Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Istina o erupciji gasa: Viša sila, o troškovima niko ne zna ništa

Istina o erupciji gasa: Viša sila, o troškovima niko ne zna ništatrg_fontane

Prošlo je više od dva meseca od erupcije gasa, vode i peska 29. marta prilikom bušenja žutog bunara u Donjem gradu i zatvaranja bušotine koje su uradili stručnjaci NIS-a, a još se niko od predstavnika lokalne vlasti nije oglasio povodom izveštaja o analizi događaja koji su doveli do erupcije, mada su to obećali i predstavnici SVM-a i DS-a, koji su istovremeno funkcioneri lokalne vlasti.

Analiza postupka bušenja bunara postoji, o tome smo pisali u 599. broju Bečejskog mozaika 18. maja, ali o sadržini izveštaja koji je uradio nadzorni organ, Tehnoproing d.o.o. iz Novog Sada, direktor Vodokanala Žolt Galus tada nije želeo da govori, uz obrazloženje da je Izveštaj o izvršenom stručnom nadzoru nad bušenjem bunara BŽ-02/2/05 u Bečeju, 11. aprila prosleđen predsedniku opštine Peteru Kneziju. Međutim, Knezi je tada rekao da izveštaj nije dobio.
Nakon nekoliko bezuspešnih pokušaja da u ponedeljak stupimo u kontakt sa predsednikom opštine Peterom Knezijem i od njega dobijemo informacije o tome šta je sa obećanim izveštajem o erupciji gasa koji bi trebao da pokaže da li je bilo propusta i da li je neko odgovoran za erupciju, istim pitanjem smo se obratili i zameniku predsednika opštine Budislavu Meduriću, koji je rekao da to pitanje moramo postaviti predsedniku opštine. S obzirom na to da je Medurić u svojstvu predsednika Opštinskog odbora Demokratske stranke i zamenika predsednika opštine u nekoliko navrata na konferencijama za novinare najavio da će tražiti da se preispita šta se desilo i ko je odgovoran za erupciju gasa, upitan da li je on nešto uradio po tom pitanju, da li je tražio i imao uvid u izveštaj, Medurić je odgovorio: „Ako i ima izveštaja, nama to niko nije dao na uvid. Nećemo odustati od toga da vidimo šta je rađeno, a šta nije. Na štabu za vanredne situacije takav izveštaj nije bio, ali je rečeno da se on radi. Nemamo odgovor na to i niko nam ništa ne daje, ali ako mi preuzmemo ingerencije, sigurno da ćemo tražiti izveštaj, to su materijalni troškovi i ne možemo preći preko toga. Mi ćemo to proveriti ako preuzmemo vlast, jer treba da razmišljamo o tome da zaštitimo opštinu od troškova ako možemo“.
Najzad smo u utorak uspeli da dobijemo delimične odgovore na naša pitanja o erupciji gasa od predsednika opštine Petera Knezija. Knezi je prvo rekao da je, koliko on zna, analizu postupka bušenja bunara uradio nadzorni organ koji je bio predviđen tenderom, a da je taj izveštaj do njega došao sredinom maja, i da će u vezi te teme iduće nedelje sazvati konferenciju za novinare ili će to prepustiti naručiocu radova, Vodokanalu. Potom je prokomentarisao sadržinu izveštaja: „Pročitao sam izveštaj i radi se o tome da se pod takvim uslovima pod kojima je tender raspisan i posao urađen, nije moglo predvideti da će na 300 metara dubine biti problema sa gasom. Izveštaj ne utvrđuje krivicu izvođača, jer su radili po projektu i po propisima koji su bili predviđeni tenderom, i događaj se, praktično, pripisuje okolnostima, ne znam tačno napamet da li su koristili izraz ’viša sila’ ili ’prirodna nepogoda’, uglavnom u izveštaju nije utvrđena krivica bilo koga u tom poslu“, rekao je Knezi.

Da li to znači da će se izvođaču radova, firmi „Vodoremont“ iz Siriga, koja je počela bušenje bunara, isplatiti celokupan iznos za bušenje bunara, 3.894.000 dinara sa PDV-om?

– Mislim da je Vodokanal u pregovorima sa izvođačem da nešto dodatno uradi, jer mi taj bunar nismo dobili. Koliko ja znam izvođač je spreman da na drugi način to odradi, da Bečej ipak dobije jedan bunar, ali verovatno ne žute vode, nego bele vode na izvorištu, na vodonosnom polju, što nikad nije na odmet. Verovatno izvođač želi da zadrži svoj renome, bez obzira na to da je u pitanju viša sila i niko ne krivi nikoga. Polovina novca je isplaćena izvođaču, a druga polovina nije.

Što se tiče saniranja bušotine, posao je uradila stručna ekipa NIS-a, i tu je bilo nagoveštaja da će se postići neki dogovor u vezi sa plaćanjem?

– Ja sam dva puta razgovarao sa direktorom NIS-a i on je rekao da će obračunati samo najosnovnije i najneophodnije troškove, ali do dan-danas nisam dobio nikakav račun od NIS-a.

Da li se sada zna koliko košta jedna cisterna brzovezujućeg cementa i koliko je tog materijala potrošeno za zatvaranje bušotine?

– Ja ne znam, sem onoga što se onda čulo, ali to su samo nagađanja, meni direktor NIS-a ništa nije rekao o tome, rekao je da će sabrati najosnovnije troškove – rekao je Knezi.
Interesantno je da predstavnici dosadašnje vlasti, odnosno političkih partija, najblaže rečeno nezainteresovano gledaju na događaj koji je mogao da ima tragične posledice i njegove finansijske posledice, a o svemu tome su veoma oštro govorili uoči predizborne kampanje, međusobno su se optuživali najavljujući preispitivanje događaja, traženje odgovornosti za eventualne propuste, kojih je, smatrali su neki od njih, bilo. Izborna trka je završena, ali još nije sve gotovo dok se ne formira vlast, pa su se i strasti primirile, kao i želja za iznošenjem činjenica pred sud javnosti.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *