Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Procesni lavirint: Postupci o razrešenju direktora škole

Procesni lavirint: Postupci o razrešenju direktora školetrg_fontane

Zaključak Pokrajinskog sekretara za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice, kojim se obustavlja postupak za razrešenje Suzane Đukić sa dužnosti direktora OŠ „Zdravko Gložanski“ na osnovu presude Upravnog suda Srbije, bili su povod nedavne konferencije za novinare u OŠ „Zdravko Gložanski“, koju su sazvali predsednik školskog odbora Srđan Gligorić, direktor škole Dušan Zahar i pomoćnik direktora u školi u Radičeviću Suzana Đukić.

Gligorić je saopštio da je konferencija za novinare sazvana da „javnosti iznesemo novosti koje se tiču nezakonitog postupanja pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje“, s obzirom na to da je putem medija javnost i bila upoznata o dešavanjima u školi pre tri godine. Pošto je po struci pravnik, Gligorić je o sudskim rešenjima i određenim odlukama govorio sa aspekta zakonitosti, navodeći ih hronološkim redom.
„Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje je 29. juna 2010. godine doneo rešenje kojim je Suzana Đukić razrešena dužnosti direktora Osnovne škole ’Zdravko Gložanski’ u Bečeju pre isteka mandata. Obrazloženje, zašto je to urađeno, jeste da je ona primila lice u radni odnos suprotno zakonu i nije postupila po meri prosvetnog savetnika. Nakon donošenja ovog rešenja, školski odbor je sačinio i dostavio primedbe pokrajinskom sekretaru na koje se on oglušio i zbog, da kažemo, snage vlasti, škola je morala da postupi u skladu sa ovim rešenjem i da imenuje v.d. direktora. Školski odbor je 5. jula 2010. godine doneo odluku kojom je za v.d. direktora škole postavio Suzanu Đukić i tu odluku je doneo sa sedam glasova za i jednim uzdržanim. Pošto se pokrajinski sekretar nije oglasio povodom primedbi, 29. jula 2010. godine Suzana Đukić, kao fizičko lice, pokrenula je upravni spor. U tom upravnom sporu je utvrđeno da je rešenje pokrajinskog sekretara od 29. juna 2010. godine nezakonito, pa je poništeno i pokrajinski sekretarijat je obavezan da donese novu odluku u ovom predmetu. Razlozi zašto je poništeno rešenje i zašto je ono nezakonito, jesu što nije poštovan postupak za razrešenje direktora, jer pokrajinski sekretar nema ovlašćenje da direktno sam razreši direktora, već prvo mora naložiti školskom odboru da školski odbor razreši direktora iz nekog razloga koji mora obrazložiti, a potom, ako školski odbor u roku od 15 dana ne razreši direktora, tada pokrajinski sekretar ima pravo sam da razreši direktora. Ovo je postupak koji traje određeno vreme, a očigledno je bilo da se pokrajinskom sekretaru žurilo da razreši direktora, pa je to uradio nezakonito bez ikakvog upućivanja naloga školskom odboru i bez ikakve procedure propisane Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja“, naveo je Gligorić.
Najzad, u junu ove godine – tri godine nakon „događaja“ – stigla je i odluka Upravnog suda kojim se utvrđuje nezakonitost rešenja nadležnog pokrajinskog sekretara. I najzad, sa izvesnim zakašnjenjem, nadležni pokrajinski sekretarijat, sada već u novom sastavu, donosi odluku 14. avgusta 2013. godine kojom obustavlja postupak za razrešenje Suzane Đukić, koja je odavno razrešena i u međuvremenu, u februaru 2011. godine, za direktora škole je izabran Dušan Zahar.
Suzana Đukić, profesor razredne nastave, osvrnula se na to što je prethodilo njenom razrešenju.
„U školi je postojao problem sa jednim učenikom i njegovom majkom. Škola je bila optužena da se tu vrši diskriminacija i zlostavljanje od strane učiteljice i ostale dece u odeljenju. Tada su u školu dolazile razne inspekcije, između ostalog, iz pokrajinskog sekretarijata smo imali dve inspekcije, bila su tri inspektora i načelnik prosvetne inspekcije, pregledali su svu dokumentaciju i proverili zakonitost rada škole. Kontrola je bila i od strane zaštitnika dečjih prava iz Beograda, opštinske prosvetne inspekcije, prosvetnih savetnika iz školske uprave Novi Sad. U to vreme sam ja pokrenula i dva disciplinska postupka, a za to sam imala podršku i kolektiva i školskog odbora i saveta roditelja, jer takva je situacija bila u školi da se nešto moralo uraditi da prestane sve to loše. Prethodile su ovom razrešenju i, ne mogu da kažem pretnje ali upozorenja, npr. ako ne prestanem sa postupcima…, ako se ne uradi to i to…,doći će do razrešenja. Razlozi za razrešenje su bili zamena učiteljica zbog sveukupne situacije u školi. Čak predlog pokrajinskog sekretarijata je bio da se zamene učiteljice, jer je učiteljica, koja je radila u tom odeljenju bila optužena da vrši zlostavljanje, tako da smo mi, na predlog pokrajinskog sekretarijata uz saglasnost opštine uradili zamenu učiteljica sa školom ’Petefi Šandor’. Ugovor o zameni učiteljica su potpisale dve škole, direktor škole ’Petefi Šandor’ i direktor škole ’Zdravko Gložanski’. Ja sam zbog toga bila razrešena, a u drugu školu nije došla ni inspekcija. Ako je to tako nezakonito, zašto onda i jedna i druga škola nisu snosile posledice? Drugi razlog za razrešenje bio je to što nisu poštovani nalozi prosvetnog savetnika iz Školske uprave Novi Sad. Direktor škole je zadužen da vodi računa da škola radi zakonito, tu su bile dve inspekcije iz pokrajinskog sekretarijata i ništa nisu pronašle. Školu su ’prevrnuli’ naopačke, sve su pregledali i sve je bilo uredu, a onda dolazi prosvetni savetnik koji ni nema nadležnost da nadgleda direktora i sačinjava zapisnik. Prvi zapisnik sam videla i na njega sam stavila primedbe i tražila sam izuzeće dotičnog prosvetnog savetnika, međutim, nije mi odgovoreno. Posle izvesnog vremena još jednom sam tražila izuzeće tog prosvetnog savetnika, takođe mi nije odgovoreno, da bih 29. juna, odnosno 30. juna 2010. godine dobila rešenje o razrešenju u kom se kao drugi razlog navodi da nisam poštovala naloge prosvetnog savetnika, pri tom taj drugi zapisnik nisam ni videla, ne znam ni o čemu se radi, ni šta to nisam poštovala“, rekla je između ostalog Đukić.
S obzirom na to da je pomenuto i to da je bivša direktorica pokrenula i dva disciplinska postupka protiv dve zaposlene osobe u školi, na novinarsko pitanje da li su oni okončani, saopšteno je da su „te osobe podnele tužbe i to još uvek traje“.
Što se tiče disciplinskih postupaka, koje je tadašnja direktorica škole Suzana Đukić, kako je onda navedeno, po nalogu opštinske prosvetne inspektorke Spomenke Sudčević, pokrenula protiv psihologice škole Margarite Berček i nastavnice razredne nastave Izabele Šormaz zbog povrede radne obaveze (9. marta 2010. godine protiv Margarite Berček i 19. marta 2010. godine protiv Izabele Šormaz), a u vezi čega su obe podnele tužbe sudu, jedan je sudski postupak okončan, a drugi još čeka svoj epilog.
U slučaju Izabele Šormaz koja je protiv škole podnela tužbu i žalbu na odluku prvostepenog suda, Apelacioni sud u Novom Sadu (čijom kopijom raspolaže redakcija Bečejskog mozaika), je 1. aprila ove godine doneo presudu kojom se „delimično preinačava presuda Osnovnog suda u Novom Sadu, sudska jedinica u Bečeju“ od 29. 09.2011. godine uz obrazloženje da nije poštovana zakonska procedura za donošenja odluke školskog odbora, te „usvaja tužbeni zahtev tužilje u delu kojim je tražila da se poništi rešenje školskog odbora tužene, od 08.06.2010. godine i obavezuje se tužena (OŠ Zdravko Gložanski) da tužilji nadoknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 65.000 dinara u roku od 15 dana pod pretnjom izvršenja“. Prema rečima Izabele Šormaz, ovaj iznos joj je škola isplatila početkom septembra ove godine. Sudski proces koji je pokrenula psihologica škole Margarita Berček je još u toku.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *