Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

HEMIJSKA ANALIZA ZEMLJIŠTA: Kontrola 4000 hektara

HEMIJSKA ANALIZA ZEMLJIŠTA: Kontrola 4000 hektaratrg_fontane

Prema rečima člana Opštinskog veća zaduženog za poljoprivredu i razvoj sela Anđelka Miškovića, na osnovu Godišnjeg plana uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta iz 2013. godine urađena je hemijska analiza zemlje na 2.000 hektara državnog zemljišta i 2.000 hektara privatnih parcela u svim katastarskim opštinama koje pripadaju opštini.

„Hemijska analiza zemljišta je obavezna mera kontrole plodnosti koju bi trebalo raditi svake četvrte, a po mogućnosti i svake druge do treće godine. Na taj način poljoprivrednici mogu da imaju uvid u količinu hraniva u zemljištu i da planiraju đubrenje za naredne kulture, a ujedno se izbegava prekomerna upotreba đubriva, kao i zagađivanje podzemnih voda. Ušteda za poljoprivrednike se ogleda kroz smanjenu količinu đubriva koju primenjuju, ali i smanjenje potrebne količine rada“, istakao je Mišković.
Analiza zemlje u bečejskom ataru pokazala je da opština Bečej raspolaže zemljištem veoma dobrog hemijskog sastava, što govore utvrđene prosečne vrednosti.
„Rezultati pokazuju da je sastav zemljišta prilično ujednačen u pogledu pH vrednosti, bez obzira na koji način se određuje, a radi se o blago kiseloj do blago alkalnoj reakciji, koja je idealna za razvoj najvećeg broja ratarskih kultura. Sadržaj kalcijum-karbonata određuje tip zemljišta, a pošto se na velikom delu površine radi o černozemu i ritskoj crnici, sadržaj ovog jedinjenja je na zadovoljavajućem nivou. Sadržaj humusa ne oscilira mnogo, a zemljišta se kreću u granicama dobro obezbeđenih sa humusom. Međutim, ovaj procenat se dugoročno smanjuje, posebno ukoliko se ne koristi stajnjak. Sadržaj ukupnog azota zavisi i od sadržaja humusa, pa je, sem nekih ekstremnih vrednosti, i on na zadovoljavajućem nivou da bi se zemljištu obezbedila optimalna plodnost. Sadržaj fosfora i kalijuma se kreće u širokim granicama, jer su ekstremne vrednosti dosta razvučene, ali ako posmatramo prosečne vrednosti možemo videti da su i one u granicama dobre obezbeđenosti zemljišta hranivima. S obzirom na ove pokazatelje, preporuka poljoprivrednim proizvođačima mora biti u pravcu korišćenja đubriva sa naglašenom količinom fosfora, a nešto manjom količinom kalijuma. Najbolje je ove količine unositi u jesen, a ukoliko to nije urađeno, obavezno koristiti đubriva bolje i brže rastvorljivosti da bi unet fosfor i kalijum u proleće bio dostupan biljkama“, objasnio je Mišković.
On je kazao da je svaki poljoprivrednik (oko 120 poljoprivrednika) koji je učestvovao u ovoj akciji dobio mapu sa rezultatima analize i kartom na kojoj se može videti prostorna raspoređenost fosfora, kalijuma i humusa.
Opština Bečej će i ove godine organizovati besplatno ispitivanje i kontrolu kvaliteta poljoprivrednog zemljišta na 4.000 hektara površine, a novac treba da bude obezbeđen od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *