Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Problemi u Gradskom muzeju: Nema direktora i nema sanacije objekata

Problemi u Gradskom muzeju:  Nema direktora i nema sanacije objekatatrg_fontane

Gradski muzej u Bečeju ni nakon gotovo dve godine nema direktora. U tom periodu raspisano je nekoliko konkursa za direktora, ali on nije izabran, jer odnosi između Upravnog odbora muzeja i lokalne vlasti, očigledno, nisu najbolji.

Podsetimo, do sada je bilo tri pokušaja da se izabere glavni čovek ove ustanove (prvi u novembru 2009, drugi i treći u februaru i septembru 2010. godine). Na konkurse su se uvek prijavljivala dva kandidata (Branislava Mikić Antonić i Radoslav Mihailović), odlukom Upravnog odbora muzeja za novog direktora predlagana je Branislava Mikić Antonić, međutim, opštinska kadrovska komisija je dva puta odbila predlog, a treći put on nije prihvaćen na sednici lokalnog parlamenta.

Preporuka ili zabrana?

Prema nezvaničnim informacijama, nedavno ste dobili upozorenje ili preporuku od pojedinaca iz opštinske vlasti da ne treba ili ne smete da dajete izjave za medije o stanju u muzeju. Da li je to tačno?
– Ne mogu da kažem da je to direktno zabrana, verovatno je više bila preporuka. Sve što kažem, kažem o stanju u muzeju kakvo ono jeste i da to nije dobro, a o razgovorima koji su vođeni interno između mene i nekih osoba ne govorim javno. Ako postoje neki razgovori u četiri oka, o tome ne pričam javno, ali desi se nekad i komentar da nije dobro što javno iznosim probleme u kojima se nalazi ustanova, ali mislim da javnost treba to da zna, jer mi smo javna ustanova, ja sam javna ličnost i postoje napadi koji su upereni ka meni, jer kad se prihvatite takvog radnog mesta prirodno je da za ovo ili ono budete krivi ili za uspešno odrađeno pohvaljeni, ali to ide u paketu“, rekla je Branislava Mikić Antonić, v.d. direktora Gradskog muzeja.

Dosadašnjoj direktorici muzeja Branislavi Mikić Antonić mandat je istekao u decembru 2009. godine, u aprilu 2010. godine ona je imenovana za v.d. direktora, ali je i taj mandat istekao u aprilu ove godine. U to vreme je na Opštinskom veću razgovarano o situaciji u muzeju, formirana je radna grupa koja je trebala da analizira stanje u muzeju i podnese izveštaj, i čekalo se rešenje problema. U međuvremenu je član Upravnog odbora muzeja, Dušan Ivetić, podneo ostavku, a na njegovo mesto je imenovan Laslo Lenđel. Međutim, niti je imenovan novi direktor, niti je raspisan novi konkurs za izbor direktora. Upitana da li će i kada biti raspisan konkurs za izbor direktora i kakav je njen trenutni status u muzeju, Antonić je rekla da je Upravni odbor Gradskog muzeja taj koji raspisuje konkurs, određuje uslove konkursa, raspravlja o kandidatima i daje predlog za imenovanje direktora, i da mora uskoro biti raspisan i četvrti konkurs, ali da pre toga treba da se reše i problemi u vezi sa članstvom u Upravnom odboru, jer je jednoj osobi istekao mandat. Kada se imenuje novi član, trebalo bi da bude raspisan još jedan konkurs za izbor direktora, objasnila je Antonić. O svom v.d. statusu je rekla da pretpostavlja da se mandat v.d. direktora automatski produžava do izbora novog direktora, i dodala: „Ovako ne može dalje, jer ovo stanje nije dobro za ustanovu. Ovakve situacije uvek idu na štetu ustanove, a od cele ove priče ona jeste bitna, a ne kandidati i direktor. Bitna je ustanova koja treba da radi normalno i da opstane, jer ona je zadužena za čuvanje kulturnog nasleđa ove sredine. Uskoro se približava jubilej ove ustanove, sada je tačno 58 godina kako se u njemu čuvaju razni predmeti sakupljeni svih ovih godina i ima ih oko 16.500, što nije malo“.

Neadekvatni uslovi za kulturno nasleđe

Zgrade Gradskog muzeja su u veoma lošem stanju, istorijsko-kulturno nasleđe se čuva u neadekvatnim uslovima. O tome se priča nekoliko godina unazad, ali nema promena nabolje. Na pitanje da li muzej pokušava nešto da uradi, v.d. direktora je odgovorila: „Obe zgrade muzeja su zaista u katastrofalnom stanju i postale su opasne za ljude, zato sam i rekla da je svaki izgubljeni dan ogroman izgubljen novac, jer je potrebno ulaganje danas mnogo veće nego što je bilo pre 15 godina kada sam pokrenula ovo pitanje. Naša druga zgrada je razrušena, ostao je pod i krov, plafona više nema i sigurnost cele zgrade je narušena, a muzej sam tu ne može ništa. Proletos smo ponovo poslali Opštinskom veću kompletnu dokumentaciju o tome šta je do sada urađeno, kao i dopise i predračune, to je od mene tražilo Opštinsko veće, ali nisam dobila povratnu informaciju. Ne znam da li je raspravljano o tome, ili se čeka da se reše problemi oko izbora direktora“.

S obzirom na to da su pojedini članovi Upravnog odbora naveli da nisu zvanično obavešteni o odluci u vezi predloženog kandidata nakon trećeg konkursa za izbor direktora, te da zbog toga ne mogu da raspišu novi konkurs, na pitanje da li je pisano rešenje u međuvremenu stiglo, i da li je muzej dobio zaključke radne grupe koja je analizirala stanje u muzeju, Antonić je odgovorila: „Kadrovska komisija je usvojila predlog Upravnog odbora o izboru direktora i predložila Skupštini opštine kandidata, ali Skupština nije glasala, tako rešenje glasi, koje je prosleđeno na moje ime, a ne na ime Upravnog odbora, čak ni na Gradski muzej. Jedan od članova Upravnog odbora je i rekao da je podneo ostavku, jer sve odluke koje donese Upravni odbor budu odbijene od osnivača i vraćaju se na početak. Upravni odbor jeste upoznat, jer dopis na moje ime je zaveden i prosleđen Upravnom odboru ali ne glasi na njihovo ime, i na sastanku sa radnom grupom je potegnuto i to pitanje. Konstatovano je da je to greška ali ona nije ispravljena. Slične greške se često dešavaju, a ni zvaničan zaključak radne grupe o analizi stanja u muzeju nismo dobili.“

LJ.M.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *