Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Borba protiv distrofije: Ples na točkovima

Borba protiv distrofije: Ples na točkovimatrg_fontane

Povodom Nedelje borbe protiv distrofije u petak je na platou ispred gradske kuće priređen program u kojem su učestvovali gosti iz Budimpešte, kombinovani plesni orkestar Roll dance, u kojem su pored zdravih učestvovali i plesači oboleli od distrofije.

Pred stotinak građana članovi ove plesne grupe prikazali su tačke od standardnih i modernih plesova, preko čardaša i hip-hopa do trbušnog plesa. U programu je učestvovao i Atila Čuč, amaterski muzičar iz organizacije „Feniks plus“ iz Bečeja, i Zlatko Ribarić, član Južnobačkog udruženja obolelih od mišićne distrofije, sa pesmama sa svog autorskog albuma pod nazivom „Strah od ljubavi“, koji čeka na izdavanje.
Prema rečima Atile Kovača, predsednika Udruženja distrofičara Južnobačkog okruga Novi Sad, ovaj program je priređen u okviru projekta inkluzivnog obrazovanja u saradnji sa Osnovnom školom „Zdravko Gložanski“, Udruženjem „Feniks plus“ i Udruženjem „MS“ iz Bečeja, sa ciljem da se skrene pažnja na osobe sa invaliditetom, na njihovo postojanje i uključivanje u sve sfere života. Cilj učesnika programa je bio da bez reči, govorom plesa podsete na potrebu prihvatanja različitosti, na ideje modernih integracija, na pristupačnost jednakih šansi.
„Cela nedelja je bila posvećena borbi protiv distrofije, bila su održana predavanja u vezi nabavke ortopedskih pomagala u srednjoj i istočnoj Evropi, koja su držali predavači iz Budimpešte u Novom Sadu, Bečeju i Subotici, a ovo večeras je završna manifestacija i deo je projekta inkluzivnog obrazovanja. Pre podne smo ovakav program održali i u školi ’Zdravko Gložanski’, trebalo je videti tu decu kako su lepo prihvatila i podržala ovakav gest. Naš je cilj da privučemo pažnju na osobe sa invaliditetom. Istina, zakoni postoje, ali ih se treba i pridržavati, treba ih primeniti u svakodnevnom životu, počev od školovanja i dece najmlađeg uzrasta. Moramo biti u svakodnevnom životu, da nas vide, da nas prihvate takve kakvi smo. Ne tražimo sažaljenje, nego podršku, jednakost, jednake uslove, jednaka prava“, rekao je Kovač.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *