Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

NARODNA BIBLIOTEKA: Bečejka koja je menjala svet

NARODNA BIBLIOTEKA: Bečejka koja je menjala svettrg_fontane

Predavanjem Žarke Svirčev o Dragi Dejanović pod nazivom „Bečejka koja je menjala svet“, bečejska biblioteka je 13. marta prigodno obeležila Dan žena. Da naziv predavanja nije pretenciozan, odnosno da je Dejanović zaista menjala (naš) svet, publika se uverila tokom 45-minutnog multimedijalnog predavanja upoznavši se sa životom i delom malo poznate Bečejke iz 19. veka koja je bila pesnikinja, glumica, učiteljica i, pre svega, prva srpska feministkinja.

„Okosnicu feminizma Drage Dejanović čini ideja da je samo obrazovana i finansijski nezavisna žena – slobodna žena. Nije društvo to koje najpre treba menjati, već samosvest žena. Ceo njen život to potvrđuje. Ona je jedna od retkih u našoj kulturi koja je dosledno i ostrašćeno živela ideju koju je zastupala“, kazala je Svirčev. Dejanović je smatrala da je neophodno da se žene organizuju jer samo tako mogu da se izbore za svoje ciljeve.
Na publiku, i inače u biblioteci mahom žensku, najviše su utiska ostavili podaci o avanturističkoj crti u ličnosti Drage Dejanović, recimo, da je otišla od muža zbog autoritarne i posesivne svekrve – baveći se glumačkim, pesničkim i društveno-prosvetnim radom – kojoj je potom kupila kuću da bi svi mogli živeti u miru, kao i to da je umrla mlada, u 31. godini života, tokom porođaja.
Žarka Svirčev, profesorka srpske književnosti i jezika u Ekonomsko-trgovinskoj školi, takođe književni kritičar i doktorant na Filološkom fakultetu u Beogradu, održala je već nekoliko predavanja u bečejskoj biblioteci, a u ovom se prevashodno fokusirala na biografskim podacima i feminističkoj delatnosti Drage Dejanović, dok je njen poetski i prevodilački rad ostavila za, kako je rekla, neku sledeću priliku.

I.K.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *