Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Lokalni parlament zasedao u „izbeglištvu“: Novac za banju treba obezbediti do početka oktobra

Lokalni parlament zasedao u „izbeglištvu“: Novac za banju treba obezbediti do početka oktobratrg_fontane

Na sednici Skupštine opštine u utorak odbornička većina je dala saglasnost na ugovor o ulaganju i ugovor članova o izgradnji bečejskog banjskog i velnes kompleksa. Zajedničko preduzeće opštine i investitora, zatvorenog akcionarskog društva Akvaprofit iz Budimpešte, funkcionisaće pod imenom VitalSpa d.o.o., a ugovor detaljno navodi rokove, prava i obaveze ugovornih strana. Osnovni kapital firme VitalSpa, koja će se nalaziti na aktuelnoj adresi Komunalca, biće milion dinara, opština će uplatiti 250.000 dinara (25%), a Akvaprofit 750.000 dinara (75%). Osnovni kapital firme će se naknadno povećavati, a učešće opštine u kapitalu će u svakom momentu biti 10 ili više posto.

Novac za izgradnju banje, reč je o oko 30 miliona evra, trebalo bi obezbediti do 30. septembra ove godine, objasnio je advokat Miloš Subakov, čija je kancelarija izradila ugovor.
Od momenta obezbeđenja finansijske konstrukcije banjski kompleks bi trebalo da se izgradi u roku od dve godine, međutim, ukoliko do 30. septembra opština i Akvaprofit ne obezbede sredstva, ugovor se može poništiti.
Što se tiče Akvaprofita, ta firma bi trebala da obezbedi 6,3 miliona evra, kao kapital firme VitalSpa, a opština 2,1 milion evra (lokacija za banju). Akvaprofit bi zatim trebao da obezbedi i 19,7 miliona evra za finansiranje investicione obaveze i investicionog programa (taj novac se planira obezbediti od banaka ili drugih monetarnih institucija), a opština 3 miliona evra za izgradnju banjskog i velnes kompleksa (od republike ili pokrajine), tu su zatim termalne vode, „preseljenje“ Komunalca sa lokacije za potrebe banje, finansiranje izgradnje infrastrukture oko te lokacije.
U ugovoru se navodi i da će Akvaprofit snositi eventualne gubitke u prve tri godine funkcionisanja banje. U naznačenom roku od dve godine, trebalo bi da se izgradi velnes i banjski hotel sa 4 zvezdice, površine oko 10.000 kvadratnih metara sa najmanje 200 soba, sa oko 2.500 kvadratnih metara površine bazena oko hotela.
Bečej će dobiti i pristojan parking, jer je ugovorom predviđena izgradnja javnog parkirališta na 10.000 kvadratnih metara. U kompleksu bi trebalo da radi oko 200 osoba.
Nakon davanja saglasnosti na ugovor o banji, lokalni poslanici doneli su odluku o tome da će Nacionalnom savetu Mađara preneti najviše 50 posto osnivačkih prava nad Narodnom bibliotekom. Razlog za donošenje ove odluke je taj što je Nacionalni savet Mađara proglasio biblioteku ustanovom od posebnog značaja za očuvanje, unapređenje i razvoj kulturne posebnosti i očuvanje nacionalnog identiteta mađarske nacionalne zajednice u Srbiji, kao i to da je Savet zatražio od osnivača, opštine, delimičan prenos osnivačkih prava nad bibliotekom. Pravni osnov za donošenje ove odluke su odredbe Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, Zakona o kulturi i Statuta opštine. U roku od tri meseca Opštinsko veće lokalne samouprave treba da napravi ugovor o delimičnom prenosu osnivačkih prava na Nacionalni savet Mađara (koji kontroliše Savez vojvođanskih Mađara), najviše do 50 odsto, u kom će da se preciziraju načini finansiranja, kao i količina novca koju će lokalna samouprava da obezbeđuje za funkcionisanje biblioteke. Bilo bi logično da svaki osnivač finansira ovu kulturnu ustanovu u visini svog osnivačkog „udela“.
Ova tačka dnevnog reda izazvala je reakciju lokalnog poslanika radikala, Nebojše Kolarskog, a predsednik lokalnog parlamenta Dušan Jovanović je, reagujući na izlaganje radikalskog odbornika, rekao da ne može da dozvoli govor mržnje na sednici Skupštine opštine.
Na sednici Skupštine opštine usvojeni su programi rada javnih preduzeća Toplana i Vodokanal, zatim Narodne biblioteke, Dečjeg vrtića „Labud Pejović“, Turističke organizacije i Gradskog pozorišta. Izabran je i novi/stari direktor OSC-a „Mladost“, Atila Kasaš.

Gradimo budućnost

Izgradnja banje još nije ni počela, niti smo dočekali 30. septembar da saznamo da li će investitor da obezbedi potrebne milione za izgradnju banjskog kompleksa, a već su postavljeni prvi bilbordi u centru grada koji govore o investiciji od 30 miliona evra u saradnji Mađarske i Vojvodine, pod sloganom „Zajedno gradimo budućnost Bečeja“.
Za sada se ne zna koliko će bilborda još biti, koliko će to da košta i ko ih plaća.

K.D.F.

Inače, na sednici lokalnog parlamenta osnovana je i nova odbornička grupa pod imenom Nova-Új, koju čine nekadašnji odbornici Kao jedne kuće (2) i Ištvan Tari (bivši odbornik DZVM-a). Tari je na sednici pročitao i peticiju koju je opštinska organizacija DZVM-a predala lokalnoj samoupravi u ime 153 građana, koji su zatražili od vlasti odgovore na pitanja zašto u ulicama u okolini groblja u Donjem gradu nema atmosferskih kanala i kanalizacije i nisu asfaltirane ulice. Na peticiju je odgovorio predsednik opštine Peter Knezi, koji je rekao da u poslednjih nekoliko godina, uprkos tvrdnjama u peticiji, više se vodi računa o izgradnji infrastrukture u ulicama van centralnog dela grada, da je opštini pokrajina odobrila novac za takva ulaganja, međutim, novac do danas nije stigao u Bečej, a lokalna samouprava nema mogućnosti da obezbedi sredstva za velike infrastrukturne radove. Inače, za sada postoji plan za asfaltiranje 26 ulica u opštini.
I na kraju, kuriozitet: sednica lokalnog parlamenta nije održana u velikoj sali gradske kuće, kao obično, već u „izbeglištvu“, u prostoriji u zgradi SDK, jer plafon svečane sale prokišnjava.

B.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *