Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Képzések a törökbecsei Teleházban – Mi a feladatmenedzsment?

Képzések a törökbecsei Teleházban – Mi a  feladatmenedzsment?trg_fontane

A Szülőföld Alap támogatásával feladatmenedzsment és ECDL képzés folyik a törökbecsei Teleházban.

Az érdeklődés felülmúlta a szervezők elvárását, hisz e két képzésére több mint 40-en járnak, tudtuk meg Báló Tibor tanártól, a program koordinátorától, aki programismertetőjében hangsúlyozta:
– Mikor megkérdezik tőlem, hogy mi is az a feladatmenedzsment, akkor a legegyszerűbben csak azt tudom válaszolni, hogy az a hard és a soft egyensúlya a feladatok, a munkák elvégzésének folyamatában. Pedig a dolog nem ilyen egyszerű. Tapasztalhatjuk, hogy amikor a szervezetek rossz eredményeket mutatatnak ki, ritkán mondják meg a kitűzött célokat, mondhatnánk, hogy nagyon kevesen vannak, akik felismerik téves célkitűzési módszereik következményeit, vagyis az összefüggést a célok és az eredmények között. Ezért elérhető, reális célokra, és hatékony, tudatos, célorientált tevékenységre van szükség ahhoz, hogy eredményeket tudjunk felmutatni. A kitűzött célokat könnyebb lesz megvalósítani, ha a klasszikus vagy funkcionális szervezés helyett egy projekt irányú szervezést alkalmazunk. A projekt irányítása, az ötlettől a megvalósításig, egy összetett folyamat. Ehhez egy összehangolt tevékenység szükséges, amelyet egy program keretén belül sok résztvevő valósít meg. Ezért szükségesek a csapatok, a csapatmunka. A csapatok sikere pedig a szükséges képességek megfelelő arányától és összetételétől, az érthetően kitűzött és elfogadott céloktól, a projektfolyamatok követésétől és ellenőrzésétől, a csapattagok motiváltságától, de legfőképp a vezető menedzsment irányításától függ. És még egy nagyon fontos dolog, amit a vezetői menedzsmentnek kell nagyon-nagyon megszívlelni, hogy a problémamenedzselésről át kell térni az eredmények menedzselésére. Képzésünk nem szorítkozott szigorúan csak a feladatmenedzsment módszereinek ismertetésére. Igyekeztünk a résztvevők kívánságaihoz igazodni, vagyis valós problémákkal foglalkozni, bemutatni minden olyan új módszert, amelynek hasznát tudják majd venni. Itt van például az állandó probléma, az időszűke. Nincs elegendő időnk bizonyos feladatok elvégzéshez. Hogyan is lenne, mikor jelenleg a legtöbb szervezési modell nem emberszabású időgazdálkodásra van beállítva. A rossz szervezésnek köszönhetően rengeteg az improvizáció és hatástalan túlóra, a vele járó stressz. Így munka-zombikká válunk, ha teljesíteni szeretnénk. Pedig az úgynevezett Pareto-szabály szerint az elintézendő feladatok nyolcvan százaléka megvalósítható lenne az eredetileg rájuk szánt idő húsz százaléka alatt. Azonban ez a felfogás ellenállásba ütközik, vagyis az emberek nehezen változnak, pedig ha a világot változtatni szeretnénk, előbb magunknak kell változnunk (Gandhi).

Melyek azok a módszerek, amelyek segítségével nem feltétlenül szükséges munka-zombikká válnunk?

– Van néhány, például a Getting Things Done, a First Things First vagy a kedvencem, a Pomodoro módszer, de az összes technika sem fog kellőképpen funkcionálni megfelelő motiváció nélkül. A külső motiváció, azaz a jutalom-büntetés, kevesebb örömmel tölti be tevékenységünket, önbizalomhiányhoz, szorongáshoz, kiégéshez is vezethet. Ezért szükséges azoknak a technikáknak az elsajátítása, amelyekkel az önmotivációt serkenthetjük, hiszen ez a siker legfontosabb előfeltétele. Végül hadd idézzem Stendhalt is, aki egy nagyon lényeges dologra mutatott rá: „Aki a célt akarja, annak az eszközöket is akarnia kell”.
A program koordinátora ismertette, hogy a feladatmenedzsment-képzés már a vége felé jár, hisz jelenleg a csapatok és egyének tanácsadásánál tartanak, és az ECDL képzést is március végén befejezik.
– Felbátorított bennünket az érdeklődés, főleg a fiatalok körében, ami valójában nem is annyira meglepő, mivel mi alternatívákat kínálunk nekik ahhoz, hogy megváltozassák az életüket, és szerencsére önmotivációból nincs hiány. Ezért ennek a képzési ciklusnak a befejezése után már tervezzük az újabb beindítását, ahol helyet kapnának azok is, akik e – bátran mondhatjuk – nálunk még kísérleti programról lemaradtak – mondta Báló Tibor.

Cs.G.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *