Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Dolazak predsednika republike u Bečej: Ima li koristi od posete?

Dolazak predsednika republike u Bečej: Ima li koristi od posete?trg_fontane

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić nedavno je (30. juna) posetio Bečej, a s obzirom na to da pojedini bečejski mediji o tome nisu dobili zvanično obaveštenje, niti poziv, u nastojanju da građane Bečeja obavestimo o tome zbog čega je Nikolić bio u Bečeju, pitali smo predsednika opštine Bečej Vuka Radojevića.

– Ova vrsta posete predsednika Republike Srbije Tomislava Nikolića bila je nezvaničnog karaktera i to je početak njegovog daljeg angažmana u smislu da će obilaziti opštine i gradove po Srbiji kako bi razgovarao sa lokalnim rukovodstvima, kako bi imao priliku neposredno da porazgovara i sa „običnim“ ljudima, sa radnicima i upravo takva poseta jeste bila nedavno opštini Bečej. Mi nismo ni znali tačno kada će predsednik da dođe iz razloga što je taj dan imao i prijem košarkašica i nismo imali potpune podatke i informacije ni o terminu, ni o protokolu. Moram da napomenem da je celodnevni program, koji smo organizovali u hodu, protekao u najboljem redu. U zgradi opštine smo imali sastanak, predsednik Nikolić je razgovarao sa lokalnim rukovodstvom, potom je prošetao ulicama Bečeja i razgovarao sa građanima, popili smo i kafu u jednom kafiću, a uspeli smo da organizujemo i posete u par privatnih preduzeća, „MGM Plamen“ koji se bavi proizvodnjom delova za poljoprivredne mašine i porodičnoj firmi „Agroprodukt Šinkovič“, gde smo obišli inkubatorsku stanicu i farmu pilića, pošto je predsednik Srbije izrazio želju da obiđe i neku od lokalnih proizvodnji, kao i žetvene radove, gde je takođe porazgovarao sa vlasnicima firmi i zaposlenima – rekao je Radojević i dodao da im se tu pridružilo još nekoliko predstavnika iz Udruženja stočara opštine Bečej sa kojima je Nikolić razgovarao o aktuelnim temama u vezi sa stočarskom proizvodnjom.
– Namera predsednika republike da obiđe nekoga ko se bavi stočarskom proizvodnjom jeste jedna novina na lokalnom nivou, a to je da će celokupna površina državnog poljoprivrednog zemljišta od ove godine ići u zakup, kako je zakonom i predviđeno, po pravu prvenstva, odnosno onima koji imaju sisteme za navodnjavanje i koji se bave stočarskom proizvodnjom. Dakle, svi koji se bave stočarskom proizvodnjom konačno će dobiti pravi podsticaj i impuls za unapređenje svoje proizvodnje i to je bila prilika da predsednik republike porazgovara sa onima koji se bave stočarstvom, čuje njihove utiske, jer zaista, dvadesetak godina konstatujemo kako se stočarstvo konstantno uništava i evo mi u opštini Bečej ćemo ovu meru, kao što zakon zapravo i sugeriše, najpre njima usmeriti. Kada bismo to radili u opštini Bečej, gde imamo oko 11,5 hiljada hektara državne poljoprivredne zemlje, a imamo oko 13,5 hiljada uslovnih grla (po uslovnom grlu ide jedan hektar), mi nemamo dovoljno zemljišta u državnoj svojini da bi zadovoljili sve potrebe stočara, a i u toj situaciji prethodno je išlo 50 posto stočarima, 50 posto ratarima na licitaciju. Sada ćemo zadovoljiti stočare, ali ne u potpunosti, jer nemamo dovoljno poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini.

U tom slučaju ratari će izostati od mogućnosti licitacije zemljišta? Osim toga i PIK „Bečej“ je jedan od onih koji imaju pravo prečeg zakupa zbog zalivnog sistema i stočarstva kojim se bavi?

– Da, oni koji imaju sisteme za navodnjavanje su prvi, a sticajem okolnosti PIK ima i značajnu stočarsku proizvodnju. Zakon jasno kaže ko ima pravo prečeg zakupa i kome se zapravo namenjuje državno poljoprivredno zemljište. Možemo da postavimo pitanje zašto to tako nije bilo u opštini Bečej prethodnih godina, koji je to prećutni bio dogovor i ko ga je napravio, da 50 posto zemljišta ide stočarima, a 50 posto ratarima? Gde to piše? To je funkcionisalo u Bečeju devet godina, tri ciklusa na tri godine. Ovo je prvi put da ova lokalna vlast ima priliku da sprovede ceo postupak izdavanja državnog poljoprivrednog zemljišta, jer 2012. godine već smo imali zatečenu situaciju koja je, praktično, bila definisana na period od tri godine.

Da li poseta predsednika republike može da se posmatra kao promocija politike i stranke kojoj pripada?

– Moram da vas podsetim da on nije član Srpske napredne stranke, da je Tomislav Nikolić jedan od retkih, a mnogi to zaboravljaju, koji je, kad je izabran na funkciju predsednika republike, podneo ostavku na mesto predsednika stranke. Nađite mi nekog iz zemalja u okruženju, a i šire u Evropi, nekog od političara koji je to uradio. Tomislav Nikolić je to učinio i evo sad je došao i izrazio želju da razgovara sa predstavnicima partija u opštini Bečej i mogu vam reći da su prisustvovali svi, nažalost, predstavnik Demokratske stranke je bio odsutan jer je na godišnjem odmoru, ali svi ostali predstavnici u lokalnom parlamentu i svi koji imaju odbornike u lokalnom parlamentu su prisustvovali tom sastanku.

Možete li u jednoj rečenici da rezimirate kakva je korist – ili kakva je mogućnost da bude koristi za opštinu Bečej i njene građane – od posete predsednika republike?

– Kada pričamo o koristi, moramo imati u vidu koje su ingerencije, ovlašćenja i mogućnosti predsednika Republike Srbije u odnosu na izvršnu vlast. Mi se verovatno svi rukovodimo primerom predsednika republike iz prethodnog perioda znajući da je vodio i Vladu Republike Srbije, gde je predsednik republike Tadić verovatno bio poistovećen sa izvršnom vlašću i sa Vladom Republike Srbije pa se pravio znak jednakosti, međutim, znamo kako je sistem uređen u Republici Srbiji i znamo koja su njegova ovlašćenja. Ono što je bitno napomenuti jeste da smo na sastanku uspeli da približimo neke osnovne probleme koji se javljaju u opštini Bečej, pre svega smo razgovarali o PIK-u „Bečej“, predstavili smo šta se dešava, koji su problemi i zamolili ga za određenu pomoć u tom pravcu, da vidimo da li predsednik Nikolić svojim autoritetom, svojim kontaktima može da kanališe situaciju u smislu pronalaska investitora za PIK – izjavio je predsednik opštine Vuk Radojević za Bečejski mozaik.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *