Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Pénzről szólt a képviselő-testület ülése – Van pénz – nincs pénz?

Pénzről szólt a képviselő-testület ülése – Van pénz – nincs pénz?trg_fontane

Annak ellenére, hogy a helyi „honatyák“ május vége óta a községi költségvetés módosítását ígérgetik, a becsei „kincstári“ pénzek átütemezése a képviselő-testület október 7-én megtartott ülésén sem került napirendre. Ehelyett néhány havi késéssel a költségvetési pénzek első félévi felhasználása volt napirenden. Ez a téma is elég okot szolgáltatott a község – az ellenzéki Demokrata Párt tanácsnokai szerint – katasztrofális pénzügyi helyzetének elemzésére, amely előrevetíti a büdzsé állapotát: az év végéig a község szinte biztosan nem számíthat az 1,3 milliárd dinárban tervezett bevételre. Ezt felszólalásában többé-kevésbé megerősítette a képviselő-testület elnöke, Knézi Péter is, aki a költségvetés módosításának mielőbbi elfogadását szorgalmazta, s szerinte az év végéig húsz százalékot kellene spórolni a költségvetésen. (Információink szerint a büdzsé módosítási javaslata a helyi parlament október végi ülésén lesz napirenden.)

A Demokrata Párt képviselői bírálták a költségvetést mondván, hogy a hatalmi koalíció megalomániás költségvetést hozott meg a tavalyi év végén, amely megvalósíthatatlan, szó volt arról is, hogy a köztársasági adminisztráció nem juttatja el Becsének a havi járandóságát, mert a község zárolt határidőn belül nem fizette ki kb. egymillió dináros adósságát (főleg üzemanyag- és reprezentációs költségek). Az ellenzéki tanácsnokok szóvá tették, hogy a község nem juttatott pénzt a vízellátás javítására, a nemzeti tanácsnak, hogy kiírta a helyi tájékoztatási eszközök projektjeinek finanszírozását célzó pályázatot, viszont sem eredményhirdetés nem történt, sem pénzátutalás a helyi médiának. Azt is hangsúlyozták, hogy az önkormányzati dolgozók fizetéseinek költségeire, valamint utazásaira az év első felében többet fizettek ki a tervezettnél.

Lemondott a VMSZ tanácsnoka

A Korrupcióellenes Ügynökség összeférhetetlenségre vonatkozó végzésére hivatkozva a képviselő-testületi ülésen lemondott posztjáról a VMSZ tanácsnoka dr. Molnár Viktor (tartományi mezőgazdasági segédtitkár). Helyét a VMSZ választási listájáról Ricz Róbert vette át, aki az ülés után, családi okokra hivatkozva, szintén lemondott posztjáról.

A községi hatalom védelmében a városelnök helyettese – mert a városelnök hivatalos külföldi úton volt –, a Községi Tanács tagja, a község pénzügyi osztályának vezetője és a valamikori Stankom Közvállalat igazgatója szólaltak fel. Mint mondták, a nehéz pénzügyi helyzet egyik oka az előző hatalomtól „örökölt adósság“, a fizetések költségei pedig a volt tisztségviselőknek ez év elejéig kötelező javadalmazásai miatt magasak, az üzemanyag-vásárlásra viszont azért költöttek tetemes összeget, mert a hóeltakarításra szerződtetett cég helyett a becsei gazdák segítettek gépeikkel a hótisztításban. A városelnök helyettese Tamara Ivanišević szerint nem üres a községi kassza, s nem ezért zárolták az önkormányzat számláját, hiszen azon mintegy 120 millió dinár van jelenleg. Ivanišević szerint a helyi hatalom munkáját az is nehezíti, hogy a közigazgatási hivatalban sok régi káder szándékosan akadályozza a munkavégzést.
A költségvetési pénzek felhasználásáról szóló jelentésre a hatalmi koalíció 19 tanácsnoka szavazott. Az ülésen különben csupán 30 képviselő volt jelen a 36-ból, akik havi járandósága 12 000 dinár.
A képviselő-testületi ülésen módosították a község statútumát, a sportközpont igazgatójává az eddigi megbízott igazgatót Zoran Grbićet, a Városi Múzeum igazgatójává pedig Dušan Ivetić alkalmazottat nevezték ki.

Mintegy 3 millió a civileknek és egyházaknak

A községi önkormányzat október 8-án és 15-én megjelentetett két pályázatot, egyikre a civil szervezetek, a másikra az egyházak és hitközösségek jelentkezhetnek. A pályázatra 10 napon belül kell átadni a programokat és projekteket, amelyeket az év végéig kell megvalósítani. Feltehető a kérdés, hogy hogyan fogják a civilek és az egyházak megvalósítani projektjeiket 2013 végéig, ha a pályázatokat októberben írták ki, s az eredményhirdetésre valószínűleg novemberben kerül sor?
A civilek 1,6, az egyházak pedig 1,3 millió dinárra pályázhatnak. 

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *