Javnom preduzeću Komunalac su na 9. sednici bečejskog parlamenta proširene nadležnosti zbog gašenja Javnog preduzeća Direkcija za izgradnju. Odsad je Komunalac nadležan i za održavanje dečjih igrališta.
U realnosti to bi trebalo da znači da oštećene ili polomljene sprave na igralištima popravlja Komunalac ili angažuje nekog ko se time bavi, i to ne u slučaju prijave građana, već samoinicijativno.
Oštećenih i sasvim uništenih igrališta na teritoriji opštine ima mnogo, neka od njih su opasna po život mališana – recimo, ona iza robne kuće i na obali kanala u Picoderu – i o njima prethodnih godina nije vođeno računa uprkos sugestijama građana, te će biti prilično posla za Komunalac.
U vezi s igralištima je pre mesec dana v.d. direktora Komunalca Željko Plavišić na sednici Skupštine opštine rekao da u slučaju da bude izabran za direktora Komunalca igrališta će biti rekonstruisana i održavana. To je sada, bez obzira na to ko će da bude direktor, svakako i obaveza Komunalca.
Javne nabavke i planovi U proleće 2011. godine opština je raspisala javnu nabavku male vrednosti za izgradnju 13 dečjih igrališta. Posao je u martu 2011. godine dobio Tibor Guljaš PR, SZR „Europlast“. Vrednost radova je bila 2,99 miliona dinara. Potom je, takođe u martu 2011. godine, urađena javna nabavka za izgradnju četiri dečja igrališta i pet montažnih toaleta. Posao je za 2,27 miliona dinara dobio SZR „Eurocoop“ Orlando Guljaš PR. |
Podsetimo da je poslednji put ulagano u igrališta 2011. i 2012. godine (o tome na koji način, pisali smo u posebnoj publikaciji Bečejskog mozaika 2013. godine: http://becejski-mozaik.co.rs/specijali/2978-kuda-putuje-novac-iz-kozne-torbe-1-deo), a u junu mesecu ove godine postavljeno je pitanje tadašnjem predsedniku opštine Vuku Radojeviću da li će i kada igrališta biti popravljena ili rekonstruisana. „Verujem da ćemo tokom ove godine izraditi adekvatna pravna akta a da ćemo određena sredstva izdvojiti u budžetu opštine za narednu budžetsku godinu, ali vrlo jasno definisati prava i obaveze kroz odgovarajuća pravna akta u smislu odgovornosti određenih javnih preduzeća i ustanova za upravljanje dečjim igralištima. Sve je to, međutim, uzaludno ako mi kao građani ne budemo dovoljno odgovorni i ne budemo se domaćinski ponašali prema javnoj svojini, što jesu i dečja igrališta“.
Za sada, do početka decembra, prema informacijama novinara, nisu izrađena pravna akta u vezi sa igralištima, niti se zna da li će u budžetu opštine za 2017. godinu biti predviđen novac za njihovu sanaciju i za izgradnju novih.
Inače, poslednji popis o igralištima na teritoriji opštine urađen je 2009. godine, potom su neka od njih obnovljena, a otad nisu prebrojana, niti u poslednjih nekoliko godina popravljana.
Po elaboratu iz 2009. godine na teritoriji opštine bilo je 27 igrališta, od kojih je svega 5 imalo odobrenje za postavljanje, to jest 18,5 odsto, a u funkciji je bilo 12 igrališta (44,4 odsto).
U Bečeju je te godine bilo 14 igrališta, u I mesnoj zajednici 8, u II mesnoj zajednici 4, a u III samo dva, u Bačkom Gradištu 6, u Bačkom Petrovom Selu 3, u Radičeviću dva, i u Mileševu i Drljanu po jedan.
U elaboratu, koji je na zahtev Opštinskog veća izradio Odsek za urbanizam i građevinarstvo Odeljenja za urbanizam, komunalne poslove i zaštitu životne sredine Opštinske uprave, 2009. godine je stanje igrališta ocenjeno „kao zapušteno, bez redovnog održavanja, mobilijar je oštećen i demoliran. Takvim stanjem igrališta predstavljaju neposrednu opasnost po život i zdravlje dece, koja ga koriste uprkos takvom stanju“. Situacija od 2009. godine do danas nije promenjena nabolje.
U elaboratu urađenom pre sedam godina navodi se i da ni za jedno igralište nije urađen adekvatan projekat uređenja, niti je urađen tehnički projekat za mobilijar, „a da se ne govori o tome da nema saglasnosti na korišćenje od strane ovlašćene ustanove za zaštitu na radu i zaštitu zdravlja koja se bavi takvom stručnom problematikom, iako je to i za obične objekte i konstrukcije u obavezi da se uradi od strane investitora, kao i da se objekat tehnički zaprimi“.
Odsek za urbanizam i građevinarstvo je 2009. predložilo Opštinskom veću da preduzme mere za sanaciju dečjih igrališta kako bi ona bila bezbedna za korišćenje i da zaduži tadašnje Javno preduzeće Stankom (potom Direkcija za izgradnju, koja od 1. decembra 2016. godine ne postoji) koje je opštinskom odlukom zaduženo za uređenje javnih površina da za sva igrališta izradi odgovarajuću tehničku dokumentaciju, sa potrebnim saglasnostima, kako bi postavljanje i korišćenje igrališta bilo bezbedno i omogućilo nadzor nad njihovim postavljanjem.
K.D.F.