana i Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, predstavnica Švajcarske agencije za razvoj i saradnju i predstavnik Ambasade Norveške u Srbiji.
Nađa Bohli iz Švajcarske agencije, istakla je značaj saradnje između Srbije i Švajcarske na upravljanju migracije. Prema njenim rečima, ovaj projekat je značajan zato što pospešuje uključivanje ljudi iz osetljivih i marginalizovanih grupa u tokove društva i pokazao je racionalni pristup rešavanju problema.
„Inkluzija je veoma važna tema u razgovorima između Srbije i Švajcarske. Pored ovog projekta Švajcarska je uložila još 2,5 miliona švajcarskih franaka u podršku vladinog projekta socijalne inkluzije i obećala je još 10 miliona švajcarskih franaka za zajednički program inkluzije Roma i marginalizovanih grupa, a istovremeno radimo i na produženju ovog projekta najmanje još godinu dana, a možda i duže“, rekla je Bohli.
Predstavnik Ambasade Norveške Rodžer Jorgensen je izrazio zadovoljstvo što se rad Romskog resursnog centra razvija i što je finansijska pomoć iskorišćena u dobre svrhe: „Srbija je suočena sa velikim problemima u ovom pogledu i potrebna je podrška šire zajednice, a pošto je pitanje Roma nešto što prevazilazi granice, ova saradnja može da bude veoma korisna. Mi smo imali različita iskustva na projektima čija je ciljna grupa bila romska populacija, ali nisu bili toliko uspešni kao ovaj projekat. Uspešnosti ovog projekta je sigurno doprinela i činjenica da korisnici programa sami ulažu sredstva u nešto što je njima potrebno, naravno, od presudne važnosti je i podrška lokalne populacije i vlasti i značajna je za zajedničko ulaganje u budućnost. Pored toga što ovo podstiče posvećenost, i učesnici nalaze svoj interes, na ovaj način se izgrađuje dugoročna perspektiva i održivost – to je put za socijalnu inkluziju“.
Na skupu su predstavljeni i rezultati istraživanja pokrajinskog ombudsmana o romskoj nacionalnoj manjini u cilju sveobuhvatnog sagledavanja stanja u vezi sa ostvarivanjem prava na jednaki pristup stanova-
nju. Pokrajinska ombudsmanka Aniko Muškinja Hajnrih je prisutne upoznala i sa osnovnim nadležnostima institucije ombudsmana, i rekla da ombudsmanu mogu da se obrate svi ukoliko smatraju da im je bilo koje ljudsko pravo ugroženo.
O socijalnom stanovanju je govorila predstavnica Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Svetlana Ristić, koja je informisala prisutne o tome šta je do sada urađeno na poljima poboljšanja uslova stanovanja Roma i donošenja zakona.
Nakon skupa u zgradi lokalne samouprave učesnici skupa su obišli romska naselja i u Bečeju i Bačkom Gradištu kako bi na licu mesta videli rezultate projekta.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *