Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Proslavljen Dan Narodne biblioteke: Svečano i poučno

Proslavljen Dan Narodne biblioteke: Svečano i poučnotrg_fontane

U svečanoj sali, koja je okićena u susret novogodišnjim praznicima i izgledala je još svečanije, bečejska biblioteka je 17. decembra obeležila svoj dan. Bibliotekari zapravo proslavljaju 19. decembar 1898. godine, datum kada je Velika opština Stari Bečej u sastavu Bač-bodroške županije donela pravilnik o postavljanju, smeštaju i rukovanju Opštinske narodne biblioteke.

U bogatom programu povodom Dana biblioteke naglasak je ove godine stavljen na informisanje publike o istorijatu čitalačke kulture u Bečeju, kao i prošlosti same biblioteke i njene zgrade. U tom duhu, za moto svečanosti izabrana je misao Janoša Siča stara više od stoleća: „Iz ličnog iskustva znam da građani Starog Bečeja o ovoj biblioteci znaju vrlo malo ili ne znaju ništa. Mada, u budućnosti, ona će postati najznačajnija i najlepša biblioteka u našem gradu“.
U cilju informisanja napravljen je i prigodan film „Pričaj mi o sebi“ koji je ovom prilikom premijerno prikazan. Rekonstruišući početak dvadesetog veka u predvorju stambene kuće porodice Viši, u kojoj je danas smeštena Narodna biblioteka, mladi autori su nastojali da ukažu na značaj prvih kulturnih inicijativa i samoorganizovanja među bečejskim građanstvom. Prvi oblici ovdašnje bibliotečke delatnosti datiraju od sredine XIX veka – 1862. osnovana je Srpska čitaonica, a sedam godina kasnije i Mađarska čitaonica. U filmu saznajemo da je današnja zgrada biblioteke nakon Drugog svetskog rata služila kao Dom za ratnu siročad, dok su se knjige u nju uselile desetak godina kasnije.
Osim obraćanja Izabele Šormaz, direktorice biblioteke, Petera Knezija, predsednika Skupštine opštine, kao i Dragana Kojića, direktora Gradske biblioteke u Novom Sadu, raznovrstan program su činili nastupi učenika i profesora Muzičke škole „Petar Konjović“, kao i promocija novog izdanja knjige „Znameniti Bečejci“ istoričara Dušana Opinćala o kojoj je pored autora govorila i Žarka Svirčev, profesorica srpske književnosti i jezika. Ona je istakla da su „profesor Opinćal i Narodna biblioteka na istoj misiji – ne samo arhiviranja, katalogizovanja i prezerviranja prošlosti, već i njenog oživljavanja i približavanja građanima“. Takođe, deo svečanosti biblioteka je odvojila za dodelu plaketa pojedincima, odnosno ustanovama kojima se tako zahvalila na podršci u prethodnom periodu.
U izrazito svečanoj atmosferi, u prepunoj sali, bečejski bibliotekari su obeležili svoj dan, vidno ponosni na svoj poziv na čiji javni značaj su, ne bez samosvesti, još jednom podsetili.

I.K.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *