Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Na sednici bečejskog parlamenta: Imenovana direktorka Centra za socijalni rad – ukupni gubitak mešovitog preduzeća „Potisje“ 32 miliona dinara

Na sednici bečejskog parlamenta: Imenovana direktorka Centra za socijalni rad – ukupni gubitak mešovitog preduzeća „Potisje“ 32 miliona dinaratrg_fontane

Centar za socijalni rad je 12. oktobra, imenovanjem diplomirane psihologice Ivone Božović na sednici Skupštine opštine, nakon 13 godina dobio direktora.

Za imenovanje Ivone Božović dao je saglasnost i pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova i time je prestala funkcija vršioca dužnosti direktora Centra Svetlane Gagić na koju je došla rešenjem Skupštine opštine u novembru 2003. godine.
Na konkurs za izbor direktora Centra za socijalni rad početkom ove godine prijavilo se 5 kandidata, uslove konkursa su ispunjavali Ivona Božović, Predrag Zavišić, Ljubov Radišić i Branislava Vračarić, a Cvetana Đatkov nije (nije stekla visoko obrazovanje na studijama drugog stepena, odnosno na osnovnim studijama u traja nju od najmanje četiri godine).
Na sednici bečejskog parlamenta promenjen je i sastav Upravnog odbora Centra za socijalni rad: Tatjana Petrović je pre isteka mandata (imenovana je 2015. godine) bez obrazloženja razrešena dužnosti, a Dušanki Vuksić je istekao četvorogodišnji mandat. Na njihova mesta imenovani su Svetlana Gagić i Dušan Dumić.
Većina odbornika glasala je za imenovanje vršioca dužnosti direktora Javnog preduzeća Komunalac Željka Plavšića (dosad je bio načelnik Odeljenja za privredu i razvoj Opštinske uprave), najduže do godinu dana, jer je prethodni direktor tog javnog preduzeća Norbert Kovač 12. septembra podneo ostavku, obrazlažući taj čin ličnim razlozima.
Stevan Kosanović, odbornik pokreta „Dosta je bilo“ rekao je da je, s obzirom na to da je kandidat za v.d. direktora Komunalca Željko Plavšić istovremeno i član Skupštine komunalnog preduzeća „Potisje“ – prvo je opštinsko javno preduzeće, drugo je društvo sa ograničenom odgovornošću u većinskom vlasništvu opštine Bečej, oba preduzeća obavljaju delatnost od javnog interesa, postoje sporovi između dva preduzeća – „smatramo da je ovaj kandidat u sukobu interesa, te da iz tog razloga ne može biti kandidat za v.d. direktora JP Komunalac“.
Članica Opštinskog veća za upravu i propise Svetlana Vuletić je istakla da po Zakonu o borbi protiv korupcije svaka osoba koja je imenovana na neku novu funkciju, te paralelno obavlja dve funkcije, dužna je da u kratkom roku o tome obavesti Agenciju za borbu protiv korupcije koja će da donese odluku i nakon odluke Agencije ta osoba treba da odluči koju će funkciju da obavlja ukoliko je ocenjeno da je u sukobu interesa. Ukoliko to ne učini, funkcija na koju je kasnije imenovan, prestaće mu „po sili zakona“, objasnila je Vuletić.
Na dnevnom redu sednice Skupštine opštine bila je i odluka o sprovođenju konkursa za izbor direktora Komunalca.
Predlog odluke o pravima u socijalnoj zaštiti iz nadležnosti opštine na prethodnoj sednici lokalnog parlamenta skinut je sa dnevnog reda radi otklanjanja tehničkih grešaka, te je popravljena verzija usvojena 12. oktobra. Odbornica pokreta „Dosta je bilo“ Svetlana Dinić je rekla da je kao razlog za donošenje te odluke navedeno usklađivanje sa zakonom, a Zakon o socijalnoj zaštiti donet je 2011. godine. „Pet godina kasnije mi usklađujemo ovu odluku sa zakonom. Kako je onda dosad funkcionisao Centar za socijalni rad?“, pitala se Dinić. Predsednik opštine Dragan Tošić je rekao da je osnovni razlog donošenja pomenute odluke to što „smo od republičke vlade dobili 4,7 miliona dinara koje moramo utrošiti namenski, za decu sa posebnim potrebama. Naravno da smo konkurisali zajedno sa Centrom za socijalni rad kod Vlade Srbije. Možemo da se pohvalimo da smo dobili sredstva, možda smo među 3-4 opštine u Vojvodini koje su dobile takva sredstva i naravno da smo ta sredstva usmerili Centru za socijalni rad.“
Odbornici bečejskog parlamenta su nakon 8 godina od osnivanja „Potisja“ na sednici Skupštine opštine u utorak prvi put imali priliku da prouče i usvoje izveštaj o radu tog komunalnog preduzeća za 2015. godinu, da daju saglasnost na predlog o načinu pokrića gubitka ovog preduzeća u vlasništvu opštine (51 odsto) i firme „Aliska tera“ iz Mađarske – gubitak po finansijskom izveštaju iz 2015. godine je 2,9 miliona dinara, a iz ranijih godina 29,5 miliona dinara, to jest ukupno 32,5 miliona dinara. Deo gubitka, u iznosu od 6 miliona dinara biće pokriven iz neraspoređene dobiti iz ranijih godina. Pred odbornicima je bio i program rada „Potisja“ za 2016. godinu (prilično kasno, sredinom oktobra meseca). Prema rečima direktora „Potisja“ Zoltana Feješa, izveštaj o radu preduzeća kasni, i to ne nekoliko meseci, već osam godina, a jedan od razloga kašnjenja je, kako je rekao, i taj što „do sada nismo bili u mogućnosti da spremimo izveštaj, on je bio spremljen u junu mesecu za Skupštinu društva i posle toga je morao da ide u proceduru“.
Odbornik Kosanović je ukazao na to da je „Potisje“ radilo bez usvojenog plana i programa.
Bečejski odbornici su dali saglasnost i na izmene programa rada sa finansijskim planom Narodne biblioteke, Ustanove za sportsku i kulturnu aktivnost omladine Bečej „Đorđe Predin Badža“ i JP Direkcija za izgradnju (naknadno je uvršten na dnevni red) za 2016. godinu, a raspravljalo se o izmenama programa rada Narodne biblioteke i sportskog centra.
Odbornik pokreta „Dosta je bilo“ Milan Bokun postavio je niz pitanja predstavniku sportskog centra, između ostalih i o cenovniku bazena koji posluje u sklopu sportskog centra, rekavši da sportski centar građanima nudi mogućnost besplatnog korišćenja bazena od 1. septembra, te ga je interesovalo da li je to „cena“ populističke politike (jer koštaju voda, održavanje bazena) i ko će to da plati, s obzirom na to „da sportski centar ima velike probleme u finansiranju“. „Vi ne možete da prihodujete ni 10 odsto od troškova struje. Plan za 8,5 miliona duga nemate, ali imate nešto drugo, a to su reprezentacije od 800.000 dinara, 10 odsto duga koji imate prema Vodokanalu. Interesuje me kako to objašnjavate i šta je politika vođenja ove ustanove, reprezentacija ili vraćanje dugova?“, pitao je Bokun, kome je odgovorio direktor sportskog centra „Đorđe Predin Badža“ Dejan Stanojev. On je odgovorio na svako postavljeno pitanje, rekavši da je 100.000 dinara donacije, o čemu se Bokun raspitivao, potrošeno da bi radnici centra otišli na sportske igre, što se rekonstrukcije javne rasvete u toj ustanovi tiče, Stanojev je kazao da je rekonstrukcija rasvete dobra stvar, a 250.000 dinara koje je dobijeno od opštine, potrošeno je na izradu projekta rasvete. U vezi dugovanja sportskog centra Vodokanalu Stanojev je istakao da od 2012. godine sportski centar redovno plaća sve svoje obaveze – vodu, struju, grejanje, plate – a dug prema Vodokanalu, kako je rekao, nastao je pre toga. „Vodokanal je tužio sportski centar, mi ćemo da se branimo, jer mislimo da je taj dug zastareo i ne moramo da ga platimo – dug nije napravljen od 2012. godine, nego mnogo ranije“. O besplatnom korišćenju bazena Stanojev je rekao da su građani koji su imali sezonske karte, mogli da besplatno koriste bazen od 1. septembra do 1. oktobra, te da je u prvih deset dana septembra sportski centar „častio“ građane besplatnim kupanjem na osnovu odluke Upravnog odbora centra, jer sportski centar najviše zarađuje u toku sezone kupanja, zbog građana koji koriste ovaj resurs. Direktor sportskog centra je govorio i o reprezentaciji: „Kad sam 2013. godine postao direktor, kad sam video u planovima kolika je reprezentacija, činilo mi se da je to veliki iznos, međutim, posle sam shvatio da je reprezentacija za sportski centar knap“. Novac za reprezentaciju prema rečima Stanojeva troši se na to da se spasiocima u toku sezone kupanja obezbedi po dva pića zbog velikih vrućina, zatim za zajednički ručak za zaposlene početkom i krajem sezone, za kafu za zaposlene, za goste i sportske ekipe koji dolaze u sportski centar. Stanojev je rekao da po njegovom mišljenju sportski centar dobro funkcioniše.
Skupština opštine je donela rešenja o ovlašćenju predsednika opštine da u ime osnivača zaključuje kolektivne ugovore kod poslodavaca za javna preduzeća čiji je osnivač opština, o razrešenju i imenovanju predsednika i članova Upravnog odbora Gradskog muzeja, o razrešenju i imenovanju člana Upravnog odbora Narodne biblioteke, o razrešenju i imenovanju članova Upravnog odbora Gradskog pozorišta, USKAO „Đorđe Predin Badža“, zatim je oformila komisiju za sprovođenje javnih konkursa za izbor direktora javnih preduzeća – Bojan Đurović, diplomirani inženjer saobraćaja, Jovana Topić, diplomirani ekonomista – master, Maja Radošević, diplomirani pedagog, Marija Vignjević, administrativni radnik i Sabolč Feher, diplomirani inženjer saobraćaja.
Odbornici su dali pozitivno mišljenje za obavljanje više funkcija Nenadu Tomaševiću, koji je istovremeno predsednik Skupštine opštine i predsednik Nadzornog odbora JKP za održavanje stambenih i poslovnih prostora „Stan“ iz Novog Sada.
Odbornik Vuk Radojević (SNS) je 31. avgusta podneo pisanu ostavku. Njegovo odborničko mesto trebalo je da zauzme Zoran Popov (sledeći sa izborne liste SNS-a), koji je, međutim, odbio odbornički mandat, te je nova odbornica SNS-a u bečejskom parlamentu lekarka Vesna Radošević.
Odbornici „Dosta je bilo“ postavili su odbornička pitanja o tome zašto se razrešavaju članovi upravnih odbora pre isteka mandata bez obrazloženja i zašto se na njihova mesta imenuju novi članovi bez obrazloženja i priloženih biografija. Posebno je zanimljiva situacija u Gradskom pozorištu, rekla je Svetlana Dinić, jer će sada ta ustanova kulture u Upravnom odboru umesto diplomiranog profesora srpskog jezika i književnosti imati tehnologa, a na prošloj sednici je u Upravni odbor Gradskog muzeja imenovan trgovac.
Milan Bokun je pitao da li postoji konsultantski ugovor ili drugi pravni osnov u vezi sa pripremanjem nove sistematizacije poslova u upravi.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *