Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Kreativni centar: „ @Vuk“

Kreativni centar: „<U+0418><U+0442><U+0438><U+043A><U+0430> <U+0408><U+0435><U+0440><U+043E><U+043F><U+043E><U+043B><U+0438><U+0442><U+0438><U+043A><U+0430>@Vuk“sava_damjanov

Knjiga prof. dr Save Damjanova „ @Vuk“ predstavljena je juce, 27. novembra, u Kreativnom centru Gradskog pozorišta u Beceju.

O knjizi su pored autora govorili prof. dr Branislava Vasic Rakocevic, profesorica srpskog jezika i književnosti Žarka Svircev i direktor Gradskog pozorišta Zdravko Petrovic, kao moderator književne veceri koja je pocela kratkim promotivnim snimkom o samoj knjizi kao prilog i u skladu sa postmodernistickom poetikom, a koja kaže da treba iskoristiti sve mogucnosti savremenih medija.
Knjiga „ @Vuk“ je roman o velikom književno-jezickom reformatoru srpskog jezika Vuku Stefanovic Karadžicu, ali i VUKU kao jednom od vrhovnih božanstava stare srpske religije, u kojem je „kroz fragmentarno-biografsku ili parabiografsku“ pricu o glavnom junaku ispricana i „biografija“ srpske kulture od njenih pocetaka do 21. veka, kao i svojevrsna „fragmentarna“ istorija Srba tokom tog perioda.

Otvarajuci književno vece i predstavljajuci glavnog aktera veceri direktor pozorišta Zdravko Petrovic je rekao: „Autor knjige je univerzitetski profesor, književni istoricar,esejista ali i prozni pisac koji se potpisuje razlicito, negde kao prof. dr Sava Damjanov, kao Markiz de Novi Sad ili Sava @ Damjanov, i svi ovi pseudonimi zapravo govore o razlicitim naucnim preokupacijama i literarnim fascinacijama prof. Damjanova. Sa jedne strane po ovim pseudonimima njegova fascinacija jeste književnost 19. veka, sa druge strane to je postmodernizam i, usudujem se reci, da se u ovoj knjizi, više nego u prethodnim, ta spona vidi“.
Govoreci o romanu „ @Vuk“ , prof. dr Branislava Vasic Rakocevic je izmedu ostalog rekla da je to „Savino remek delo, kao jedna sinteza citavog njegovog, ne samo beletristickog, vec i istorijskog i teorijskog rada“, i da u odnosu na „Cuveni roman – recnik Milorada Pavica, ovo je roman – istorija književnosti, a može se citati kao licna istorija književnosti što i jeste teza autora“.
Posetioci, nažalost malobrojni, koji su, može se reci bili poznavaoci i poštovaoci dela Save Damjanova, imali su priliku da kupe knjigu po promotivnoj ceni kao i da porazgovaraju sa samim autorom.

Lj.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *