Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Magyar tudományosság Vajdaságban – Díjazott becseiek

Magyar tudományosság Vajdaságban – Díjazott becseiektrg_fontane

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulátusa és a Magyar Nemzeti Tanács pályázatot írt ki Magyar tudományosság Vajdaságban címmel. A pályázatra vajdasági magyar középiskolások, valamint egyetemi és főiskolai hallgatók jelentkezhettek.

Tanulmányt vagy esszét kellet írniuk, illetve audiovizuális pályaművet készíthettek. A jelentkezőknek munkájukban a társadalom- vagy természettudomány területén egy Vajdasághoz kötődő magyar tudóst vagy tudományos témát kellett bemutatniuk.
A pályázatra hatvanhét pályamű érkezett, amelyeket dr. Gábrity Molnár Irén, az Újvidéki Egyetem Közgazdasági Karának tanára, dr. Csányi Erzsébet, az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar Tanszékének tanára, dr. Dujmovics Ferenc, az Újvidéki Egyetem Orvosi Karának tanára, dr. Hózsa Éva, az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karának tanára, dr. Ódry Péter, a szabadkai Műszaki Szakfőiskola tanára, dr. Péics Hajnalka, az Újvidéki Egyetem Építőmérnöki Karának tanára, valamint mgr. Dudás Attila, az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karának tanársegédje bíráltak el.
A pályázat ünnepélyes díjátadására a szabadkai városházán került sor november 10-én. A megnyitón Korsós Tamás szabadkai magyar főkonzul szólt az egybegyűltekhez, majd dr. Várady Tibor, a rendezvény fővédnöke tartott előadást: „Mindannyiunk kötelessége, hogy a forradalom vívmányait fenntartsuk, de ez válaszút elé állít bennünket: indulhatunk a szánalom felé, állandóan panaszkodva, vagy kereshetjük a megbecsülést. Az utóbbi ’56 hagyományainak igazi folytatása, és akik részt vettek a pályázaton, a helyes úton haladnak”.
A felszólalókhoz dr. Zsoldos Ferenc, az MNT alelnöke is csatlakozott, aki a felzárkózásról beszélt. Kiemelte, hogy a Magyar Nemzeti Tanács az oktatást helyezte előtérbe, mert ezen a területen nagyok a lemaradások: „A XXI. század a tudás társadalma, errefelé fejlődik a világ, ezért fontos, hogy a fiatalok ne veszítsék el a lendületüket”.
Becse községből több fiatal is kipróbálta magát ezen a megmérettetésen. A középiskolások között esszé kategóriában a második díjat a bácsföldvári Milinszky Hajnalka érdemelte ki.
Az egyetemisták között film kategóriában a fődíjat a szabadkai Balog Anikó és a péterrévei Kulcsár Sarolta kapták, míg a középiskolások között a film kategória legjobbja Bartuc Csilla, Vasas Géza és Solymosi Laura közös munkája lett, akik az Óbecsei Gimnázium tanulói.
„A kisfilmünk Than Károlyról szólt. Szülőházának jelenlegi állapotára szerettük volna felhívni a figyelmet, de természetesen életét és munkásságát is röviden bemutattuk. A Népkönyvtárból kaptunk sok segítséget, a nemrégiben megrendezett Than-kiállítás adataiból, a kiállított levelekből, dokumentumokból dolgoztunk, ezen felül Varnyú Ilona és a Than Fivérek Értelmiségi Kör, illetve annak elnöke, Ferenc Attila volt nagy segítségünkre. A mentorunk Gálfi Attila kémiatanár volt”, mondta Bartuc Csilla. A fiatalok filmeztek a Tisza-parton, a város központjában, a Panorama étterem teraszáról és a Than fivérek szülőházában is. „A film tíz perces. Az első fele az életéről és munkásságáról szól, a második fele, ami a lényegesebb rész, a szülőházáról, annak állapotáról szól. A filmnek természetesen mondanivalója is van. Óbecsének van egy híres kémikusa, akire büszkék lehetünk, de sajnos létezik olyan becsei is, aki nem is hallott róla. Arra szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy a szülőháza romos állapotban van, ami szégyen. Jobban meg kellene őt becsülni, és legalább a szülőházát rendbehozni”, fejezte be Bartuc Csilla.
A díjazottak egy-egy könyvet kaptak ajándékba, valamint 6000 forint értékű könyvvásárlási utalványt.

Erer

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *