Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Konferencija za novinare o popisu stanovništva: Odabir instruktora po proceduri

Konferencija za novinare o popisu stanovništva: Odabir instruktora po proceduritrg_fontane

Informisanje javnosti o proceduri predstojećeg popisa stanovništva, odnosno o postupku izbora instruktora i popisivača, kao i demanti pojedinih navoda u tekstu o popisu obavljenom u prošlom broju Bečejskog mozaika je povod za sazivanje konferencije za novinare, rekao je u utorak Budislav Medurić, zamenik predsednika opštine i predsednik popisne komisije.

On je podsetio da je Zakonom o popisu stanovništva popis trebao biti urađen od 1. do 15. aprila, ali će se organizovati od 1. do 15. oktobra. Opštinsko veće lokalne samouprave je krajem 2010. godine odredilo komisiju koja će da vodi popis, a jedan od poslova popisne komisije propisan zakonom je „da obaveštava stanovništvo o značaju popisa, načina, vremena njegovog sprovođenja“.
„Ovim putem želimo da informišemo javnost, mada smo svedoci da u sredstvima javnih informisanja i lokalnim, i šire, postoji dosta informacija o tome, ali smatram da je važno reći da postoji zakon po kojem se ova procedura sprovodi, gde Zavod za statistiku i popisna komisija imaju svoje mesto i ulogu“, rekao je Medurić i citirao pojedine odredbe zakona u kojima se navodi da Republički zavod za statistiku treba da „radi uputstva i druge metodološke instrumente popisa, i stara se o blagovremenom i potpunom izvršavanju ovog zakona“, objašnjavajući da Zavod definiše sve procedure, dok popisne komisije pored obaveštavanja stanovništva brinu o „pravilnoj primeni metodoloških i organizacionih uputstava“.
„Sve procedure koje mi sprovodimo na terenu su saglasne onim što je propisao Republički zavod, a on se vlada u skladu sa zakonom. Polaz za ovu priču je pisanje u prošlom broju Bečejskog mozaika, gde je napisano niz stvari koje moram da demantujem ili da informišem kako se ne bi pogrešno shvatilo. U tekstu o popisu između ostalog piše: ’Znajući rezultate izbora instruktora u Bečeju mašinerija bodovanja čudno funkcioniše’, a pre toga piše da se ’izbor instruktora vrši po nekom čudnom, reklo bi se partijsko/ činovničkom receptu, tako da u tom poslu baš i neće učestvovati svi koji hoće’. Moram da napomenem da postoji egzaktna procedura koja je propisana uputstvom, gde postoji egzaktno vrednovanje po nekoliko kriterijuma, jedan je najviša škola, pa tako srednja škola nosi dva boda, viša četiri, visoka šest bodova, zatim radni status, ako ste nezaposleni imate dva boda, a zaposleni nula bodova, zaposleni u Opštinskoj upravi imaju jedan bod i dalje dodatni bodovi dodeljeni su u skladu sa poslovima koje lice obavlja. Tako statističar ima šest bodova, sekretar mesne zajednice pet, kao i šef mesne kancelarije i matičar… Postoji još jedan kriterijum, a to je iskustvo. Svi koji se prijave, kad daju sve podatke o sebi, postoji rang-lista i postoje egzaktni bodovi u čega se možete uveriti i na sajtu Zavoda za statistiku, gde su ljudi sa najvećim brojem bodova izabrani na listu. U Bečeju je potrebno 37 instruktora, oni su izabrani, imali smo jednu neosnovanu žalbu, tako da praktično ne može da se desi da neko sa više bodova ispadne, a neko sa manje bodova ode gore, to se može proveriti i želim da demantujem, ako je postojala insinuacija ili neka loša informacija o tome, da to nije tako. Niko nije na neki način favorizovan, isključivo dokumenti, koji definišu šta imate od traženih uslova, su opredeljujući. Ovim sam hteo da demantujem pisanje, da postoji nešto drugačiji kriterijumi od onih koje je propisao Zavod u odabiru instruktora u opštini Bečej“, rekao je Budislav Medurić, predsednik popisne komisije.
On je objasnio da je isti postupak za izbor popisivača kao što je bio za instruktore. Potrebno je 286 popisivača za 292 popisna okruga.
„Prikupljeni podaci, po zakonu, isključivo mogu i smeju da se koriste u svrhe statistike i ne smeju se zloupotrebljavati. Važno je da građanstvo prihvati popisivače, jer to je akcija države podržana od strane Evropske komisije. Smatra se da će na osnovu tih podataka država moći da odlučuje o mnogim stvarima o kojima sada ne može, jer nema realnu sliku sa terena“, rekao je Medurić.
Načelnik Opštinske uprave Zoran Kovač, u svojstvu zamenika predsednika popisne komisije, govorio je o tehničkim detaljima procesa popisa stanovništva.
Prema njegovim rečima podneto je 325 prijave za instruktore, kandidati od broja 1. zaključno sa brojem 45 su pozvani da podnesu dokumentaciju, a osam prijava je eliminisano i ostalo je 37 osoba, koliko je i potrebno instruktora.
„Što se tiče popisivača, sprovedena je prva faza postupka, podnošenje prijava od 15. do 19. avgusta, imali smo punktove u svim mesnim zajednicama, ukupno je podneto 810 prijava, odbijeno je zbog rukopisa 258, a prihvaćeno je 552 prijave. Praznih prijava od Zavoda smo dobili 1.544, od toga je 44 bilo neispravno jer nisu imale numeraciju i njih smo vratili. Imamo ukupno 684 neupotrebljenih prijava. Ono što je bitno kod izbora kandidata, nakon podnošenja prijave ne zna se čije su prijave, jer su numerisane, izvršeno je bodovanje spram podataka koje su dali i od strane Republičkog zavoda za statistiku su nam dostavljeni spram određenog broja bodova i prema punktovima, podaci za svaku listu. Spisak je postavljen na sajtu opštine“, rekao je Kovač.
Procedura podnošenja dokumentacije kandidata je u toku i traje do 29. avgusta. Nakon prikupljanja dokumentacije formiraće se druga lista kandidata na koju će postojati pravo žalbe u roku od 24 sata, a zatim će biti formirana konačna lista popisivača koja će biti objavljena na sajtu opštine.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *