Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Predsednik sindikata Komunalca, član Upravnog odbora i rukovodilac sektora Zelenilo Zoltan Feješ: Sin direktorke vozač cisterne koje nema

Predsednik sindikata Komunalca, član Upravnog odbora i rukovodilac sektora Zelenilo Zoltan Feješ: Sin direktorke vozač cisterne koje nematrg_fontane

Javno preduzeće Komunalac je nekoliko godina unazad često tema u medijima zbog brojnih optužbi u vezi sa (ne)zakonitošću poslovanja preduzeća i postupaka direktorice. Nijedna optužba nije istražena, odnosno nijedna eventualna istraga nije okončana, ili javnost o tome ne zna ništa. Nedavno je objavljena i informacija da je direktorica Eržebet Feher (kadar Saveza vojvođanskih Mađara) pre nego što je 9. oktobra na sednici lokalnog parlamenta razrešena funkcije, zaposlila svog sina na neodređeno vreme na nepostojeće radno mesto – vozača cisterne. Naime, Komunalac nema cisternu.

Tražili smo od direktorice Komunalca da redakciji Bečejskog mozaika dostavi listu zaposlenih radnika, s datumom početka rada u Komunalcu, načinom zaposlenja (na određeno ili neodređeno vreme) i koje poslove obavljaju s kojom stručnom spremom. Feher je rekla da je na godišnjem odmoru, a pošto će biti smenjena, preporučila je da te informacije tražimo od novog direktora. Na insistiranje da odgovori na pitanje da li su tačne informacije da je početkom godine zaposlila svog sina u Komunalcu prvobitno na određeno, a nedavno na neodređeno vreme na nepostojeće radno mesto, Feher je u telefonskom razgovoru rekla: „Nije tačno, to radno mesto postoji do 1995. godine i ništa nije izmišljeno“. Potom je spustila slušalicu.
Novinar Bečejskog mozaika je istog dana (2. oktobra) direktorici Komunalca, odnosno osobi koja je nadležna za komunikaciju sa novinarima, uputio zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, u kom je tražio iste podatke kao i u telefonskom razgovoru. Na zahtev je 4. oktobra dobijen nepotpun odgovor i-mejlom, koji je potpisala direktorica Komunalca. Navodi se da na dan 4. oktobra 2012. godine u JP Komunalac zaposleno 58 radnika, „od kojih su 52 zaposlena zaključili Ugovor o radu na neodređeno vreme i 6 zaposlenih na određeno vreme. Sa 6 zaposlenih na određeno vreme je zaključen Ugovor o radu po osnovu Odluke o sprovođenju javnih radova broj 023-71 pod nazivom Čišćenje i održavanje javnih površina u trajanju od šest meseci, a sa 52 zaposlena je zaključen Ugovor o radu po osnovu Akta o sistematizaciji radnih mesta kod poslodavca JP Komunalac Bečej. Dvanaest lica je angažovano Ugovorom o privremenim povremenim poslovima neposredno sa poslodavcem JP Komunalac Bečej, 7 lica je angažovano na privremeno povremene poslove uz posredovanje Omladinske zadruge ’Stari Bečej’ i jedno lice je angažovano ugovorom o delu za održavanje knjigovodstvenih programa. Kvalifikaciona struktura zaposlenih sadržana je u Programu poslovanja za 2012. godinu JP Komunalac Bečej na koji je Skupština opštine Bečej dala saglasnost svojim Rešenjem broj I 023-96/2012 od 26. 04 2012. godine i u koji svi zainteresovani subjekti mogu izvršiti uvid“.
U vezi ostalih traženih informacija (od kada, na kojim poslovima, s kojom stručnom spremom rade zaposleni), direktorica je tražila pojašnjenje navodeći da joj nije jasno koji se podaci traže. Međutim, nakon i-mejlom upućenog „pojašnjenja“ da se traže imena i prezimena zaposlenih, kada je ko zaposlen, da li na određeno ili na neodređeno vreme, do 10. oktobra direktorica Komunalca nije dostavila tražene podatke novinaru Bečejskog mozaika, koji je u međuvremenu iz drugog izvora dobio na uvid sistematizaciju radnih mesta po sektorima, u kojoj piše da je na dan 20. avgusta 2012. godine u Komunalcu od 58 zaposlenih njih 50 bilo zaposleno na neodređeno vreme, a osmoro na određeno vreme (šestoro njih je angažovano na osnovu Odluke o sprovođenju javnih radova u trajanju od šest meseci). Na osnovu ugovora o privremeno-povremenim poslovima angažovano je 15 osoba, kao i sedam osoba za privremeno-povremene poslove posredovanjem Omladinske zadruge „Stari Bečej“.
Jasno je da broj zaposlenih na neodređeno vreme nije bio isti 20. avgusta i 4. oktobra. Za to vreme od osmoro radnika koji su bili zaposleni na određeno vreme, dva su zaposlena za stalno, na privremeno-povremenim poslovima broj radnika je smanjen za tri, ali je zato jedna osoba angažovana na osnovu ugovora o delu.

Kako se vozi nepostojeća cisterna?

Predsednik sindikata Komunalca, član Upravnog odbora iz redova zaposlenih i rukovodilac sektora Zelenilo Zoltan Feješ je rekao da je direktorica Komunalca Eržebet Feher u periodu između poslednje sednice starog Upravnog odbora i formiranja novog, promenila sistematizaciju radnih mesta, što joj je omogućilo da primi svog sina i još nekoliko ljudi u stalni radni odnos. Po Statutu Komunalca direktor pravi sistematizaciju radnih mesta.
„U nadležnosti direktora je da donosi sistematizaciju, to znači da je njegovo pravo da menja sistematizaciju kad hoće i kako hoće. Može da pita sindikat za mišljenje, ali je to neobavezno, i mi možemo da damo primedbe, ali je i to neobavezujuće. U sistematizaciji sada stoji da za mesto vozača cisterne ima dva izvršioca. Komunalac je 40 godina imao delatnost čišćenja septičkih jama, za to je korišćena cisterna koja se 2008. godine pokvarila i nije mogla da se popravi. Tada smo tražili da kupimo novu cisternu, to jest samo rezervoar, trebalo je za to investirati nešto novaca koji smo u to vreme imali u preduzeću, pošto je bivši direktor Petar Plavšić predao direktorki firmu sa 6,5 miliona dinara na računu, sa 4,5 miliona potraživanja i nula dinara dugovanja. Nastavili bismo da radimo taj posao sa dva radnika koji su bili zaposleni, jedan je bio vozač cisterne, a jedan fizički radnik. Direktorica je rekla da nama taj posao ne treba, da ćemo taj posao predati Vodokanalu, s tim da će Vodokanal preuzeti i ta dva radnika. Nikada ti radnici nisu prešli u Vodokanal, Vodokanal je za taj posao našao podizvođača. Cisterna Komunalca je isečena i prodata na otpadu. Mi nemamo cisternu više od dve godine, a direktorica je sada zaposlila svog sina Kalmana Fehera kao vozača cisterne koja ne postoji. Primila ga je u radni odnos na određeno vreme 10. maja ove godine, a u julu na neodređeno vreme. S druge strane, ima radnika koji rade 3, 4, 5 godina ili čak 9 godina preko omladinske zadruge na privremeno-povremenim poslovima u nadi da će eventualno dobiti stalni posao ili makar na određeno vreme, ali nisu. Ne zna se ni koju stručnu spremu ima Kalman Feher, jer je direktorica i o tome različito govorila, prvo je rekla da završava fakultet hortikulture, pa poljoprivrede, a po zvaničnim podacima on ima završenu srednju elektrotehničku školu i ima vozačku dozvolu B kategorije, ne znam da li ima i C kategorije. Njen sin se na papiru vodi kao vozač cisterne, međutim, ja kao poslovođa Zelenila, vodim ga na evidenciji u Zelenilu, tako da je zaposlen u sektoru koji ja vodim i on sada radi kao vozač traktora. I tu postoji razlika po sistematizaciji, vozač cisterni ima koeficijent 1,13, a vozač radnih mašina 1,11. Ne znam da li je i on tako primljen, ali stari vozač cisterne je imao beneficirani radni staž i 12 meseci mu se računalo kao 14 meseci penzionog staža i za to su se plaćali veći doprinosi, i još u startu je imao veću platu. Ima tu još nedoumica, ako Feher nije prijavljen na beneficirani radni staž, kako je primljen u radni odnos kao vozač cisterne, ili ako jeste, kako može biti prijavljen za beneficirani staž za posao koji ne postoji?“, pitao se Feješ.
U evidencionim listovima se vidi da je radnik Kalman Feher u aprilu i početkom maja u evidenciji sektora Zelenilo vođen kao omladinski radnik, a od 10. maja pored njegovog imena stoji: „redovan rad“.
U sistematizaciji radnih mesta Komunalca ima pregršt interesantnih podataka, recimo, u novoj sistematizaciji sada već bivša direktorka Eržebet Feher predvidela je novo radno mesto u sektoru održavanja –„stručni saradnik na zaštiti i razvoju parka prirode“ – sa koeficijentom za obračun plate od 1,8, ali bez broja izvršilaca i potrebne stručne spreme. Feješ sumnja da je to radno mesto bivša direktorka namenila sebi.
„Tu za sada nema izvršioca. Direktorica nema fakultet, nego višu školu i ona je nastavnica biologije, a ne profesor, ona je biolog, a ne diplomirani biolog i sebi je predvidela 30 posto veću platu, nego za diplomiranog šumarskog inženjera, kojeg uzgred budi rečeno Komunalac po zakonu mora da ima da bi mogao da se bavi pošumljavanjem i proizvodnjom šumskog rasada, a on je primljen samo na četiri sata i za to radno mesto je koeficijent 1,45. Zaključio sam da je to novo radno mesto ona sebi spremila, ali ne mogu to da tvrdim, jer ne znam da li će je novi direktor rasporediti na to radno mesto. Onog momenta kad je razreše kao direktora, ako je u radnom odnosu Komunalca pripada joj upražnjeno radno mesto, a ako je imenovana na mesto direktora, onda bi trebala da se vrati u školu“, naveo je Feješ.

Radnici nisu bili osigurani

Predsednik sindikata u Komunalcu Zoltan Feješ je govorio i o osiguranju zaposlenih u ovom javnom preduzeću. Objasnio je da su saznali da zaposleni u Komunalcu nisu osigurani, tek kada je radnica koja je slomila nogu, u avgustu otišla u osiguravajući zavod da naplati osiguranje posle završenog lečenja. „Tada se ispostavilo da mi nismo osigurani. Direktor ima zakonsku obavezu da nas osigura 24 sata i po zakonu i po Kolektivnom ugovoru. Naša direktorka je sklopila ugovor o osiguranju od 1. marta 2012. do 1. marta 2013. godine, s tim da se ugovor o osiguranju plaća u ratama, ali direktorica do avgusta meseca nije uplatila osiguranje, to jest premiju polise. U slučaju plaćanja premije osiguranja u ratama ugovor o osiguranju smatra se zaključenim uplatom prve rate premije, a ona nije uplatila prvu ratu i niko od nas nije bio osiguran. Verovatno ni u avgustu ne bi uplatila da nismo urgirali i intervenisali“, rekao je Feješ.
On je naveo i da je problem među zaposlenima u Komunalcu i to što postoje tri kategorije zaposlenih: radnici koji su primljeni na neodređeno ili na određeno vreme, radnici koji rade na privremeno povremenim poslovima ili preko omladinske zadruge (za platu po satnici od 90 dinara, jer direktora zakon ne obavezuje da mora da isplati minimalac) i radnici koji rade šest meseci na poslovima javnih radova koji su angažovani preko opštine i Nacionalne službe za zapošljavanje (imaju minimalac i 1.500 dinara za putne troškove). „Ima radnika koji imaju platu 30.000 dinara, koji dobijaju minimalac i koji rade preko omladinske zadruge za satnicu od 90 dinara. Primera radi, u korpi za orezivanje drva su dva radnika, jedan radi na privremeno povremenim poslovima, a drugi je zaposlen, rade isti posao, jedan za 15-16.000 dinara, a drugi za 31.000 dinara. Ko od njih više doprinosi firmi, a ko predstavlja veći teret? Ako može taj posao da se radi za 15-16.000 dinara kao privremeno povremeni posao, onda nam ne trebaju zaposleni, onda bi trebalo sve zaposlene otpustiti zajedno sa mnom, pa da svi rade preko omladinske zadruge za male pare… S druge strane, zakonom je predviđeno da na privremene povremenim poslovima radnici mogu biti angažovani 120 radnih dana u toku kalendarske godine, duže ti radnici ne bi smeli da rade. Kada bi se sindikat bunio zbog toga, ti ljudi bi ostali bez posla, i sada rade kao robovi i ćute. Veliki je problem to kako mi kao sindikat smemo uopšte to da kažemo i da tražimo neka prava za radnike? A sve ovo je isplivalo zato što je sindikat hteo da zaštiti radnika na privremeno povremenim poslovima“, rekao je Feješ i dodao da se radnik koji je osposobljen za rad na visini i koji je celog leta radio na orezivanju drva, povredio na radu, ali s obzirom na to da radi na privremeno povremenim poslovima, nema pravo na bolovanje.

Opštinskim funkcionerima podeljeno 600 kilograma ribe?

S obzirom na to da je Feješ u proteklih nekoliko godina, kao predstavnik radnika Komunalca, u više navrata govorio o sumnjama u zakonitost poslovanja ovog javnog preduzeća, očekivano je da nadležni organi (policija i tužilaštvo) istraže poslovanje Komunalca. Feješ o eventualnim istragama nema informacija.
A bilo je mnogo sumnjivih stvari i pitanja, rekao je Feješ, među kojima je, recimo, i kojim je opštinskim funkcionerima direktorka Komunalca poklonila 600 kilograma ribe, kada nije bilo za narodnu kuhinju? „Na to pitanje nikad nismo dobili odgovor. O svemu smo obavestili nadležne organe, zvanično policiju u Bečeju, imamo pisani dokaz da je dokumentacija primljena, ali nikad nismo dobili odgovor. Sindikat i Upravni odbor je obavestio osnivača, Skupštinu opštine Bečej o postojanju sumnje o nezakonitim radnjama direktorke, prethodni Upravni odbor je pokrenuo inicijativu za njenu smenu zbog lošeg poslovanja i postojanja sumnje u nezakonit i nesavestan rad, a reagovalo se tako da je jedna politička partija smenila svoje predstavnike u Upravnom odboru zato što su glasali za njenu smenu jer je politički dogovor bio da se ona ne smenjuje. Nikad se nije utvrdilo da li su sumnje tačne“, naveo je Zoltan Feher, predsednik sindikata Komunalca.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *