Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Bečejske škole duguju milione za struju, telefone…: Dugovi stare vlasti se moraju platiti

Bečejske škole duguju milione za struju, telefone…: Dugovi stare vlasti se moraju platititrg_fontane

Bliži se početak nove školske godine i u toku su pripreme za prijem đaka, ali samo najneophodnije, kao što su čišćenje i dezinfekcija školskih zgrada, jer za veća ulaganja ili održavanje objekata nema para.

Gotovo sve bečejske škole će, kao i prethodne godine, u novu školsku godinu zakoračiti s neplaćenim računima iz prethodnog perioda.
Prema rečima direktorice Tehničke škole Svetlane Tomić dug ove škole za neplaćene račune je 4,3 miliona dinara. „Dobili smo i opomenu pred isključenje struje. Račun za ovu i prošlu školsku godinu iznosi 200.000 dinara, a 160.000 dinara je zatezna kamata. Uradićemo samo najosnovnije stvari, a ovog leta su školski domari okrečili samo nekoliko učionica. Uspeli smo da iz roditeljskog doprinosa kupimo dva televizora za osavremenjivanje nastave, potrebno je još savremenih nastavnih sredstava, ali škola nema novca“, rekla je Tomić.
„U četiri odeljenja je broj učenika povećan sa 24 na 30, jer su ti profili izašli iz programa ogleda i sada imamo problem s prostorom i nameštajem. Poručili smo komplet nameštaja, oko 30-40 klupa sa stolicama, a još ne znamo kako ćemo to da platimo“, rekla je Gordana Kovačev, direktorica Ekonomsko-trgovinske škole.
I ova škola ima pozamašne dugove. „Imamo neplaćenih računa iz prošle godine, uglavnom za grejanje, ali i za materijalne troškove, oko 500.000 dinara. To su za nas veliki dugovi, jer nismo u mogućnosti da obezbedimo ni papir ili toner za štampač koji su nam potrebni na početku školske godine kada se prave planovi i programi. Vrlo je teška situacija i moramo da ozbiljno razgovaramo sa predstavnicima nove lokalne vlasti“, kazala je Kovačev.
Slična je situacija i u Gimnaziji. Kako je rekao direktor škole Miodrag Basarić, iz godine u godinu se dugovi za toplanu, putne troškove i ostala potraživanja ne izmiruju redovno, i sada je taj dug tri miliona dinara. Osim toga planirana zamena prozora na školskoj zgradi koja bi donela uštede i smanjila račune za grejanje, do danas nije započeta, iako je najavljeno da će biti urađena do početka grejne sezone. Za zamenu prozora je Fond za zaštitu životne sredine odobrio 15 miliona dinara, a opština treba da obezbedi 1,5 miliona dinara.
I u osnovnim školama ima problema. Prema rečima direktorice Osnovne škole „Šamu Mihalj“ Klare Kurin, dugovanja za struju, vodu, telefon, druge komunalije za prošlu i ovu godinu su oko 4 miliona dinara. „Za sada sve funkcioniše, mada dobijamo opomene pred isključenje, ali još nam nisu isključili ništa. Što se tiče održavanja objekta, okrečili smo sve učionice u staroj zgradi i tri u drugoj, sanirali smo hodnik i kuhinju, napravili smo prilaz (rampu) objektu koji smo bili u obavezi da uradimo zbog jedne učenice koja se kreće u invalidskim kolicima i uradili smo još neke sitne popravke. Planiramo da okrečimo i sanitarni čvor za učenike“, rekla je Kurin.
U ovoj školi se još čeka sanacija sportskog terena. Taj posao je već trebao biti urađen. „Imamo obećanja da će to biti urađeno u drugoj polovini kalendarske godine, ali ne znam kada će početi razgovori sa lokalnom samoupravom na tu temu“, rekla je direktorica škole.

Za neke ima, za neke nema para

O tome kako je „poslovala“ prethodna vlast, osim dubioze u školama trebalo bi da svedoči i izveštaj o trošenju novca iz opštinskog budžeta. Takav izveštaj lokalna samouprava treba da objavi dva puta godišnje, no, za prvih šest meseci godine izveštaj nije objavljen, verovatno s razlogom, jer se možda u predizborno vreme plaćalo i šakom i kapom. Iz tog dokumenta, koji će po propisima ipak morati da bude objavljen i usvojen na sednici Skupštine opštine, trebalo bi da se vide putevi opštinskih para u prvoj polovini 2012. godine.
I bez izveštaja je, međutim, jasno da je opština izvršila uplate i onima kojima nije morala, ukoliko je u teškoj finansijskoj situaciji. Recimo, samo je nevladinim organizacijama koje su organizovale „Tiske dane“ i proslavu Svetog Stefana, plaćeno ukupno milion dinara, da ne pominjemo novac (nekoliko stotina hiljada dinara) koji je upućen organizatoru sajma u Bečeju prošle godine, ali ni te godine opštinski budžet nije bio na „visini zadatka“.
Inače, deo nove vlasti je i prethodni predsednik opštine, koji je po zakonu, izvršitelj budžeta (u principu, on donosi odluke o trošenju novca iz budžeta, uz saglasnost članova Opštinskog veća).

K.D.F.

Dušan Zahar, direktor škole „Zdravko Gložanski“, je rekao da u ovoj obrazovnoj ustanovi nastoje da okreče sve učionice kako ne bi došli u apsurdnu situaciju kakva se desila ranije, kada je, kako je objasnio, škola platila kaznu veću od 56.000 dinara, koliko novca je odobreno za održavanje objekta, jer nije bila u mogućnosti da po nalogu sanitarnog inspektora okreči unutrašnjost objekta. Prema rečima Zahara, u školi nisu isplaćeni putni troškovi za zaposlene, a ima i neplaćenih računa za struju, vodu i toplanu iz prethodnih godina.
Pred početak školske godine dug za račune u školi „Sever Đurkić“ je 7,3 miliona dinara. Prema objašnjenju direktorice Brankice Tapavice od tog iznosa 4 miliona dinara je samo grejanje. „Telefoni su bili isključeni, a pre nekoliko dana su ponovo uključeni, jer bez toga na početku školske godine ne možemo normalno da funkcionišemo. Ovog raspusta nismo mogli ništa naročito da radimo na održavanju zgrade, čak nisu u potpunosti sanirane ni posledice prokišnjavanja krova iz februara meseca, iako sam lokalnoj samoupravi podnela predračun za sanaciju krova“, rekla je Tapavica.
Od predsednika opštine Vuka Radojevića tražili smo odgovor na pitanje šta će opština da uradi da pomogne školama da plate dugove. „To su sve obaveze iz prvih šest meseci ove godine, koje nisu plaćene, i sačekale su nas. Mi prvo moramo da izmirimo nastale obaveze, a tek onda da se fokusiramo na obaveze koje dolaze. Imali smo problem prošlog petka, kada je Elektrovojvodina isključila struju u Bačkom Gradištu, a znamo da je za vikend tamo bila seoska slava. Morali smo da urgiramo na osnovu ličnih poznanstava, kako bi se struja ponovo uključila. Zamislite kakav bi to bio odjek u javnosti da je isključena struja u Bačkom Gradištu baš za vreme seoske slave zbog duga u prvih šest meseci ove godine. Nije plaćano ništa od aprila meseca, za stadion, za školu i još nekoliko objekata. Uspeli smo to da rešimo i pomoći ćemo da se računi iz prethodnog perioda plate već danas (vreme razgovora je 20. avgust; prim. nov.). Ima mnogo nasleđenih obaveza iz prve polovine godine, koje mi moramo da rešimo, a dnevni, nedeljni i mesečni priliv novca u budžet opštine nije dovoljan da se plate sve preuzete obaveze za taj period i da pokriva tekuće obaveze u ovom periodu. Zato moramo da budemo racionalni i da napravimo listu prioriteta plaćanja. Verujte, to je vrlo nezahvalna situacija“, rekao je predsednik opštine.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *