Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Ostvarenje LPA za decu: Kako se smanjuje siromaštvo dece?

Kako se smanjuje siromaštvo dece?

Smanjenje siromaštva dece na teritoriji opštine Bečej je najvažniji „posao“ nadležnih u opštini po prioritetima Lokalnog plana akcije za decu opštine Bečej.

Uprkos tome ne postoje precizni podaci o tome na koji način opština smanjuje siromaštvo dece i s kakvim uspehom.

Ne postoje čak ni precizni podaci o broju siromašne dece u bečejskoj opštini.

Naime, po podacima prezentovanih početkom oktobra 2023. godine na otvaranju Dečje nedelje (podaci se odnose na prethodnu godinu) dečaka i devojčica u opštini Bečej 2022. godine bilo je 6.014 – od tog broja je oko 10 odsto, njih 611, živelo u ekstremnom siromaštvu, rečeno je novinarima.

S obzirom na to da je godinu dana ranije u opštini Bečej, po zvaničnim podacima, oko 900 dece je živelo u ekstremnom siromaštvu, postavljeno je pitanje predstavnicima civilnog društva i vladinog sektora koji realizuju Lokalni plan akcije za decu opštine Bečej, da li je za godinu dana zaista za 300 smanjen broj siromašne dece, ali preciznog odgovora na to pitanje nije bilo, osim pretpostavki da su se članovi njihovih porodica odselili ili zaposlili.

Da je broj socijalno ugrožene dece u opštini Bečej veći od onog što se zvanično prezentuje, da se ipak kreće oko 1.000, govore podaci novogodišnjih humanitarnih akcija.

Naime, Društvo prijatelja dece opštine Bečej prikupljalo je paketiće za 602 mališana koji žive u teškim socio-ekonomskim uslovima, Bečejsko udruženje mladih za 200 dece u Bačkom Petrovom Selu, a „Humani ljudi Bečeja“ za više od 160 dece sa smetnjama u razvoju.

Podsetimo da je pre nekoliko godina iz Centra za socijalni rad Bečej najavljeno je da će ta ustanova da izradi bazu podataka socijalno ugroženih porodica u opštini (tada bi se znalo i broj dece), ali takva baza do danas ne postoji.

Centar za socijalni rad: Prošle godine 1.783 dece i mladih je koristilo usluge socijalne zaštite

U izveštaju o radu Centra za socijalni rad (CSR) Bečej za 2022. godinu piše da je 31. decembra 2022. godine na evidenciji Centra nalazilo se 13.204 korisnika usluga socijalne zaštite – nisu svi primaoci novčane socijalne pomoći, ali je svakako alarmantan podatak da 43 odsto građana opštine u kojoj po popisu stanovništva iz oktobra 2022. živi ukupno 30.681 građanin koristi neki vid usluge socijalne zaštite.

U izveštaju Centra za socijalni rad navodi se i da je u toku 2022. godine evidentirano 4.638 korisnika usluga socijalne zaštite (2021. 4.011), a kretanje broja korisnika po starosti 2022. je sledeće: deca (0-17 godina) 1.295, mladi (18-25 godina) 488, odrasli (26-64 godina) 1.954 i stariji (65 i više godina) 901.

Najveći broj korisnika usluga Centra za socijalni rad iz svih starosnih grupa i 2022. godine činili su kategorije materijalno ugroženog stanovništva „koji nisu u mogućnosti da zadovoljavaju sopstvene egzistencijalne potrebe i potrebe članova svoje porodice (2.003 registrovanih lica)“, piše u izveštaju Centra za socijalni rad.

U toku 2022. godine podnet je 1.569 zahteva za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć – prihvaćeno je 1.455 zahteva.

Među podnosiocima zahteva za jednokratnu novčanu pomoć najviše je građana romske nacionalnosti, starih i bolesnih, samohranih roditelja, višečlanih porodica, žrtava nasilja, navode iz Centra za socijalni rad.

Dodaje se da je predmet velikog broja zahteva za jednokratnom novčanom pomoći je zdravstvena zaštita građana koju zdravstveno osiguranje ne pokriva (bolničko lečenje, specijalizovani pregledi, kupovina lekova bez recepta, putovanja radi bolničkog lečenja)…

Broj zahteva za dobijanje jednokratne novčane pomoći 2022. godine bio je najveći tokom zime, kada se u najvećem broju slučajeva traži pomoć u ogrevu.

Centar za socijalni rad je 2022. godine u saradnju sa nevladinom organizacijom iz Nemačke, kako se navodi, pored redovnih aktivnosti, podelio ogrev za više od 300 porodica.

U toku 2022. godine podneto je 455 zahteva za ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć – priznato je 452 prava.

Ukupan broj porodica koja su 2022. godine primali novčanu socijalnu pomoć bilo je oko 1.000, kao i ranijih godina, a na evidenciji CSR u toku 2022. godine bilo je 2.003 građana opštine Bečej iz kategorije materijalno ugroženih lica i 611 dece, navodi se u izveštaju Centra za socijalni rad.

U toku 2022. godine podneto je 78 zahteva za ostvarivanje prava na tuđu negu i pomoć (tu pomoć ostvaruju osobe sa invaliditetom), a tokom godine priznato je 50 prava.

Lokalni plan akcije za decu: Zasad bez izveštaja o urađenom

U Lokalnom planu akcije za decu od 2021. do 2024. godine predviđeno je i praćenje ostvarivanja plana. U julu 2021. godine formiran je Savet za prava deteta kao stručno telo Opštinskog veća, koje treba da podnosi godišnji izveštaj o realizaciji predviđenih aktivnosti po oblastima iz lokalnog plana.

Prvi i dosad jedini izveštaj o realizaciji Lokalnog plana akcije za decu objavljen je u oktobru 2022. godine u kom se analiziraju rezultati iz LPA u 2021. godini. Izveštaj je tada postavljen na zvaničan sajt opštine Bečej, ali nije vidljiv, čak i novinari teško mogu da ga nađu.

Uprkos tome što se bliži kraj decembra, izveštaj o realizaciji LPA u 2022. godini do 25. decembra nije postavljen na sajt opštine.

Nadležnima u opštini su još u novembru mesecu upućena pitanja o realizaciji LPA za decu u 2022. godini, a u odgovoru iz lokalne samouprave početkom decembra navodilo se: „U toku je analiza prikupljenih podataka od svih relevantnih ustanova, institucija i organizacija koje su odgovorne za realizaciju Lokalnog plana akcije za decu u opštini Bečej za 2022. godinu. Članovi Saveta za prava deteta, zaduženi za prioritetne oblasti će do kraja godine sačiniti narativni Izveštaj o implementaciji LPA za decu za 2022. godinu i daće mišljenje i preporuke za dalje unapređenje ostvarivanja prava deteta u opštini Bečej. Izveštaj će biti dostupan javnosti na web stranici Opštine Bečej“.

K.D.F. i R.R.

Projekat UG „PromenaDa“ „Ostvarenje Lokalnog plana akcije za decu – smanjenje siromaštva, kvalitetno obrazovanje dece sa smetnjama u razvoju i zaštita dece u sukobu sa zakonom“ sufinansiran je iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *