Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Erre járva – Dilemmák egy pályázat után…

Erre járva – Dilemmák egy  pályázat után…trg_fontane

Lehet, hogy előbb kellett volna erről írnom, de az is lehet, hogy nem lett volna ildomos erről írni, miközben a Pályázat még nyitva volt.

Óbecse község Ösztöndíj Bizottsága ugyanis tavaly (is), pontosabban 2010. november 11-én pályázatot írt ki a „község területéről való egyetemi hallgatók ösztöndíjazására”.
A pályázat december 3. és 20. között volt nyitva. Részt vehettek rajta szerbiai állampolgárok, akiknek „lakóhelye legalább 5 éve Óbecse község területén van”, továbbá szerbiai székhelyű és Szerbiában akkreditált egyetemi kar vagy szakfőiskola harmadéves vagy ennél (és nem „ettől”, ahogy az eredeti szövegben van!) magasabb évfolyamra beiratkozó hallgatói. Nem pályázhattak azok, akiknek lejárt az abszolvensi idejük, akik munkaviszonyban vannak, akik évet ismételnek és betöltötték 26. életévüket vagy a 27. életévüket, amennyiben 4 évet meghaladó egyetemi tanulmányokat folytatnak.
Az ösztöndíjakat a 2009/2010. tanévtől kezdődően havi 6 000 dinár összegben fizetik ki.
A nyerteseknek Óbecse község területén kell majd dolgozniuk annyi ideig, amennyi ideig ösztöndíjban részesültek, vagy pedig bizonyítaniuk kell, hogy „munkanélküliként vezetik” (magyarosabban: tartják nyilván) őket.
32 egyetemi/szakfőiskolai szakról lehetett jelentkezni 2010 decemberében. Összesen 21 ösztöndíjat osztanak ki. A 2009 végén kiírt pályázat szövege szinte azonos a 2010-es évi szövegével (az aláírók is: Ljubomir Vračarić, az Ösztöndíj Bizottság elnöke és Knézi Péter, 2010-ben községi elnökként/ 2009-ben polgármesterként). Lényeges különbség, hogy 2009-ben 25 ösztöndíjra írták ki a pályázatot (nem mellékesen, ugyancsak havi 6 000 dinárra) és 27 szakról lehetett jelentkezni…
Persze, talán akad valaki, aki beleköt abba, hogy miért éppen a 32 felsorolt (lásd: http://www.becej.rs/docs/konmat/165-3_Palyazat.pdf) szakma vagy miért nem más szakmák is… Feltételezem, hogy ezekből van hiány a községben…
A pontozás egyedüli mércéjeként az előző tanulmányi években elért tanulmányi átlagot nevezik meg. A 7 és 8 közötti átlagosztályzat 10 pontot ér, a 8,01 és 9 közötti 30 pontot, és azon felül 50 pontot. Amennyiben több jelöltnek azonos számú pontja van, a magasabb átlagosztályzattal rendelkező részesül előnyben.
A pályázat eredményeit a mai napig (2011. január 31.) nem hozták nyilvánosságra, de gondolom, hogy már meglehetnek, hiszen 40 nap alatt igazán nem nehéz elkészíteni a rangsort csupán egy adat, az átlagosztályzat alapján.
És éppen ezzel kapcsolatban van dilemmám: vajon jó-e csupán az átlagot venni alapul? Egyrészt rendjén van ez, hiszen nincs belemagyarázás, nincsenek kiskapuk – az átlag egy szám és a nagyobb szám győz.
Egy kis kitérő: annak idején, ha jól emlékszem, a 9-nél nagyobb átlagúak kaphattak állami ösztöndíjat. Elejében hajtottunk is rá, örültem is a szép összegnek, majd a hiperinfláció miatt már nem volt értelme sorban állni érte a bankban.
Másrészt viszont a mai világban vajon igazságos-e nem figyelembe venni az anyagi helyzetet, az egyetemista/ főiskolás szociális körülményeit? Értem én, hogy kapitalizmusban élünk, méghozzá annak legdurvább változatában és hogy annak van szava, akinek pénze van (vagy hatalma, de akkor is ugyanoda lyukadunk ki), ám a szocializmus egyik jó oldala éppen az volt, hogy a szegény ember és a szegény ember gyermeke is fejezhetett be egyetemet. Ezt szolgálja manapság az állami költségen való tanulás (szintén a tanulmányi eredmény alapján). Ám az állami költségen tanulónak is fizetnie kell a szállást, a könyveket, valamit ennie is kell stb. (hangsúlyozom, nem is volt feltétel az óbecsei pályázaton, hogy önköltségen tanuljon a jelentkező). Óbecsén ez a probléma fokozottan jelen van, hiszen itt – önhibájukon kívül – nagyon sokan váltak munkanélkülivé az utóbbi években, de azoknak a többségét sem dobja föl a pénz, akik valahol munkaviszonyban vannak.
Érvek szólnak tehát az érvényben levő és a másik változat mellett is. Novemberben megtudjuk, hogy mely érvek voltak a nyomósabbak.
Amúgy meg túl kevés az a huszonegy, havi 6000 dináros ösztöndíj, vagy nem?
Törökbecse összesen 60-at osztott ki 2011. január 12-én erre az iskolaévre (9 hónapra) vonatkozóan (szintén havi 6000 dinár). Ahogyan az ottani közigazgatási hivatal vezetője mondta: a községnek szüksége van magas képzettségű emberekre.

Márton Attila

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *