Még nem lehet tudni, hogy jövőre mennyit fognak keresni azok a szerbiai munkavállalók, akik minimálbérért dolgoznak, ugyanis a Szociális-gazdasági Tanács (SES) még nem hozta meg döntését a 2016. évi minimálbér összegére vonatkozóan. S amíg ez nem történik meg, a minimálbér összege nem változik: a munkával töltött órák után 121 dinár jár a dolgozóknak.
Az elkövetkező napokban kiderül, hogy sikerül-e megállapodni a kérdés kapcsán, s ekkor kiviláglik, hogy közelednek-e a tárgyalófelek – a munkáltatók, a pénzügyi tárca meg a munkaügyi minisztérium, valamint a szakszervezetek képviselőinek – álláspontjai.
A szakszervezetek a minimálbér összegének növelése mellett állnak ki, a többi tárgyalófél azonban ellenzi ezt a lépést. Valamilyen döntést azonban hozni kell, s amennyiben nem sikerül közös álláspontot kialakítani, akkor a szerbiai kormány dönt majd a minimálbér összegéről, méghozzá a hírek szerint még szeptember 15-e előtt (lapzárta után).
A vita tehát arról folyik, hogy jövőre nagyjából 21 ezer dinár maradjon a minimálbér havi összege, vagy pedig növekedjen mintegy 24 ezer dinárra, illetve egy munkával töltött óráért 143,5 dinárt fizessenek a szerbiai munkáltatók. Ez azt jelenti, hogy a szakszervezetek szerint legalább 3000 dinárral kellene növelni a minimálbér havi összegét, ami alapvető élelmiszerekben kifejezve nagyjából 20 liter tejet és 30 kenyeret jelent.
Nebojša Atanacković, a szerbiai munkáltatók uniójának elnöke szerint még nem teremtődtek meg a feltételei annak, hogy növeljék a minimálbér összegét, ugyanis még semmi jele annak, hogy idén vagy akár jövőre jelentős mértékben növekedne a gazdasági tevékenység, ehelyett a gyárak forgalma kicsi, a fogyasztás csökkent, egyes községekben pedig egyre több adójellegű kötelezettséget rónak ki a vállalatokra.
Mindeközben azonban kétség sem fér ahhoz, hogy a minimálbérért dolgozó szerbiai munkás – és a becslések szerint számuk igencsak magas – ennyi pénzből nem tud megélni, bárhogyan is próbálkozik. A szerbiai munkások többsége, noha minden nap bejár a munkahelyére, a szegénység küszöbén él.
Ahhoz, hogy ez bizonyítást nyerjen, elég csak megnézni a valós megélhetési költségeket: a fogyasztói kosár megtöltéséhez Szerbiában mintegy 67 ezer dinárra van szükség, a minimális fogyasztói kosár értéke pedig 37 800 körül alakul. Ez pedig azt jelenti, hogy amennyiben egy család két tagja kap minimálbért egyhavi munkájáért, akkor sem tudják fedezni annak a minimális kosárnak a költségeit, amelyből minden bizonnyal nagyon sok dolog hiányzik. Hiszen egy 45 négyzetméteres lakás esetében csak a kommunális költségekre és a fűtésre nagyjából 12 ezer dinárt kell kiválasztani havonta, tehát a fennmaradó összegből kell megoldani az étkezést, ebből kell tanszereket vásárolni, az utazás költségeit állni, illetve ruhát és lábbelit vásárolni, azaz megélni egy hónapon át.
A szakszervezetek tehát azért javasolják a minimálbér összegének növelését, mert még ez is sokat jelentene az érintetteknek. Branislav Čanak, a Függetlenség (Nezavisnost) szakszervezet elnöke szerint világos, hogy a jelenlegi minimálbér összege nem elegendő az egyszemélyes háztartások költségeinek fedezésére, a családok kiadásaira pedig végképp nem, s a helyzet nem sokkal fog változni akkor sem, ha a minimálbér összegét némileg növelik. Čanak szerint azonban jó lenne az is, ha legalább egy kis elmozdulás történne e téren, hiszen folyamatosan arról beszélnek, hogy Szerbia kilábalóban van a válságból.
Goran Milić, a Vajdasági Független Szakszervezetek Szövetségének elnöke arra mutatott rá, hogy felesleges mindennemű kommentár a minimálbérre és az emelés lehetetlenségére vonatkozóan: „Mindez a valóságot tagadja, hiszen nemrégiben drágult az áram, az emberek pedig nagy gondokkal szembesülnek a mindennapi életben is: megkezdődött az iskola, hamarosan a fűtési idény is megkezdődik, a pénz pedig egyre kevesebb”.
Az Európai Unióban (EU) a dolgozóknak a magánszektorban nagyjából 25 eurót ér egy munkával töltött óra, noha természetesen vannak különbségek. Így például tavaly Bulgáriában 4 euró volt a minimális órabér, Romániában 5 euró, Magyarországon 8 euró, Németországban 31 euró, Dániában pedig mintegy 42 euró.
Mindeközben Szerbiában nagyjából 2,3 euró a minimális órabér teljes összege, de ebből a munkás csak nagyjából 1,7 eurót kap kézhez.
(Dnevnik)