Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Posao za dve firme: Restauracija dela krova opštine za 49,7 miliona

Restauracija dela krova opštine za 49,7 miliona

Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture u maju mesecu okončao je javnu nabavku za konzervatorsko-restauratorske radove na delu krova i na sat kuli gradske kuće u Bečeju. U postupku javne nabavke podneta je samo jedna ponuda.

Po odluci o dodeli ugovora objavljenoj 23. juna na Portalu javnih nabavki, posao je za 49,7 miliona dinara sa PDV-om dodeljen grupi ponuđača „Ornament – investinženjering“ d.o.o. iz Beograda i „Niković company“ d.o.o. iz Beograda.

Ustanovljeno je da je krovni pokrivač gradske kuće u delu čija se restauracija planira, devastiran, krovne površine se sastoje od biber crepa koji su prekriveni mahovinom, ispadaju iz položaja a na pojedinim mestima nedostaju, limarija je u potpunosti propala, pa atmosferske padavine prodiru u zgradu opštine.

Najveća oštećenja na objektu su nastala zbog prodora atmosferske vlage, svečana sala prokišnjava, te je molerska dekoracija na pojedinim mestima uništena. Na sat kuli stolarija je trula, vrata su ispala iz položaja i nemaju funkciju.

U dokumentaciji javne nabavke navodi se da su predviđeni konzervatorsko-restauratorski radovi na delu krova i na sat kuli gradske kuće u Bečeju – pripremno-završni radovi, demontaže, rušenja i ponovna montaža, zidarsko-konzervatorski, tesarski, izolaterski, krovopokrivački, limarski, stolarski i bravarski i molersko-farbarski radovi.

Šta će se raditi?

Predmet projekta su konzervatorsko-restauratorski radovi – investiciono održavanje dela objekta gradske kuće (radovi na krovu i sat kuli).

Iznad središnjeg dela gradske kuće izdiže se toranj, simetrično postavljen u odnosu na glavnu fasadu.

Toranj je osmougaone osnove, dvospratni, sa balkonom i satom. Završava se zašiljenim krovom, opšivenom limom, a prelaz između zidanog dela i krovne kape je naglašen isturenim vencem.

Vizuelnim pregledom je ustanovljeno da je krovni pokrivač devastiran, krovne površine se sastoje od biber crepa koji su prekriveni mahovinom, ispadaju iz položaja a na pojedinim mestima nedostaju, limarija je u potpunosti propala, pa atmosferske padavine prodiru u zgradu opštine.

Najveća oštećenja na objektu su nastala zbog prodora atmosferske vlage, svečana sala prokišnjava, te je molerska dekoracija na pojedinim mestima uništena. Na sat kuli stolarija je trula, vrata su ispala iz položaja i nemaju funkciju. Malterska plastika na sat kuli u vidu imitacije kvadera je prekrivena sitnim mrežastim pukotinama a na nekoliko mesta malter se raspada. Bojeni sloj je u potpunosti prekriven prljavštinom i biodegradacijom.

Na nekoliko mesta ispod venca malterska dekoracija u vidu konzola je oštećena.

Nakon pregleda stanja utvrđeno je da je na predmetnom objektu neophodno investiciono održavanje kako bi se zaustavila dalja degradacija i sprečila još veća šteta, navodi Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture.

Projektom je predviđena demontaža postojećeg krovnog pokrivača i zamena novim krovnim pokrivačem od biber crepa u svemu prema uputstvu proizvođača sa postavljanjem svih fazonskih elemenata… Postojeće trule letve se skidaju, krov se dašča, postavlja se paropropusna folija, kontra letva, letva. Krovna konstrukcija će biti pregledana sa demontiranjem trulih delova i onih koji su izašli iz prvobitnog položaja.

Za sve limarske radove predviđeno je izvođenje od pocinkovanog lima. Krovni pokrivač od bakra na kapi sat kule kao i krovna konstrukcija će biti pregledani po postavljanju skele i, ukoliko je potrebno, biće izrađen nov krovni pokrivač od bakarnog lima sa restauracijom krovne konstrukcije.

Projektom su predviđeni i fasaderski radovi na sat kuli i atici srednjeg rizalita. Na svim fasadnim površinama se izvodi čišćenje od boje i naslaga prljavštine (fleke, patina, prašina, soli i slično) vodom pod pritiskom u potpunosti do zdrave podloge, a zatim mehaničkim i hemijskim putem se uklanjaju preostale fleke i biodegradacija.

Predviđeno je obijanje devastiranog maltera i nanošenje novog maltera sa čišćenjem spojnica do dubine od 3 centimetra, a zidova od ostatka maltera i prašine žičanim četkama. Obijeni delovi se malterišu sanacionim malterima, a zatim se sve fasadne površine, obijene i neobijene, premazuju tankim slojem sanacionim multifunkcionalnim bescementnim malterom na bazi prirodno hidrauličkog kreča i eko pucolona ojačan vlaknima.

Fasade se završno boje silikonskim bojama u postojećim tonovima otpornim na spoljašnje uticaje.

Ukrasni elementi (konzole) će biti pažljivo demontirane, izvršen pregled, i skinut kalup za nove odlivke, u svemu prema postojećim.

Takođe će biti restaurirana ograda balkona od kovanog gvožđa sa proveravanjem svih mesta ankerovanja ograde, obnavljanjem veze, kao i zamena svih nedostajućih ili dotrajalih elemenata novim u svemu prema postojećim.

Projektom se predviđa pregled i zamena prozora i balkonskih vrata novim, od kvalitetnog drvenog masiva (hrastovine, borovine), oblikom i geometrijom identično sa postojećom demontiranom stolarijom, dimenzije po merama sa lica mesta, piše u dokumentaciji javne nabavke.

Rokovi

Svi predviđeni radovi moraju da se završe u roku od 150 kalendarskih dana od dana uvođenja izvođača u posao nakon potpisanog ugovora. Nakon završetka radova koji su predmet nabavke, sačinjava se zapisnik o prijemu i komisijskom pregledu radova koji su predmet javne nabavke.

Primopredaja i garantni rok

U dokumentaciji se navodi da će izvođač o završetku radova obavestiti stručni nadzor naručioca a dan završetka radova upisuje se u građevinski dnevnik.

Primopredaja radova obavlja se komisijski najkasnije u roku od 20 dana od dana prijema pisanog obaveštenja o završetku radova.

Izvođač odgovara naručiocu za skrivene nedostatke radova shodno važećem Zakonu o planiranju i izgradnji i Posebnih uzansi o građenju.

Nadzorni organ naručioca zadržava pravo da od izvođača zahteva uklanjanje nedostataka na izvedenim radovima s tim da mu za to odredi primeren rok, a naručilac ima pravo i na naknadu štete od izvođača koju trpi zbog nedostatka radova. Ukoliko te nedostatke izvođač ne počne da otklanja odmah i ako ih ne otkloni u zahtevanom roku, naručilac može izvršiti naplatu bankarske garancije za dobro izvršenje posla i neće pristupiti primopredaji radova.

Garantni rok za izvedene radove iznosi minimum 24 meseca od primopredaje izvedenih radova.

Kako je bilo?

Prvi plan i predračun za gradnju gradske kuće napravljen je 1866. godine, ali je zidanje započeto tek 1881. godine.

Građevinske radove je vodio Klajn Šoti. Objekat je završen 1884, prema planovima koji se čuvaju u Arhivu u Bečeju.

Planovi su izrađeni 1881, a kao autor je potpisan čuveni budimpeštanski arhitekta Endre Makai.

Objekat gradske kuće nosi jasne stilske odlike istorizma koji je bio dominantan arhitektonski izraz u poslednjim decenijama XIX veka. Arhitekta se pridržavao strogih akademskih principa kod osmišljavanja zgrade, što se ogleda u simetriji i ravnoteži arhitektonskih elemenata.

Objekat dominira u prostoru svojim masama i vertikalom tornja, ali je ipak odmeren i bez suvišnih detalja u dekorativnom konceptu.

Gradska kuća predstavlja jednu od najznačajnijih i najdominantnijih građevina u Bečeju i pored nesumnjive arhitektonske, poseduje i ambijentalnu i istorijsku vrednost.

Objekat se nalazi u okviru prostorne kulturno-istorijske celine „Staro jezgro Bečeja – Trg Pogača” koja je kategorisana kao kulturno dobro od velikog značaja, navodi se u tekstualnoj dokumentaciji javne nabavke Pokrajinskog za[1]voda za zaštitu spomenika kulture.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *