Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Predstavnici Vodokanala o ispravnosti vode: Žuti bunari pod kontrolom

Predstavnici Vodokanala o ispravnosti vode: Žuti bunari pod kontrolomtrg_fontane

Povod za sazivanje konferencije za novinare u sredu u Vodokanalu bila je nedavno objavljena informacija o mikrobiološkoj neispravnosti žute vode na bunaru u ulici Uroša Predića (kod mlina) koja u pojedinim medijima „nije bila do kraja preneta u onom obliku kako smo tražili“, rekao je Žolt Galus, direktor Vodokanala. On je istakao da će to javno preduzeće i ubuduće objavljivati informacije o poslovanju firme, o kvalitetu vode u vodovodnom sistemu i o restrikcijama vode, kao što je to bio slučaj letos, jer je, kako je rečeno, veoma važno da građani na vreme dobiju prave informacije.

O kvalitetu vode u vodovodu Galus je rekao da je u Bečeju, što se tiče fizičko-hemijskih karakteristika, voda 100 posto ispravna, što se tiče mikrobioloških parametara 99 posto, a u ostalim naseljima opštine ne postoji kondicioniranje vode, te je fizičko-hemijska ispravnost na niskom nivou, međutim, što se tiče mikrobiološke ispravnosti, u Bačkom Petrovom Selu je 83 posto ispravnih uzoraka, u Bačkom Gradištu 94, u Radičeviću 43, u Mileševu 80 i u Poljanicama 97 posto. „Činimo sve što je u našoj nadležnosti da tu mrežu dezinfikujemo i da preduzmemo sve potrebne mere da procenat u naseljenim mestima bude što viši, a to se vidi i iz navedenih parametara“, rekao je Galus.
Direktor Vodokanala je govorio i o kvalitetu vode sa tzv. žutih bunara, jer je objavljeno da je zabranjeno korišćenje vode na bunaru u ulici Uroša Predića. „Žuti bunari u Bečeju su alternativa vodosnabdevanju i svaki građanin može da pije tu vodu na sopstvenu odgovornost. To je termomineralna voda. Održavamo te bunare i pratimo mikrobiološke analize vode, a pošto je reč o termomineralnoj vodi, ona je praktično takvog kvaliteta da nije za vodosnabdevanje. Ona je mineralna voda i na svaki bunar smo istakli tablu ko može da pije tu vodu, ali ona u velikim količinama nije preporučljiva. S druge strane, radimo i bakteriološke analize te vode i objavljujemo rezultate tih analiza.
To smo učinili i nedavno, međutim, informacija nije bila do kraja preneta u onom obliku u kom smo tražili pa zbog toga molim da u budućnosti tekstovi budu vraćeni Vodokanalu na autorizaciju da bismo izbegli nesporazume“, rekao je Galus.
Tehnička direktorka Vodokanala Svetlana Karabaš detaljno je govorila o analizama žute vode: „U Bečeju postoje četiri žuta bunara, tri su samoizlivajuća, a jedan je u upotrebi zahvaljujući pumpi. To je bunar koji se nalazi kod Elektrovojvodine. Tri žuta bunara, u centru, kod mlina u ulici Uroša Predića i dvoglavi žuti bunar u Republikanskoj ulici ispitani su kao i ranijih godina, i sada smo imali negativnu mikrobiološku analizu u slučaju bunara u ulici Uroša Predića. Trenutno je samo on u statusu koji ukazuje na lošu mikrobiološku sliku zbog prisustva fekalnih colifornih bakterija, citrobakterija i clepsilije oksitoca, to su pokazatelji loše mikrobiološke slike ove vode i mi kao javno preduzeće kome je poverena uloga kontrolisanja žutih bunara dužni smo da upozorimo naše sugrađane na ovaj izveštaj“.

Pravilnik o vodi

U toku je izrada novog pravilnika o ispravnosti vode za piće, u kom se neće „tretirati“ arteska voda, već će se baviti samo kvalitetom vode u javnim vodovodnim sistemima za vodosnabdevanje, dok će zasebnim pravilnikom biti drugačije regulisan kvalitet arteske vode, jer je ona specifična i ne može se dezinfikovati na način kako je to predviđeno za vodu u vodovodima.

Saopšteno je i da će tabla s upozorenjem da voda sa bunara u ulici Uroša Predića nije mikrobiološki ispravna biti istaknuta u sredu, u vreme zaključenja ovog broja Mozaika.
Planira se i ispitivanje samog bunara kako bi se utvrdio šta može da bude razlog pogoršanja mikrobiološkog statusa vode.
Opštinski sanitarni inspektor Siniša Nemčev je objasnio da sanitarna inspekcija vrši nadzor nad objektima za vodosnabdevanje i kontroliše i vodu za piće. Za sada postoji zabrana o upotrebi vode u naseljenim mestima Bačko Gradište, Bačko Petrovo Selo i Radičević koja datiraju od pre 4-5 godina i koja su još uvek na snazi, ali tu je bila u pitanju i hemijska neispravnost, prisutnost arsena u Petrovom Selu kao i u Gradištu, a i u Radičeviću je voda nestabilnog kvaliteta.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *