Opštinska komunalna inspekcija u saradnji sa policijskom patrolom je u protekla dva meseca, pored redovnih inspekcijskih kontrola ugostiteljskih objekata, sprovela i dve opsežne akcije prilikom kojih je pored kontrole radnog vremena kafića i lokala, obavljena i kontrola nošenja ličnih karata, prisustva maloletnika i konzumiranja alkohola.
Akcije su inicirane peticijom grupe „Kosmopolite“ i građana u cilju poboljšanja javnog reda i mira i sprečavanja vandalizma.
Prema rečima komunalnog inspektora Dragana Ilčešina, skoro sve nepravilnosti odnose se na nepoštovanje opštinske odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata i protiv takvih ugostitelja podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.
On je rekao da je opštinska odluka o zimskom i letnjem radnom vremenu ugostiteljskih objekata koja je na snagu stupila 9. januara ove godine, u međuvremenu izmenjena. Radno vreme ovih objekata je radnim danima do 24 časa, a vikendom (petak i subota) i za vreme državnih praznika i praznika opštine Bečej, do dva časa po ponoći.
„Promenjen je i stav 6 u članu 9 odluke, izbrisan je stav kojim je ugostiteljskim objektima u sportskom centru bilo omogućeno da rade do četiri sata posle ponoći. Sada svi imaju isto radno vreme i nema mogućnosti da neko radi duže. S obzirom na to da je leto i da je omladina bez obaveza i da ugostitelji upravo u tome vide bolju zaradu, dobili smo veliki broj zahteva za produženje radnog vremena. Međutim, opštinska odluka dozvoljava da ugostiteljski objekti mogu maksimalno tri puta u jednoj kalendarskoj godini da rade duže, a najduže do 4 sata narednog dana u slučaju proslava kao što su rođendani, krštenja itd. Odlukom je predviđeno da mogu i više od tri puta da podnesu zahtev za produženje radnog vremena kada su u pitanju svadbe i maturske večeri u organizaciji škole. O ovim zahtevima se vodi evidencija. Ako neki ugostiteljski objekat tri puta iskoristi mogućnost produženja radnog vremena, neće više dobiti odobrenje“, rekao je Ilčešin.
Prema njegovim rečima, u toku ove godine komunalna inspekcija je podnela više od 20 prekršajnih prijava zbog prekoračenja radnog vremena. Kazne su od 50.000 do milion dinara za privredno društvo, preduzeće ili drugo pravno lice; od 2.500 do 75.000 dinara za odgovorno lice u privrednom licu, a za preduzetnike od 5.000 do 250.000 dinara.
Na pitanje da li će se vanredne inspekcije kontinuirano sprovoditi, Ilčešin je rekao da su vanredne kontrole više bile na zahtev policijske stanice.
„Mi svakako imamo inspekcijske kontrole koje će se i ubuduće raditi kao što je bilo i pre ovih akcija, a idemo u ugostiteljske objekte uz asistenciju policijske patrole zbog neprijatnosti koje možemo da doživimo i koje smo doživljavali od gostiju ili preduzetnika koji obavlja ugostiteljsku delatnost. Sada takvih situacija ima u manjem obimu, jer su i ugostitelji shvatili da moraju da se pridržavaju odluke kojom je regulisano radno vreme, jer su kazne dosta velike“, rekao je komunalni inspektor.
LJ.M.