Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Iz plana reorganizacije – Banke potražuju dve i po milijarde dinara

Iz plana reorganizacije – Banke potražuju dve i po milijarde dinaratrg_fontane

Predlagač plana reorganizacije je stečajni upravnik Pavel Severinji.

U planu reorganizacije PIK-a „Bečej“ navode se klase poverilaca čija su potraživanja utvrđena u stečajnom postupku.

Klasa „A-1” poverilaca su obezbeđeni ili razlučni poverioci: poslovne banke (ukupno 7 poverilaca), koje imaju upisana, odnosno registrovana založna prava na imovini PIK-a u vrednosti obezbeđenih potraživanja u ukupnom iznosu od 2.457.438.775,42 dinara.

Klasa „A-2” poverilaca su obezbeđeni ili razlučni poverioci (ukupno 6 poverilaca), koji imaju upisana, odnosno registrovana založna prava na imovini stečajnog dužnika, u ukupnom iznosu od 1.081.204.402,98 dinara.

Klasa „B” poverilaca su poverioci prvog isplatnog reda, fizička lica (ukupno 1.403 poverilaca) za potraživanja po osnovu neisplaćenih neto zarada u iznosu minimalnih zarada za poslednjih 12 meseci pre otvaranja stečajnog postupka sa kamatom od dana dospeća do dana otvaranja stečajnog postupka, u ukupnom iznosu od 18.316.905,62 dinara.

Klasa „C“ poverilaca prvog i drugog isplatnog reda (jedan poverilac) je Republika Srbija, Ministarstvo finansija, Poreska uprava, Regionalni centar Novi Sad, filijala Bečej, u ukupnom iznosu od 218.151.265,18 dinara (za potraživanja po osnovu neisplaćenih doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih za poslednje dve godine pre otvaranja stečajnog postupaka, a čiju osnovicu za obračun čini najniža mesečna osnovica doprinosa, saglasno propisima o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje na dan otvaranja stečajnog postupka – prvi isplatni red – u iznosu od 105.233.293,92 dinara, a za potraživanja po osnovu svih javnih prihoda dospelih u poslednja tri meseca pre otvaranja stečajnog postupka, osim doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih – drugi isplatni red – u iznosu od 112.917.971,26 dinara.

Klasa „D” su poverioci trećeg isplatnog reda (ukupno 471 poverilac) su ostali neobezbeđeni poverioci za potraživanja nastala po osnovu ostalih javnih dažbina, potraživanja iz komercijalno-finansijskih poslova i potraživanja fizičkih lica nastala po osnovu i u vezi sa radom, u ukupnom iznosu od 1.726.412.598,67 dinara.

Klasa „E” je administrativna klasa stečajnih poverilaca trećeg isplatnog reda (ukupno 825 poverilaca) za potraživanja nastala iz komercijalno finansijskih poslova i po osnovu i u vezi sa radom, a koja pojedinačno ne prelaze iznos od 20.000 dinara, formirana iz administrativnih razloga.

Postoje i osporena prijavljena potraživanja poverilaca (ukupno 11) koji su u zakonskom roku od 8 dana od dana dostavljanja zaključka o osporavanju potraživanja pokrenuli sudske sporove za utvrđenje osporenih potraživanja i o tome obavestili stečajnog dužnika, u ukupnom iznosu od 142.243.049,35 dinara.

Utvrđena su i uslovna potraživanja razlučnih i stečajnih uslovnih poverilaca (ukupno 12 poverilaca) u ukupnom iznosu od 4.434.110.367,08 dinara, od čega je 40.439.789,00 dinara utvrđeno uslovno potraživanje razlučnog uslovnog poverioca Hypo Alpe-Adria Bank a.d. Beograd, po osnovu datog jemstva za obaveze nepovezanog trećeg lica „Interkomerc“ a.d. Beograd, a 401.947.199,00 dinara je utvrđeno uslovno potraživanje uslovnog stečajnog poverioca Banca Intesa a.d. Beograd, po osnovu sadužništva za obaveze povezanog trećeg lica „Irva investicije“ d.o.o. Beograd, 3.991.723.379,08 dinara, utvrđena uslovna potraživanja lica povezanih sa vlasnikom kapitala stečajnog dužnika, kao uslovnih poverilaca po osnovu hipotekarnih i drugih jemstava i sadužništva koja su ova povezana lica dala razlučnim i stečajnim poveriocima trećeg isplatnog reda za obaveze PIK-a.

Planom reorganizacije utvrđene su bitne mere sprovođenja plana, koje su ključne za njegovu realizaciju:

– nastavak poslovanja PIK-a pod upravom poverilaca kao vlasnika kapitala;
– isplata dela potraživanja stečajnih poverilaca pre početka primene plana;
– reprogram potraživanja dela razlučnih poverilaca i njihova isplata po dinamici i na način utvrđen planom;
– konverzija potraživanja dela razlučnih poverilaca u kapital;
– konverzija potraživanja stečajnih poverilaca u kapital;
– povlačenje i poništaj ranije izdatih akcija stečajnog dužnika uz istovremeno izdavanje novih akcija starim akcionarima u zamenu za deo povučenih i poništenih akcija;
– izdavanje novih akcija poveriocima po osnovu konverzije njihovih potraživanja u kapital društva;
– promena oblika organizovanja iz javnog u nejavno akcionarsko društvo.

Utvrđene su i ostale mere sprovođenja plana reorganizacije:

– prodaja/unovčenje imovine PIK-a sa teretom ili bez tereta na osnovu i u skladu sa odlukama Nadzornog odbora
– ustupanje dela opterećene ili neopterećene imovine PIK-a na ime namirenja potraživanja;
– davanje u zalog opterećene ili neopterećene imovine PIK-a;
– prenos dela ili celokupne imovine na jednog ili više postojećih ili novoosnovanih subjekata;
– zaključivanje ugovora o kreditu ili zajmu;
– raskid ili izmena zaključenih ugovora;
– osporavanje nepriznatih potraživanja;
– otpuštanje dela zaposlenih i angažovanje drugih lica;
– izmene i dopune opštih akata i drugih dokumenata o osnivanju ili upravljanju.

 

Vlasnici pre stečaja: „Irva“ i fond za Devičanskih ostrva

Prema podacima Agencije za privredne registre, osnovni registrovani kapital PIK-a je novčani i iznosi 33,415,833,21 evra, od čega upisani i uplaćeni novčani kapital je 26.829.860,76 evra na dan 20.11.2002. godine i upisani i uneti nenovčani kapital od 6.585.972,45 evra na dan 12.07.2005. godine.

Navedeni osnovni kapital PIK-a registrovan je kao akcijski kapital u Centralnom registru depou i kliringu hartija od vrednosti (CRHoV) i na dan otvaranja stečajnog postupka, 12.04.2011. godine, sastojao se od 273.551 običnih akcija pojedinačne nominalne vrednosti od po 8.000 dinara ukupne nominalne vrednosti emisije 2.188.408.000 dinara.

Najveći akcionari PIK-a na dan otvaranja stečaja bili su konzorcijum sa 97,23% akcija, „Focus capital partners“ sa 0,06 % akcija i „Food product“ sa 0,05 % akcija.

Kontrolni akcionar PIK-a sa 97,23 % akcija (kapitala) je konzorcijum dva pravna lica, po osnovu Ugovora o konzorcijumu od 27.03.2007. godine: „Forum Absolute Return Fund“ Ltd., sa 51% učešća u konzorcijumu, sa sedištem u Tortoli, Britanska devičanska ostrva i „Irva investicije“ d.o.o. Beograd, sa 49% učešća u konzorcijumu.

B.M.

Objavljivanje dodatka omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *