Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

„Dani geotermalne energije u Vojvodini 2015“: Predstavljeni potencijali opštine Bečej

„Dani geotermalne energije u Vojvodini 2015“: Predstavljeni potencijali opštine Bečejtrg_fontane

Prva međunarodna konferencija „Dani geotermalne energije u Vojvodini 2015“ u zajedničkoj organizaciji Skupštine Vojvodine i Skupštine evropskih regiona (AER) uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine i Ministarstva rudarstva i energetike, održana je 22. maja u pokrajinskom parlamentu, na kojoj je učestvovalo više od stotinu predstavnika evropskih regiona, republičkih, pokrajinskih i opštinskih vlasti, stručnjaka, privrednika i investitora u oblasti geotermalne energije, zaštite životne sredine i energetske efikasnosti.

Na skupu su predstavljeni geotermalni potencijali Vojvodine i drugih evropskih regiona, kao i primeri dobre evropske prakse u oblasti geotermalne energije, modeli regionalne saradnje i finansiranja projekata u oblasti geotermalne energije, a poseban akcenat je stavljen na pronalaženje efikasnih rešenja za podizanje energetske efikasnosti u lokalnim samoupravama u Vojvodini.


U okviru konferencije „Dani geotermalne energije u Vojvodini 2015“ učesnici i organizatori skupa predvođeni potpredsednikom Skupštine Vojvodine Milivojem Vrebalovim 23. maja posetili su opštinu Bečej, gde su ih dočekali predsednik opštine i predsednik Skupštine opštine Vuk Radojević i Nenad Tomašević, kao i direktor JP Toplana Dejan Vuković. Tim povodom u gradskoj kući upriličena je prezentacija potencijala u Bečeju i obilazak geotermalne bušotine u blizini Šlajza.
Predsednik opštine Vuk Radojević je učesnike skupa upoznao sa aktivnostima koje je opština Bečej preduzela u pravcu energetske efikasnosti, zaštite životne sredine i korišćenja obnovljivih izvora energije ističući pre svega geotermalnu bušotinu i potencijalne mogućnosti njenog korišćenja u sistemu daljinskog grejanja i banjsko-turističkog kompleksa, dok je direktor Toplane Dejan Vuković učesnike konferencije detaljno informisao o potencijalima geotermalne bušotine i modelima njenog korišćenja u daljinskom sistemu grejanja. On je govorio i o finansijskoj analizi i projekcije isplativosti investicije.
„Ono što je značajno za ovu priliku je geotermalna bušotina i njena dvonamena. Tu bih pomenuo memorandum koji su nedavno potpisali predstavnici Republike Srbije, Ministarstva privrede, opštine Bečej i kompanije Alghanim iz Kuvajta, a tema memoranduma je banjski kompleks na prostoru od oko 42 hektara sa početnom namerom investicije od oko 120 miliona dolara. U tom memorandumu precizirane su obaveze svih strana potpisnica, imajući u vidu da sa ovom kompanijom vodimo razgovore više od godinu dana i verujem da će sve strane potpisnice maksimalno se angažovati na realizaciji, u što skorijem periodu, ideje o banjsko-turističkom kompleksu. Što se tiče banjsko-turističkog kompleksa, nadamo se da idemo u dobrom smeru, imamo i status banjskog grada koji smo dobili od Ministarstva zdravlja, tako da imamo u opciji obe varijante u razmatranju koje je direktor Toplane izneo, sa i bez banje, ali naravno da je bolja varijanta, koja je ekonomski i u svakom drugom smislu interesantnija, ova sa banjskim kompleksom i mi smo se iskreno posvetili realizaciji tog projekta. Postoje dve mogućnosti, jedno je da lokalna samouprava finansijski ide sama u pravcu stavljanja u funkciju bušotine u daljinski sistem grejanja, ali svakako treba razmotriti i mogućnosti javno-privatnog partnerstva, za čega smo mi kao opština Bečej vrlo zainteresovani. Možda će se nekima od vas prisutnih ova ideja učiniti zanimljivom i onda ćemo o ovoj temi imati prilike da razgovaramo, kako bismo ovaj projekat možda zajednički i realizovali“, rekao je Radojević.


Potpredsednik Skupštine Vojvodine Milivoj Vrebalov se zahvalio domaćinima na iscrpnoj prezentaciji i informacijama, napominjući da je to i bio cilj konferencije. „Upravo smo zato i hteli da vas dovedemo u jednu opštinu da vam pokažemo i pozitivan primer, da imamo opština koje su se uhvatile u koštac sa ovakvim problemima koje imamo na teritoriji Vojvodine, pa i Srbije. Juče smo saznali da Vojvodina ima ogromne kapacitete ali da ih, nažalost, iskorišćava sa nepunih jedan posto. Do 2020. godine moramo koristiti do 20 posto obnovljivih izvora energije i iz prezentacija koje smo imali prilike da vidimo, mislimo da je to pravi put da to što pre i ostvarimo. Opština Bečej ima tradiciju u korišćenju geotermalne energije, nažalost, samo u banjskom turizmu, a ovim prezentacijama smo hteli da vam približimo i da vidimo kako bi se još jedan problem mogao rešiti. Predstavljeni podaci idu u prilog opštini Bečej i samoj Toplani, zato što je cena gasa poskupela, struja je poskupela, a imamo informacije da će u narednom periodu morati dostići i evropski nivo. Siguran sam da isplativost ovakvih investicija može biti za daleko kraći vremenski rok, a to i vi koji ste iz struke možete potvrditi. Bečej je opština koja ne treba da izmišlja toplu vodu, ona toplu vodu ima i uz vašu pomoć treba samo da je na određen način transformiše u toplotnu energiju i da u narednom periodu može sa ponosom da kaže da je rešila jedan izuzetno veliki problem koji je imala u prethodnom periodu“, rekao je Vrebalov.
Lj.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *