Osnovna škola „Zdravko Gložanski“ je jedna od tri škole u Srbiji koja je dobila podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za realizaciju pilot projekta u okviru kog je za 32 učenika iz socijalno ugroženih porodica omogućen besplatan produženi boravak u školi, gde im je obezbeđena pomoć u učenju i jedan topli obrok.
Vrednost projekta, koji traje od 15. marta do 15. juna, je oko 500.000 dinara, a dodatnu finansijsku podršku, oko 200.000 dinara, obezbedila je lokalna samouprava u saradnji sa Centrom za socijalni rad.
Direktorica škole „Zdravko Gložanski“ Suzana Đukić je rekla da je interes dece na prvom mestu i da, pored teške situacije u kojoj se nalazi društvo i prosvetni radnici, nastoje da pronađu nove mogućnosti kako bi se stanje popravilo.
„Projekat se odnosi na podršku deci iz socijalno ugroženih porodica, da se uključe u produženi boravak koji već postoji u školi, gde će dobiti dodatnu stručnu pomoć nastavnika iz predmeta u kojima imaju probleme, i na srpskom i na mađarskom jeziku, i jedan topli obrok. Potrebe su možda i mnogo veće, ali ovo su učenici za koje smo, u saradnji sa Centrom za socijalni rad, procenili da im je najneophodnija pomoć, jer su roditelji te dece uglavnom korisnici socijalne pomoći“, rekla je Đukić.
U produženom boravku u školi ima 80 učenika.
Ona je rekla da škola planira da nastavi projekat i u narednoj školskoj godini, ali i da pomogne svim školama u opštini Bečej da se uključe u taj program.
Direktorica Centra za socijalni rad Svetlana Gagić je istakla da je ova ustanova prepoznala značaj projekta i obezbedila novac za finansiranje jednog toplog obroka dnevno za 32 učenika u naredna tri meseca.
„Pošto znamo da su porodice iz kojih potiču ta deca korisnici socijalne pomoći, smatram da to što smo novac koji Centar za socijalni rad dobija od lokalne samouprave za jednokratne novčane pomoći preusmerili za ovaj projekat, najpovoljnije je rešenje i najbolji vid pomoći za tu decu. Reč je o 70.000 dinara na mesečnom nivou dok traje projekat“, objasnila je Gagić.
Predsednik opštine Vuk Radojević se zahvalio direktorici Centra za socijalni rad na razumevanju, jer je „na osnovu već usvojenog finansijskog plana za 2015. godinu našla mogućnost da usmeri određena sredstva za ovu aktivnost, što zapravo i jeste naše učešće u celom projektu, a što je bilo neophodno da bi se projekat realizovao“.
„Ove dve ustanove imaju proaktivan pristup i to je ono što je neophodno u svim preduzećima i ustanovama u okviru lokalne samouprave: da prepoznamo probleme i da apliciramo ka višim izvorima vlasti, jer samo tako možemo obezbediti veći stepen zadovoljenja potreba naših sugrađana. Ako se oslonimo samo na budžet opštine Bečej, koji je limitiran, onda ne možemo da računamo na viši kvalitet, na jednu dodatnu podršku, a ovaj projekat jeste takav pozitivan primer“, rekao je Radojević i dodao da je namera opštine da od iduće školske godine uključi što više škola u ovaj i slične projekte.
Lj.M.