Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama: Svaka druga žena u Srbiji preživela neki oblik nasilja

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama: Svaka druga žena u Srbiji preživela neki oblik nasiljatrg_fontane

Prošlog petka u svetu i u Srbiji je obeležen Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koji je ustanovljen 25. novembra 1981. godine u Bogoti, a na taj dan Ujedinjene nacije, vlade i humanitarne organizacije širom sveta pozivaju sve društvene činioce da se uključe u aktivnosti čiji je cilj sprečavanje nasilja nad ženama.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Srbiji obeležen je nizom manifestacija, otvaranjem pete sigurne kuće u Srbiji, sa radom je počeo Operativni centar MUP-a, koji će građanima biti dostupan 24 sata. Poziv na broj 0800 100600 je besplatan i građani će moći da prijave nasilje u porodici i potraže zaštitu, bez obzira na to u kom delu Srbije žive, a policija će reagovati odmah po pozivu u saradnji sa lokalnom samoupravom i savetovalištima za borbu protiv nasilja u porodici. Osnovan je i Forum pravih muškaraca za borbu protiv nasilja nad ženama, Ministarstvo rada i socijalne politike je pokrenulo kampanju za borbu protiv nasilja u porodici pod nazivom „Ne okreći leđa nasilju, prijavi ga“ u okviru koje je snimljen i spot koji će biti emitovan na televizijskim i radio stanicama narednih 16 dana, kada u celom svetu počinje kampanja solidarnosti sa žrtvama porodičnog nasilja pod nazivom „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.
Na potrebu ovakvih aktivnosti ali i uključivanje i povezivanje svih bitnih institucija u zemlji i njihov aktivniji rada na suzbijanju i prevenciji porodičnog nasilja ukazuju alarmantni podaci prema kojima je ove godine u Srbiji ubijeno 46 žena, od kojih je 27 smrti direktna posledica nasilja u porodici, dok podaci Ministarstva rada i socijalne politike govore da je svaka druga žena u Srbiji preživela neki oblik nasilja, bilo seksualnog, fizičkog, psihološkog ili ekonomskog, a nasilje često ostaje društveno nevidljivo.
Na skupovima u Srbiji je istaknuto da je broj slučajeva porodičnog nasilja daleko veći od onog koji je prijavljen, uz podsećanje da je nasilje krivično delo, da se događa iza zatvorenih vrata, a da su za to odgovorni i pojedinci i država.

Priredila LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *