Ulaganje opštine Bečej vredno 39,9 miliona dinara, odnosno oko 340.000 evra u 5 „pametnih“ pešačkih prelaza na teritoriji opštine u cilju poboljšanja bezbednosti pešaka – u Bačkom Gradištu se pretvorilo u apsurd.
Nedavno postavljen pešački prelaz kod kapije Osnovne škole „Svetozar Marković“ u Glavnoj ulici – u neposrednoj blizini lokalnog odbora Srpske napredne stranke – umesto da vodi na bezbednu površinu, delom gotovo direktno „izlazi“ na nekadašnji kanal za prikupljanje atmosferskih voda.

Ovaj jarak je zatrpan nedugo nakon postavljanja prelaza, jer je jedan učenik upao u njega prilikom prelaska „pametne zebre“.
Međutim, zatrpavanje nije rešilo probleme. Prema rečima građana, okolni objekti, uključujući i obližnju pijacu, i pre su bili podložni poplavama nakon kiša, a nakon zatrpavanja jarka, koji je donekle prikupljao kišnicu, situacija se dodatno pogoršala.

Osim problematične lokacije – i „pamet“ samog prelaza je dovedena u pitanje.
Funkcioneri lokalne vlasti ranije su izjavili da su pametni pešački prelazi postavljeni na lokacijama gde su pešaci najugroženiji.
Polusatno posmatranje zebre u Bačkom Gradištu pokazalo je, s jedne strane, da za 30 minuta nijedan pešak nije koristio prelaz, a s druge da „zebra“ radi u „kontrasmeru“ – trepćuća svetla upozoravaju vozače na pešake i kada nikoga nema na prelazu.
Identičan problem ranije je uočen i na „pametnom“ prelazu u Zelenoj ulici u Bečeju.

Upitan kvalitet je očigledan i na ostalim „pametnim zebrama“ u opštini. Na mnogima se, nakon samo mesec dana od „svečanog otvaranja“ i „puštanja u rad“, u značajnoj meri ogulila crvena farba sa horizontalne signalizacije.
Visoka cena inteligentnih pešačkih prelaza izaziva gnev građana i sumnju u transparentnost javne nabavke. Studenti u blokadi prilikom posete Bečeju izračunali su da bi realna cena ovakvih prelaza bila oko 3.000 evra, što je dvadeset puta manje od sume koju je opština platila.

Čak i ako se od ukupne sume za ovaj projekat oduzme 4,79 miliona dinara koliko je navedeno da košta izrada projektne dokumentacije, cena po prelazu ostaje astronomskih 60.000 evra.
Umesto da poboljša bezbednost pešaka, ovaj skupi eksperiment u opštini Bečej postavlja ozbiljna pitanja o efikasnosti i opravdanosti ulaganja i načinu trošenja javnog novca. „Pametni“ prelazi su postali simbol bahatosti i lošeg planiranja.
Jedan od njih nedavno je „dorađen“ – ulični umetnik je na asfaltu napisao poruku očigledno upućenu onima koji su raspolagali novcem za taj projekat: „Pereš keš k’o donji veš“.
K.D.F.