Više od deceniju političari nam obećavaju bolje sutra i govore o ulasku u Evropsku uniju, o prosperitetu, o investicijama, o novim radnim mestima, poslednjih nekoliko godina govore i o ekonomskoj krizi, o štednji i o „stezanju kaiša“, koje se obično ne odnosi na njih, o tome da je godina bila teška i da će sledeća biti još teža. Tako je bilo i u 2013. godini.
Doduše, bilo je tokom ove godine svega i svačega još, bilo je i hapšenja, najava pokretanja istraga o privatizacijama, briselskih pregovora o Kosovu i izbora, promena zakona, huliganstva na utakmicama, afera, aflatoksina, poskupljenja, najave restrukturiranja javnih preduzeća, komponovanja i prekomponovanja vlasti na lokalnim nivoima, pregovora i ispunjenju uslova za članstvo u Evropskoj uniji, ali za većinu stanovnika Srbije i ova godina je bila teška, još uvek živimo, ili bolje reći preživljavamo od danas do sutra. Još slušamo obećanja, ali sve manje verujemo da će povoljnim kreditima iz Arapskih Emirata doći do ulaganja u navodnjavanje poljoprivrednih površina, da će nam „južni tok“ doneti nova radna mesta i povoljnije cene gasa, da će nam restrukturiranje EPS-a doneti kvalitetniju struju i ekonomske cene, da će se realizovati „investicija veka“ koja će nas kanalom spojiti sa Solunom, da će se rasvetliti ubistva novinara, da ćemo „pobediti“ kriminal, korupciju, sivu ekonomiju, da ćemo dobiti povoljan ambijent za poslovanje i razvoj privrede, da će se obezbediti nova radna mesta, da će se moći raditi i živeti normalno od plata i tako redom, mada ima i onih koji veruju u novu srpsku avio-kompaniju „Er Srbija“, jer će im to omogućiti da brže i lakše odu negde drugde tražeći to bolje sutra.
Bilo kako bilo, godina je pri kraju i prilika je da se podsetimo šta se građanima bečejske opštine dešavalo tokom proteklih 365 dana.
Januar
U novu 2013. godinu opština Bečej je zakoračila sa planiranih 1,42 milijarde dinara u opštinskom budžetu koji je odbornička većina usvojila 28. decembra, na poslednjoj sednici Skupštine opštine u 2012. godini. Predsednik opštine Vuk Radojević je tom prilikom rekao da je „budžet sastavljen racionalno i odgovorno, jer su potrebe usaglašene sa mogućnostima“, te da će 90 odsto novca iz opštinske kase biti potrošeno na obaveze lokalne samouprave prema korisnicima budžeta, a preostalih 10 procenata na razvoj. U budžetu su pored „uobičajenih“ izdataka navedeni i planirani kapitalni izdaci za 2013. godinu u iznosu od 258,4 miliona dinara.
Tadašnja odbornica SVM-a Veronika Kasaš pristupila je odborničkoj grupi „Za Bečej“, koju su formirali bivši odbornici SVM-a, Dušan Jovanović je postao predsednik odborničke grupe DS-a, a predsednik Skupštine opštine Peter Knezi obećao je da će se nakon praznika napraviti novi raspored sedenja odbornika u lokalnom parlamentu.
Tokom novogodišnjih praznika u Bečeju je bio priređen prvi „Zimski festival“ uz Deda Mraza i šarenilo rukotvorina koje su se prodavale na štandovima i uz klizalište u centru grada.
Već gotovo minulu 2013. godinu jedan broj žitelja Radičevića dočekao je na platou ispred Doma kulture, gde je prvi put priređen doček na otvorenom uz „živu“ muziku, kuvano vino i rakiju, a i centralni deo sela je po prvi put bio okićen ukrasnim svetiljkama, dok su meštani Bačkog Petrovog Sela uz goste iz Mađarske, Ukrajine i Rumunije novogodišnje slavlje upotpunili tradicionalnim 7. Festivalom svinjokolja, na kom su napravljeni specijaliteti od 1.600 kilograma mesa.
Sa druge strane, u januaru je u narodnoj kuhinji u opštini Bečej na jedan topli obrok dnevno čekalo 420 građana, odnosno 150 porodica. Pretpostavlja se da je duplo veći broj onih kojima bi ovakva pomoć bila potrebna, a za funkcionisanje narodne kuhinje u opštinskom budžetu bilo je predviđeno 5,3 miliona dinara.
Od 1. januara pooštreni su uslovi za sticanje prava na penziju i starosna granica je pomerena za četiri meseca.
Početkom godine francuska firma Kivonj za proizvodnju priključnih poljoprivrednih mašina koja je kupila deo bečejskog Fadipa u stečaju za 29 miliona dinara, dobila je nove vodovodne linije, a kako je najavljeno, proizvodnja u ovoj firmi treba da počne u februaru i posao bi trebalo da dobije 60 ljudi. Vodovodnu instalaciju za Kivonj novim mašinama izradio je JP Vodokanal koji se pored toga mogao pohvaliti povećanim kapacitetom (dodatnih 6 do 7 litara vode u sekundi) u vodosnabdevanju zahvaljujući završenoj sanaciji bunara bele vode u krugu fabrike vode, a reč je o poslu koji je uradila firma Vodoremont iz Siriga kao „kompenzaciju“ za žuti bunar, koji je u martu 2012. godine počeo da buši u Donjem gradu, da bi potom došlo do erupcije gasa, vode i peska. Erupcija je zaustavljena a bunar nije izgrađen.
U januaru se radilo na „upristojavanju“ dela gradske kuće. Za to je trebalo platiti 1.400.000 dinara, deo novca je obezbeđen iz opštinskog budžeta za 2012. godinu, a preostali deo je trebalo nadomestiti iz budžeta za 2013. godinu.
Lokalna samouprava je krajem decembra prošle godine izabrala firmu Mertek d.o.o. (podizvođač je Horvat kompani) iz Budimpešte za izradu studije opravdanosti komercijalne banje u Bečeju. Cena izrade studije je 3,2 miliona dinara.
Od 15. januara poskupeo je prirodni gas u proseku za oko 10 odsto za industrijske potrošače i distributere, dok su nove, više cene gasa za 10 odsto za domaćinstva, počele da važe od 1. februara.
U januaru je u Bečeju održana završna konferencija IPA-projekta pod nazivom „Duh zavičaja – dijalog sa dijasporom“ kojoj su između ostalih prisustvovali i Ištvan Pastor, predsednik Skupštine Vojvodine i Vuk Radojević, predsednik opštine Bečej. Na skupu je bilo reči o sredstvima razvojne politike, o rezultatima prekograničnog projekta, o društvenim karakteristikama migranata, o identitetu mladih, o migraciji u cilju obrazovanja, ali i o važnosti komunikacije građana iz različitih država i regiona. Po završetku konferencije, učesnici su bili u razgledanju rodne kuće braće Tan, čija je obnova bila još u toku, gde je vođa projekta Janoš Švertner uručio spomen ploču o braći Tan istoimenom društvu iz Bečeja.
Održani su i komemorativni skupovi u organizaciji opštinskog Saveza boraca NOR-a i opštine Bečej, 21. januara ispred Zida smrti u centru grada i 27. januara kod spomen obeležja kraj obale Tise. Dan kasnije, 28. januara, položeni su venci kod spomen ploče na mestu nekadašnje sinagoge u ulici Miloša Crnjanskog, a potom je održan još jedan komemorativni skup kod spomen obeležja kraj Tise povodom obeležavanja 71. godišnjice sećanja na žrtve Drugog svetskog rata i bečejske racije 1942. godine. Ovim skupovima prisustvovali su i predstavnici ambasade Izraela u Srbiji i Saveza jevrejske zajednice u Srbiji.
Od početka godine uvedena su nova pravila za izlazak iz sistema PDV-a kojima je granica za ulazak u sistem plaćanja poreza na dodatu vrednost za preduzeća povećana na osam miliona dinara.
Obeležena je i školska slava – Sveti Sava – svečanom akademijom u Gradskom pozorištu, čiji je organizator bila Ekonomsko-trgovinska škola.
Poslednjeg dana januara održana je 8. sednica Skupštine opštine Bečej na kojoj su odbornici doneli odluku o povećanju mesečnih naknada odbornicima i članovima radnih tela Skupštine opštine, sa 7.500 na 12.000 dinara. Izmenjena je i odluka o zaključivanju i sprovođenju ugovora o osnivanju Link FTO d.o.o. Bečej, po kojoj će opština Bečej u skupštini Linka imati četiri, a PIK „Bečej“ dva predstavnika. Odbornici su usvojili program rada Istorijskog arhiva Senta, programe poslovanja Komunalca, Direkcije za izgradnju, Vodokanala, Toplane i planove rada Gradskog pozorišta, Narodne biblioteke, OSC-a „Mladost“ i Turističke organizacije za 2013. godinu. Predstavnici opozicije uputili su brojne primedbe i pitanja u vezi plana poslovanja Komunalca i Vodokanala, među kojima su bila i ona o zapošljavanju novih radnika, a postavljeno je i pitanje da li su i na koji način rešeni odnosi između Komunalca i Potisja kada je reč o potraživanjima. S tim u vezi je predsednik Skupštine opštine Peter Knezi obavestio odbornike da je formirana radna grupa koja radi analizu poslovanja komunalnog preduzeća Potisje i da će uskoro postojati predlog u vezi sa unutrašnjom organizacijom preduzeća i statusa direktora.
Odbornici su obavešteni o tome da je odbornica Ildiko Nađ (DSVM) pristupila odborničkoj grupi bivših članova SVM-a „Za Bečej“. Na sednici Skupštine opštine saopšteno je da pokrenut postupak prodaje udela Toplane u firmi Gas d.o.o. Bečej, da su formirane radne grupe predstavnika svih koji bi učestvovali u transakciji i uskoro se očekuje početak postupka prodaje. Iako je prva sednica lokalnog parlamenta u novoj godini protekla u uzavreloj atmosferi i međusobnim optužbama predstavnika opozicije i vlasti, šlag na torti je bila upravo torta, i to rođendanska, predsednika opštine, kojom je počastio sve odbornike.
Krajem januara Vlada Srbije je dodelila Bečeju status banjskog grada, koji je on imao još 1935. godine, ali ga je izgubio nekoliko decenija kasnije.
Februar
Tokom februara bilo je aktuelno nagađanje o tome ko koristi 17 hektara od oko 150 hektara zemljišta koje je lokalna samouprava u leto 2011. godine dala Komunalcu na korišćenje, to jest za pošumljavanje. Medijima su iz Komunalca date informacije da neko drugi koristi tih 17 hektara na kojim je posejana pšenica ali da niko ne zna ko je to, niti ko je i kada to dozvolio.
Zamenica predsednika opštine Bečej Tamara Ivanišević i direktor JP Toplana Dejan Vuković su sa delegacijom Vlade Vojvodine na čelu sa potpredsednikom Skupštine Vojvodine i članom Odbora za evropske integracije i međuregionalnu saradnju Milivojem Vrebalovim, na poziv predsednice Skupštine evropskih regiona (AER) Mišel Saban učestvovali na Konferenciji o budućnosti održive energije u Beču, gde su predstavnici opštine i Toplane, kao i članovi delegacije iz Vojvodine, predstavili svoje projekte sa namerom da u traženju partnera i finansijera pokušaju da proizvodnju energije za grejanje domaćinstava u Bečeju preusmere na geotermalne izvore o čijem korišćenju postoje i studije.
U februaru je opštinu posetio Volfgang Rorbah, potpredsednik Austrijsko-srpskog društva i predstavnik Austrijsko-srpske privredne komore u Beču, koji je na prvom sastanku sa predstavnicima lokalne samouprave razgovarao o mogućoj saradnji Austrije i Bečeja prvenstveno u oblasti poljoprivrede i proizvodnji zdrave hrane, ali i kulturnog turizma, kao o osnovi za privlačenje turista i potencijalnih investitora.
Na sceni Gradskog pozorišta priređena je smotra pozorišnih predstava koje su pripremili nastavnici i učenici iz šest osnovnih škola opštine Bečej. U Galeriji „Krug“ publici se predstavio akademski slikar Ištvan Žaki iz Bačke Topole sa ciklusom slika „Tišina“, priređena je i izložba maketa „Nevidljivi gradovi“, reč je o radovima studenata doktorskih studija arhitekture FTN u Novom Sadu, a profesori i asistenti ovog fakulteta organizovali su i radionice na kojima su učenici Gimnazije imali priliku da se i sami okušaju u pravljenju prostornih kompozicija.
Početkom februara Dom zdravlja u Bečeju dobio je novo sanitetsko vozilo za potrebe Službe hitne medicinske pomoći. Kupovinu vozila omogućila je lokalna samouprava, koja je iz budžeta obezbedila 4,2 miliona dinara, a za investicije u Domu zdravlja iz opštinske kase predviđeno je 12 miliona dinara.
Projekat sanacije i rekultivacije deponije Botra još uvek nije realizovan iako je u aprilu 2011. godine Fond za zaštitu životne sredine Srbije odobrio opštini Bečej 23,5 miliona dinara. Kako posao nije urađen, ni namenska sredstva nisu potrošena, prema rečima predsednika opštine Vuka Radojevića, novu lokalnu vlast sačekao je zahtev Ministarstva energetike i zaštite životne sredine da lokalna samouprava vrati novac sa zateznom kamatom koja se računa od aprila 2011. godine. Ipak, novac neće biti vraćen, kako je rekao Radojević, zahvaljujući „dobroj saradnji sa nadležnim ministarstvom“, te će ta sredstva biti „sačuvana“ da bi u „narednom periodu uspeli da saniramo deponiju Botra“. On je rekao da će se iz opštinskog budžeta obezbediti preostali iznos kako bi se u potpunosti zaokružila projektna vrednost sanacije deponije, ali da će se zbog drastične razlike u vrednosti projekta koja je „skočila“ na 95 miliona dinara nakon revizije urađene početkom 2012. godine, pristupiti ponovnoj reviziji projekta da bi se utvrdilo koliko je novca zaista potrebno za sanaciju deponije.
Slična je priča i sa projektom zamene prozora i vrata na zgradi Gimnazije koji je trebao biti urađen u drugoj polovini 2012. godine, a za to je Fond za zaštitu životne sredine odobrio oko 15 miliona dinara. Predsednik opštine je objasnio da je odobreni novac „bio pod znakom pitanja“ pošto je taj fond ugašen, ali da je nova vlast opet „zahvaljujući dobroj komunikaciji“ sa Ministarstvom energetike i zaštitu životne sredine „uspela“ da „dođe do realizacije ovih sredstava“. Ukupna vrednost radova zamene prozora i vrata je 14.909.127 dinara, učešće opštine Bečej je 10 posto, a 90 posto je obezbeđeno iz Ministarstva za energetiku i zaštitu životne sredine. Prošle godine na tenderu je za izvođača radova izabrana firma „Umetnost“ iz Novog Sada, a 30 posto novca avansno je uplaćeno ovoj firmi.
U februaru je sportski centar „Mladost“, posle niza godina ponovo dobio funkcionalna ulazna vrata. Naime, kupljena su i ugrađena nova staklena automatska klizna vrata, a za to je lokalna samouprava obezbedila 2.220 evra.
Lokalna samouprava je u februaru raspisala konkurs za finansiranje rada civilnih organizacija koje okupljaju osobe sa invaliditetom i sa smetnjama u razvoju (fond za ove namene je bio milion dinara) i konkurs za finansiranje rada kulturno-umetničkih društava namenjen za organizovanje tradicionalnih manifestacija iz oblasti kulture ili drugih oblasti koje doprinose očuvanju tradicije i narodnog stvaralaštva („budžet“ konkursa je bio 3,5 miliona dinara).
Bečej je široj javnosti u februaru bio interesantan zbog dva incidenta, odnosno tuča u centru Bečeja, kojima su se bavili i dnevni listovi i nacionalni elektronski mediji, karakterišući ih kao međuetničke incidente iako nije bilo pouzdanih informacija o tome da li se radilo o međuetničkim sukobima. Na tuču i napad na mladića u Bečeju saopštenjem je reagovao Savet za bezbednost opštine Bečej, a reakcije su stizale i iz Mađarske jer se incidenti koji mogu da budu ili jesu okarakterisani kao međuetnički, nisu desili samo u Bečeju, već i u Temerinu i Subotici. Zbog toga su 16. februara predsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor razgovarali u Novom Sadu o bezbednosnoj situaciji u Vojvodini. Na sastanku je dogovoreno da se u opštinama u kojima su u poslednje vreme uočeni incidenti koji nanose štetu međunacionalnim odnosima i izazivaju uznemirenost građana, pored policije, po potrebi angažuju i pripadnici Žandarmerije. Zajednički je ocenjeno da treba preispitati postojeće odredbe kaznene politike koje se odnose na međunacionalne incidente, te da je neophodno ubrzati procesuiranje takvih slučajeva.
U februaru je aktuelizovana i priča o izgradnji sale za fizičko vaspitanje od 870 kvadratnih metara u Osnovnoj školi „Petefi Šandor“ koja je započeta u oktobru 2010. godine i trebala je da bude završena za jednu ili dve godine. Građevina je i danas nezavršena. O tome je član Opštinskog veća zadužen za sport omladinu i turizam Miomir Jelenić rekao da ima naznaka da će fiskulturna sala biti završena, jer su, prema njegovim rečima sredstva u ministarstvu za te namena obezbeđena – 8,5 miliona za treću fazu radova – a za četvrtu fazu, to jest za opremanje treba obezbediti još 7 miliona dinara. On je rekao i da će „sala biti završena do septembra ili oktobra, da bi učenici početkom nove školske godine mogli da je koriste“ i najavio da su „obezbeđena sredstva i za kupovinu kuće u Bačkom Petrovom Selu, gde ćemo od opštinskih sredstava u roku od dve ili tri godine izgraditi školsku sportsku salu. Predstoji nam izrada projekta, kada ćemo znati koliko taj projekat košta“.
U Mesnoj zajednici Bačko Petrovo Selo izabran je novi sekretar, Magdolna Pece, koja je na dužnost stupila početkom februara, a tokom januara i februara u ovom naseljenom mestu aktuelna tema je bilo i vodosnabdevanje. Naime, zbog neplaćenih računa za potrošenu vodu u ukupnom iznosu od oko 9 miliona dinara koliko su građani Bačkog Petrovog Sela tada dugovali Vodokanalu, ovo javno preduzeće je sredinom januara počelo isključivanje domaćinstava sa vodovodne mreže, što je izazvalo nezadovoljstvo meštana. Usledili su razgovori između predstavnika Vodokanala i Mesne zajednice Bačko Petrovo Selo, te je postignut dogovor da se isključenja obustave i da građani plate dugove iz 2012. godine u 12 mesečnih rata. Dogovoreno je i da će se u toku 2013. godine ugraditi 200 vodomera i da će u tim delovima sela biti zamenjena ulična vodovodna mreža u dužini od oko dva kilometra. U prostorijama Mesne zajednice Bačko Petrovo Selo je formirana i kancelarija, gde građani mogu da plate račune za vodu, da predaju reklamacije ili prijave kvarove. Najavljeno je i prisustvo tehničke podrške – bager i četiri vodoinstalatera – koji će raditi zamenu vodovodne mreže i vodomera, a istaknuto je i da će radnici Vodokanala češće ispirati hidrofore. Predstavnici Mesne zajednice Bačko Petrovo Selo su tražili da se uradi analiza vode u bunarima. Nakon završene analize vode, na zboru građana u Domu kulture meštanima Bačkog Petrovog Sela je saopšteno da su rezultati pokazali da voda ni sa jednog bunara nije za piće. Direktor Javnog preduzeća Vodokanal Slobodan Mitrović je rekao da su uzorci sa dva bunara pokazali bolje rezultate od ostalih i da će se „bunar i vodna zajednica 9 kompletno izdvojiti iz sadašnjeg sistema vodosnabdevanja sistemom ventila i da će se na njoj ugraditi filter stanica koja će raditi prečišćavanje vode kako bi se dobio kvalitet vode za piće. Taj posao planiramo da uradimo u toku ove godine. Ostali bunari se neće ove godine raditi, jer nemamo toliko novca, ali se voda sa njih može i dalje koristiti za sanitarne potrebe“.
Predsednik Mesne zajednice Bačko Petrovo Selo Jožef Feldeši je rekao da za sada u selu neće biti uvođenja samodoprinosa, jer većina meštana nije prihvatila tu ideju.
Vodosnabdevanje je bila jedna od tema na sastanku Saveta mesne zajednice u Bačkom Gradištu, kojem su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave i direktor Vodokanala Slobodan Mitrović, gde je takođe rečeno da će problem biti rešen u toku godine. Kako je rekao Mitrović, to će se uraditi tako što će se sanirati jedan bunar bele vode ili izbušiti bunar sa belom vodom, koji će obezbediti dovoljnu količinu vode za Bačko Gradište i u letnjem periodu, a da će ugradnja filter-stanice omogućiti dobijanje vode za piće.
Početkom februara je 11 kuća na Gradištanskom putu dobilo vodu za piće, jer je nakon niza godina u ovom delu grada postavljena vodovodna mreža za 270.000 dinara. Ovaj posao je uradio i finansirao Vodokanal.
U februaru su u Bečeju boravili predstavnici i vlasnik francuske kompanije Kivonj koji su posetili i predstavnike lokalne samouprave i tom prilikom najavili da će početi proizvodnju nakon 1. maja, kada će zaposliti 20 radnika u proizvodnji i osam u administraciji, a do septembra će biti zaposleno još 20 radnika.
Na sceni „Radoslav Zlatan Dorić“ Gradskog pozorišta izvedena je pozorišna predstava „Muške stvari“, a u Galeriji „Krug“ priređena je promocija knjige „Debele knjige i debele mačke“ Dimitrija Boarova, rođenog Bečejca, jednog od najpoznatijih i najuglednijih ekonomskih novinara u Srbiji.
Sredinom februara ribočuvari Komunalca su na području zaštićenog prirodnog dobra „Stara Tisa“ kod Bisernog ostrva zatekli nekoliko osoba u krivolovu ribe, počinioci su pobegli, a za sobom ostavili mreže i ulov, reč je o oko 140 kilograma sveže ribe čija je ukupna vrednost oko 100.000 dinara, koja je nakon policijskog uviđaja, kako je rekao direktor Komunalca Norbert Kovač, data u humanitarne svrhe, odnosno Gerontološkom centru za narodnu kuhinju u Bečeju. Ne zna se da li je policija uhvatila ribokradice.
Organska poljoprivredna proizvodnja, njen razvoj u opštini Bečej i mogućnosti plasiranja poljoprivrednih proizvoda bečejskih proizvođača van granica Srbije bile su teme radnog sastanka između vlasnika nemačke kompanije Ecoco Biohandel & Marketing sa predstavnicima lokalne samouprave i nekoliko poljoprivrednih proizvođača iz Bečeja i Bačkog Gradišta sredinom februara u gradskoj kući. Predsednik opštine Vuk Radojević je rekao da je dolazak predstavnika kompanije Ecoco u Bečej rezultat nedavnog boravka predstavnika lokalne samouprave na sajmu organske hrane „BioFach“ u Nirnbergu. Član Opštinskog veća zadužen za poljoprivredu i razvoj sela Anđelko Mišković je rekao da aktuelna vlast namerava da ove godine reaktivira Fond za razvoj poljoprivrede opštine Bečej (formiran je 2009. godine ali nema informacija o tome da je i funkcionisao) i da raspoloživim novcem – oko 100.000 evra – pomogne poljoprivrednicima iz opštine. Novac je trebao da bude podeljen na konkursu.
Krajem februara lokalni odbornici su na 9. sednici Skupštine opštine većinom glasova usvojili odluke o usklađivanju osnivačkih akata javnih preduzeća Toplana, Direkcija za izgradnju, Komunalac i Vodokanal sa novim Zakonom o javnim preduzećima. Usvojena su i rešenja o prestanku rada nadzornih odbora i prestanku mandata članovima tih odbora u sva četiri javna preduzeća. Na sednici lokalnog parlamenta za predstavnika opštine Bečej u Skupštini komunalnog preduzeća Potisje u većinskom vlasništvu opštine, imenovan je Laslo Friš iz odborničke grupe „Za Bečej“ (bivši član DSVM), a s obzirom na to da je on i član Opštinskog veća zadužen za ruralni razvoj i zaštitu životne sredine, odbornička većina je dala saglasnost da on istovremeno obavlja dve javne funkcije i taj predlog je uputila Agenciji za borbu protiv korupcije.
Mart
Prvog dana marta građani Bečeja bili su u prilici da uživaju u muzici Zvonka Bogdana i članova tamburaškog orkestra Radio-televizije Vojvodine u sali Gradskog pozorišta, a na istoj sceni nekoliko dana kasnije i „uživo“ da gledaju multimedijalni spektakl „Fajront republika 3D“, šou Zorana Kesića i njegovog benda „Kesa i bombone“, dok je za najmlađe Bečejce izvedena predstava „Pipi duga čarapa“ Dečjeg pozorišta „Čarapa“, za koju su umesto ulaznica donosili limenku kao simboličan doprinos očuvanju životne sredine. U Galeriji „Krug“ priređena je izložba „Suva kreda“ akademskog slikara Viktora Škrabanja iz Bečeja. Na tradicionalnoj aukcija slika za humanitarnu akciju „Osmeh“ prikupljeno je 60.300 dinara, a prihod je bio namenjen socijalno ugroženim porodicama.
Tokom marta se radilo izmuljivanje kanala u Donjem parku u dužini od oko 2,5 kilometra. Za taj posao je Mesna zajednica „Todor Dukin“ krajem 2012. godine od pokrajine dobila pet miliona dinara, a posao je uradila firma DTD „Srednja Bačka“.
Vlada Srbije je u martu usvojila uredbu o energetski zaštićenom kupcu po kojoj će socijalno ugrožena domaćinstva besplatno dobiti ograničene količine struje i gasa.
U martu je srpsko-američka firma Tehnosoft kupila parcelu u industrijskoj zoni od 73 ara i 44 kvadratnih metara za 3.327.566 dinara, gde planira izgradnju fabrike za proizvodnju mašina visoke tehnologije.
Žitelje bečejske opštine u martu je potresao još jedan nemili događaj, kada je na Petrovoselskom putu u Bečeju bez znakova života pronađen maloletni Bečejac E. B. (1995).
U Komunalcu je, u prisustvu komisije, uništeno 331 ribolovačka mreža ukupne dužine 9.920 metara, dve vrške i jedan senker, koje su ribočuvari Parka prirode „Stara Tisa“ kod Bisernog ostrva oduzeli ribokradicama.
Nakon gotovo letnjih temperatura i sunčanog vremena, sredinom meseca ponovo je pao sneg i vratio nas u zimsku idilu. Srećom, nakratko.
U gradskoj kući je u martu upriličeno svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju 18 novih studenata iz opštine Bečej, a istog meseca su predstavnici lokalne samouprave potpisali sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji sa predstavnicima Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“ iz Zrenjanina, koji predviđa da se studentima ovog fakulteta iz Bečeja omogući stručna volonterska praksa u javnim preduzećima opštine.
U Gradskom pozorištu je nastupio kvartet „Sensartika“, Gradski hor pod rukovodstvom Nataše Radosavljević je svečanim koncertom obeležio pet godina postojanja, a dečji hor „Bubamare“ vod vođstvom Đijante Lovaš koncertom je proslavio svoj prvi rođendan. Članovi Kamerne scene „Miroslav Antić“ iz Sente na sceni „Zlatan Dorić“ Gradskog pozorišta izveli su predstavu „Vojvođanska elegija“, a u Narodnoj biblioteci priređeno je 6. recitatorsko takmičenje „Miroslav Antić – pesnik ravnice“ za učenika osnovnih škola u organizaciji Društva učitelja Bečeja.
U Bačkom Petrovom Selu održan je prvi vašar mešovite robe, a u Bečeju je osnovana Organizacija rezervnih vojnih starešina opštine. Četvrto okupljanje bečejskih orkestara zabavne muzike i muzičkih grupa u okviru „Retrospektive“ priređeno je krajem marta u Gradskom pozorištu i bilo je humanitarnog karaktera jer su prikupljani dobrovoljni prilozi za kupovinu polukoncertnog klavira za muzičku školu.
U Bečeju je krajem marta ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović pustila u rad mobilnu mernu stanicu za kontrolu kvaliteta vazduha.
April
Tisa se u aprilu izlila iz korita. Opština Bečej je u saradnji sa Savetom za bezbednost, a na inicijativu Gimnazije, kupila aparat za detekciju narkotika u cilju preventivnog delovanja i povećanja bezbednosti dece. Aparat je koštao 73.000 dinara, a novac je obezbeđen iz opštinske kase.
Bečej je posetio ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Goran Knežević koji je sa predstavnicima PIK-a „Bečej“ i lokalne samouprave razgovarao o rešavanju problema bečejskog kombinata. Sudsko ročište na kom su poverioci PIK-a trebali da se izjasne da li će prihvatiti plan reorganizacije kombinata (uslov da PIK ne bankrotira) trebalo je da bude održano u martu, ali je, kao i mnogo puta ranije, odloženo za sredinu maja.
Milivoj Vrebalov, jedini pokrajinski poslanik Liberalno-demokratske partije i zamenik predsednika Skupštine Vojvodine, napustio je LDP i postao član Demokratske stranke.
Delegacija opštine Bečej boravila je na Sajmu turizma u Moskvi gde je predstavila turističke potencijale opštine i projekat za izgradnju bečejske banje.
Ljubitelji likovne umetnosti su imali priliku da u Bečeju pogledaju izložbu umetničkih slika likovne kolonije „Kolut Mandić“, pod nazivom „Lepota žene“, novi polaznici Škole glume Kreativnog centra Gradskog pozorišta Bečej premijerno su izveli predstavu „Mala princeza“, a članovi Omladinskog dramskog studija premijerno su prikazali predstavu „Sve što ste oduvek želeli da znate o seksu, a niste smeli da pitate…“ u režiji glumice Anete Tucakov. U aprilu je svečano otvorena spomen-kuća braće Tan u prisustvu mnogobrojnih zvanica, među kojima su pored predstavnika lokalne samouprave bili državna sekretarka Ministarstva ljudskih resursa Vlade Mađarske dr Roža Hofman, predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor, pomoćnik u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Srbije dr Jovan Bazić i mnogi drugi.
Predstavnike lokalne samouprave u Bečeju posetila je delegacija iz Ukrajine, a razgovaralo se o mogućoj saradnji pre svega u oblasti poljoprivrede.
U gradskoj kući je u aprilu upriličen prijem za učenike Gimnazije Bečej, pobednike kviza „Koliko se poznajemo“, koji je organizovao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice.
Povodom obeležavanja Svetskog dan Roma, u Narodnoj biblioteci priređeno je književno veče na kojem je predstavljena knjiga Marije Aleksandrović „Bacila sam jabuku u peć“. Predavanjem o značaju preventive u ginekologiji, obeležen je i Svetski dana zdravlja.
Na Pogači je održana šesta Cvetna pijaca. U okviru manifestacije „Nedelje mađarske kulture“ priređeni su različiti programi u bečejskim ustanovama kulture. Otvaranju manifestacije prisustvovao je i ambasador Mađarske Oskar Nikovic.
Lokalni parlament je na zasedanju u aprilu doneo niz odluka i rešenja, među kojima su i osnivanje Fonda za podsticaj preduzetništva i razvoj malih i srednjih preduzeća, davanje saglasnosti na statute Vodokanala, Direkcije za izgradnju, Komunalca i Toplane, usvojen je Lokalni akcioni plan za mlade opštine Bečej od 2013. do 2016. godine. Usvojeni su i izveštaji o radu za prošlu godinu Istorijskog arhiva, zaštitnika građana, obrazovan je i Štab za vanredne situacije.
Direktor Gerontološkog centra Đerđ Ric je u intervjuu za Bečejski mozaik rekao da Gerontološki centar obrađuje zemlju koju je dobio na korišćenje od opštine, te da je „greškom zasejano pšenicom i 17 hektara zemlje, koja pripada Komunalcu“. Potom se ispostavilo da je žito na parceli Komunalca posejao vlasnik radnje SZTR „Žito“ iz Čeneja, a direktor Gerontološkog centra je to potvrdio i rekao da sa vlasnikom radnje iz Čeneja imaju ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji.
U aprilu su vandali ponovo rušili i krali na katoličkom groblju.
Povodom međunarodnog Dana planete Zemlje, u OŠ „Sever Đurkić“ priređena je završna manifestacija u organizaciji udruženja građana „EkoBečej“ i u saradnji sa osnovnim školama i predškolskim ustanovama sa teritorije opštine, a oko 700 Bečejaca učestvovalo je u akciji „Zdravlju u susret“ koju je sedmi put zaredom organizovalo Društvo za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej.
Na sceni „Zlatan Dorić“ Gradskog pozorišta krajem aprila premijerno je izvedena predstava „Jazavac pred sudom“ u koprodukciji Gradskog pozorišta sa Gradskim teatrom iz Novog Sada, u kojoj učestvuju glumci iz Srpskog narodnog pozorišta i Pozorišta mladih.
Maj
U maju je u Bečeju priređena smotra vremešnih lepotana na četiri točka u organizaciji novoformiranog udruženja ljubitelja starih motornih vozila Oldtajmer kluba Bečej-Novi Bečej.
Ročište o sudbini PIK-a ponovo je odloženo, a novo je zakazano za 10 jul.
Cena vode iz gradskog vodovoda povećana je za 10 posto, kao i cene odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda, pa domaćinstva u Bečeju koja su priključena na vodovodni sistem i kanalizacionu mrežu plaćaju ukupno 80,78 dinara po kubiku za potrošenu vodu, dok je cena vode u naseljenim mestima opštine 25,16 dinara po kubiku.
U svim osnovnim školama u Srbiji pa i u Bečeju u maju je održan probni završni ispit za učenike osmih razreda.
Svečanim koncertom u sali Gradskog pozorišta u Bečeju otvoreno je II međunarodno muzičko takmičenje „Fantast 2013“ koje organizuje Muzička škola „Petar Konjović“ u dvorcu Bogdana Dunđerskog, na kojem je učestvovalo oko 400 takmičara, a bečejska Tehnička škola je bila domaćin 19. Regionalnog takmičenja učenika elektrotehničkih škola.
U maju je u Gradskom pozorištu održan prvi Festival monodrame, a krajem maja i 56. Majske igre, dok je u Gradskom muzeju četvrti put organizovana manifestacija „Noć muzeja“. Oko 200 maturanata Ekonomsko-trgovinske škole i Gimnazije plesalo je kvadril na Pogači uz Štrausovu kompoziciju „Slepi miš“.
Izložba stručnih radova u okviru projekta „Otkriti energiju“ priređena je u Galeriji „Krug“, a u velikoj sali Skupštine opštine Bečej održan je okrugli sto o novom Zakonu o javnim nabavkama i građanskom nadzoru javnih nabavki.
U Bečeju je u toku maja održan seminar za obuku novih nastavnika romskog jezika sa elementima nacionalne kulture i tradicije koji su trebali da od školske 2013/2014. godine uče decu u osnovnim školama u 22 opštine u Vojvodini, među kojima je i opština Bečej.
U maju su meštani Poljanica kulturno-zabavnim i sportskim programom proslavili Dan sela, svečanom priredbom učenici i zaposleni u Tehničkoj školi u Bečeju obeležili su 127. rođendan škole, a povodom obeležavanja 120 godina od rođenja Miloša Crnjanskog, učenici Ekonomsko-trgovinske škole su na sceni Gradskog pozorišta upriličili multimedijalnu prezentaciju naslovljenu „Odiseje Crnjanskog“.
Stanovnici Bačkog Gradišta imali su jedinstvenu priliku da u svom mestu, u prostorijama biblioteke, pogledaju izložbu Muzeja „Nikola Tesla“ iz Beograda pod nazivom „Teslin čudesni svet elektriciteta“, a na sceni „Zlatan Dorić“ Gradskog pozorišta predstavom „Hipertenzija“ gostovali su Predrаg Ejdus i Brаnislаv Trifunović.
Krajem maja je u Bečeju bila održana i prva likovna kolonija akademskih slikara pod nazivom „Krug“, koju je organizovala Turistička organizacije Bečej u saradnji sa opštinom i akademskim slikarom i počasnim građaninom Bečeja, Viktorom Škrabanjem.
Lokalna samouprava je raspisala javnu nabavku za kupovinu stolica za veliku salu opštine u vrednosti od oko milion dinara. Poslednjeg dana maja održana je sednica lokalnog parlamenta na kojoj su usvojene odluke o ostvarivanju prava na regresiranje troškova boravka u predškolskoj ustanovi za treće i četvrto dete, o utvrđivanju najniže cene za auto-taksi prevoz na teritoriji opštine, usvojen je Lokalni akcioni plan za decu od 2013. do 2016. godine. Doneta je i odluka o promeni naziva sportskog centra „Mladost“. Novo ime sportskog centra je: Ustanova za sportsku i kulturnu aktivnost mladih opštine Bečej „Đorđe Predin Badža“.
Jun
Opština Bečej je u junu raspisala konkurs „o dodeli sredstava budžeta opštine Bečej u oblasti javnog informisanja u 2013. godini“, a nekoliko dana nakon toga konkurs je poništen zbog „propusta u definisanju kriterijuma za pravo učešća na konkursu“.
U junu su mališani iz predškolske ustanove „Labud Pejović“ u Bečeju zajedno sa svojim vršnjacima u Bačkom Gradištu i u Bačkom Petrovom Selu plesali na trgovima i takmičili se na bečejskom „Bebi festu“.
U Gornjem parku kod Dečjeg dispanzera počelo je postavljanje javne rasvete, ova investicija je vredna oko pet miliona dinara, a izvođač radova je firma Elektroliv iz Bečeja. Posle niza godina uređen je parkić kod železničke stanice i zelena površina u blizini raskrsnice kod bivšeg Živinoprometa, a suvenirnica, koju je opština Bečej dobila na „poklon“ od Pokrajinskog sekretarijata za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova premeštena je na novu, verovatno i trajnu lokaciju, na „Zeleni korzo“ i doživela drugo „svečano otvaranje“.
U junu je u Gradskom pozorištu premijerno izvedena predstava „Leons i Lena“ Dramskog studija mladih, a nakon desetak godina u Bečeju je ponovo gostovalo Srpsko narodno pozorište iz Novog Sada predstavom „Presrećni ljudi“.
Na zajedničkoj svečanosti škola uručene su Vukove diplome i nagrade najboljim maturantima i proglašeni su đaci generacije, a 18 odraslih osoba iz opštine Bečej dobilo je svedočanstva o završenom trećem ciklusu programa „Druga šansa“. Ti ljudi su time stekli pravo da sa ostalim učenicima osmih razreda polažu malu maturu. Međutim, u vezi sa polaganjem male mature izbio je skandal, jer su rezultati testova „procurili“ i pre polaganja. Sve se završilo tako da su rezultati testova poništeni i đaci završnih razreda osnovnih škola su se u srednje škole upisali na osnovu ostvarenog uspeha u dosadašnjem školovanju a ne na osnovu bodovanja testova, dok je radnica štamparije Službenog glasnika uhapšena zbog iznošenja kompleta originalnog testa iz srpskog jezika i matematike.
U junu je lokalnoj samoupravi u Bečeju kompanija Delta Đenerali osiguranje donirala defibrilator, bečejski Dom zdravlja dobio je jedno putničko vozilo za potrebe Odeljenja palijativnog zbrinjavanja i kućnog lečenja kao donaciju Evropske unije. Češka fabrika za proizvodnju bicikala Favorit bike započela je posao sklapanja bicikala u Bečeju.
Uvedena je akademska mreža u bečejsku Gimnaziju, Društvo učitelja Bečeja u prostorijama Narodne biblioteke realizovalo je treći Dečji origami kamp, a Udruženje „Fenix plus“ organizovalo je „KUP Bečeja 2013“, sportsko takmičenje osoba sa invaliditetom.
Krajem juna na sednici Skupštine opštine Bečej lokalni odbornici usvojili su dvadeset četiri odluke i rešenja, među kojima je odluka o završnom računu budžeta opštine i izveštaj o izvršenju odluke o budžetu za 2012. godinu.
LJ.M.